נתניהו ובולטון, חדשות עשר

עקב הנסיגה מסוריה: רה"מ מבקש מארה"ב להכיר בריבונות על הגולן

נתניהו מעביר בימים האחרונים את הבקשה לגורמים אמריקניים, כניסיון לקבל סוג של פיצוי על הנסיגה מסוריה. רה"מ בתום הפגישה עם בולטון: "הרמה חשובה מאוד לביטחוננו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מממשל טראמפ להכיר בריבונות הישראלית ברמת הגולן וזאת בעקבות הנסיגה האמריקנית מסוריה, כך אומרים לחדשות עשר פקידים ישראלים בכירים. 

נתניהו העלה את הנושא גם בפגישתו עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו בשבוע שעבר בברזיל וגם בפגישתו היום (ראשון) עם היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ון בולטון בירושלים. מחר היו אמורים נתניהו ובולטון לטוס לסיור ברמת הגולן, אך זה בוטל בשל מזג האוויר. 

 נתניהו ובולטון
 

נתניהו ובולטון ( קובי גדעון, לע"מ)

 

נתניהו העלה כבר לפני כמה חודשים את נושא הריבונות הישראלית ברמת הגולן בפני הממשל האמריקני אלא שאז לא זכה להיענות חיובית. האמריקנים חששו מתגובה רוסית חריפה לצעד כזה והחליטו בשלב זה לא הכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן. 

עם זאת, בימים אלה מקודמות כמה הצעות חוק בסנאט האמריקני שכוללות קריאה לממשל להכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן. הבית הלבן עדיין לא הביע עמדה לגבי הצעות החוק הללו. בישראל מקווים כי בעקבות הנסיגה האמריקנית מסוריה יחליט טראמפ לנקוט במחווה מדינית כלפי ישראל שתכלול הכרה ברמת הגולן.

כאמור, נתניהו נועד הערב עם בולטון במעון ראש הממשלה שבירושלים. בתום פגישתם, ראש הממשלה נתניהו הצהיר כי "ארה"ב מגבה במילים ובמעשים את זכותה של ישראל להגן על עצמה, וכולנו בישראל מעריכים זאת מאוד". עוד הוסיף כי "זאת הזדמנות להודות לממשל טראמפ על תמיכתו היוצאת מן הכלל בישראל. הנשיא יצא מההסכם המסוכן עם איראן והחזיר את הסנקציות, כל מי שמבקש לבלום את התוקפנות האיראנית מכבד זאת מאוד. שנית, הנשיא החליט להכיר בירושלים כבירת ישראל והעביר את השגרירות לכאן. שלישית, אתם מגבים את ישראל באו''ם באופן חד-משמעי. הדבר מזכה אתכם בהערכתם של כל הישראלים וכל ידידי ישראל ברחבי עולם. מחר אם מזג האוויר יאפשר, נעלה לרמת הגולן. הגולן חשוב מאוד לביטחוננו. כשאתה שם, תבין מצוין למה לעולם לא נעזוב את הגולן, ולמה זה חשוב שכל המדינות יכירו בריבונותנו על הגולן".

 סריקת כוחות צה"ל בגולן
 

סריקת כוחות צה"ל בגולן (דובר צה"ל )

 

לאחר מכן אמר בולטון כי "אנו דנים על הנסיגה האמריקנית מצפון מזרח סוריה, אבל בדרך שבה נוודא שדאע"ש הובס ולא יהווה עוד איום. נוודא שישראל, ובעלות בריתנו באזור, מוגנות". בתום מסירת ההצהרות לתקשורת, יקיימו השניים פגישת עבודה נוספת.

בולטון התייחס למערכת היחסים בין ארה"ב וישראל, ואמר: "איזה הישג מדהים השגתם אתה וטראמפ. זאת הייתה אחת מהבטחות הקמפיין של טראמפ, והוא פעל לצידך כדי להפוך זאת למציאות. תחת הנהגתך יש את השותפות האמריקנית-ישראלית המוצלחת בהיסטוריה". בהתייחס לאיום הגרעיני מצד איראן אמר היועץ האמריקני כי "למרות היציאה מהסכם הגרעין, אנחנו יודעים שאיראן מחוייבת להשגת גרעין. ארה"ב וישראל מחוייבות לוודא שזה לא יקרה".

עוד הוסיף בולטון כי "עבור ארה"ב, יכולתה של מדינה ריבונית להגן על עצמה היא הסמל העיקרי לריבונות. טראמפ אומר שהוא מכיר בזכות ישראל להגן על עצמה שוב ושוב".

 נתניהו ובולטון
 

נתניהו ובולטון ( חדשות עשר)

 

בולטון נחת בישראל אתמול, והתייחס לפני הנחיתה לנסיגה האמריקנית מסוריה. "העובדה שיצאנו אינה הזמנה לשימוש בנשק כימי", אמר. "אין שינוי בעמדת ארה"ב בונגע להתנגדותנו לשימוש בנשק כימי של המשטר הסורי. כפי שנהגנו פעמיים בעבר, שימוש בנשק כימי יביא לתגובה נוקשה מצידנו. אנחנו לא רוצים שמשטר אסד יראה בנסיגה מסוריה הפחתה בהתנגדותנו לשימוש בנשק להשמדה המונית".

עם נחיתתו, כתב בולטון בטוויטר: "אני מצפה לפגוש בכירים ישראלים מחר כדי לשוחח על שורה של אינטרסים משותפים בין ארה"ב לישראל, ביניהם המחויבות האמריקנית לביטחון ישראל".

לפי דיווח ברשת NBC, בולטון תיכנן לדון עם בכירים ישראלים באפשרות להשאיר כוחות אמריקניים בבסיס סמוך לאזור הגבול עם ירדן, שחשוב למאמץ האמריקני לצמצם את ההשפעה האיראנית באזור. בסוכנות הידיעות AP דווח מפי בכיר אמריקני כי בולטון יעביר את המסר לפיו ארה"ב תתמוך בתקיפות ישראליות נגד מטרות איראניות בסוריה. עוד דווח כי בולטון יבקש מנתניהו להקשיח מדיניות כלפי חברות התקשורת הסיניות וואווי ו-ZTE מחשש לריגול.