מירי רגב , רויטרס

רגב: "מנדלבליט מתנהל כמו חלק מהמקהלה שמנסה להפיל את נתניהו"

שרת התרבות אמרה כי היא מצפה שהיועץ המשפטי ימתין עם המלצותיו בחקירות רה"מ לאחר הבחירות – או יודיע כי השימוע יסתיים עד אפריל. "תולים נבחר ציבור בכיכר העיר"

בחירות 2019: שרת התרבות, מירי רגב, אמרה הבוקר (ראשון) לפני ישיבת הממשלה כי יש לתת לראש הממשלה נתניהו הזדמנות להגן על עצמו מפני המלצות מנדלבליט. "לא יכול להיות מצב שהיועץ המשפטי יפרסם המלצות בלי לתת לראש הממשלה להגיב. אם מפרסמים את ההמלצות אי אפשר שהציבור ישמע רק צד אחד", אמרה והוסיפה: "ההתנהלות של היועץ המשפטי בתיק הזה נראית כאילו הוא מנסה להיות חלק מהמקהלה שמפילה את נתניהו שלא דרך הקלפי, אלא לנסות להשפיע על הבחירה שלו, אם זה באמצעות לחץ על הציבור או כותרות עיתונים"

"אנחנו יודעים שלא פעם ולא פעמיים בית המשפט מבטל את ההחלטה של היועץ. אז למה להביא בעצם המלצה, אם לראש הממשלה אין אפשרות להגן על עצמו. היועץ המשפטי ישב על ההחלטה בעניין ההמלצות הרבה מאוד חודשים. אז למה שראש הממשלה ידבר חמש דקות על הנושא?" המשיכה רגב. "זה לא ראוי ולא לעניין. תולים נבחר ציבור בכיכר העיר, כשיודעים שראש הממשלה מתאים ביותר לתפקיד. אין אף אחד שמגיע ליכולות, ניסיון ולדרך המנהיגות שלו. לכן אני מצפה שימתין עם ההמלצות, או שיודיע שהשימוע יסתיים עד הבחירות".

 
 
 

יו"ר הקואליציה, דודי אמסלם, אמר הבוקר כי חלק גדול מהציבור לא מאמין בתהליכים שקורים בישראל – בשל חקירות נתניהו. "ברגע שהציבור לא מאמין למוסדות, לפרקליטות, למשטרה – אז כבר אין דמוקרטיה", אמר בריאיון לאילה חסון ב-103Fm.

"אני יוצא מנקודת הנחה שתופרים פה תיק לראש הממשלה", הוסיף אמסלם. "מתבצעת פה הפיכה שלטונית, והציבור מבין בדיוק כמוני מה קורה פה. בסוף נגיע לסוג של אנרכיה. גם ברוסיה ובסין יש פרקליטות, משטרה וכל התפאורה מתקיימת. אבל שם זה לא דמוקרטיה, כי הציבור לא מאמין למערכות".

"יש כאן אירוע חמור שמתגלגל כמה שנים", המשיך יו"ר הקואליציה לטעון בזכות ראש הממשלה. "אני מחכה כל יום שמישהו יעצור את הטירוף הזה. אף מדינה לא חוקרת ראש ממשלה על הסיגרים שלו, או על שיחות עם מוציאים לאור. אין לנו כמעט ויכוח על העובדות, אבל לקחו את זה למישור הפלילי".

לטענת אמסלם, הסיקור החיובי שקיבל לכאורה ראש הממשלה לא נופל כלל תחת ההגדרה של שוחד. "כשאתה מקבל שוחד, אתה צריך להבין מה אתה מקבל בתמורה. קיבלת רכוש? כסף? משהו? לא תמונות בעיתון", טען. "כל פוליטיקאי מקבל תמונות בעיתון. פה נחצו כל הקווים".

בתוך כך, חברת הכנסת ענת ברקו התייחסה בריאיון ל-"בוקר אור" לדיון האם ניתן להעמיד את ראש הממשלה לשימוע בטרם יתקיימו הבחירות. "אם יש שימוע ומשלימים את ההליך טרם הבחירות – אין בעיה. אבל אם משאירים את זה באוויר, ועצם התהליך יהווה כתב אישום נגד ראש הממשלה, זה לא הגון. לכן צריך לדחות את זה לאחרי הבחירות. אי אפשר להיכנס להליך של בחירות ולעשות חצי עבודה. יש לנו מערכת משפט טובה, אבל לא חפה מטעויות", אמרה והוסיפה: "צדק צריך לא רק להיעשות אלא גם להיראות. ולכן, ההליך חייב להיות נקי, גם כשמדובר בראש ממשלה. אם ראש ממשלה נבחר או לא נבחר – זה יכול לשנות מהלכים היסטוריים".