הוחמר עונש מהנדס גשר התאורה שקרס בהר הרצל: ירצה 9 חודשי מאסר

בית המשפט קיבל את ערעור המדינה, וקבע כי אורן ורשבסקי, שהורשע בגרימת מותה של סגן הילה בצלאלי ברשלנות, ירצה מאסר. "ידע שהמבנה הוקם ללא תכנון הנדסי - ולא התריע"

בית המשפט המחוזי קיבל הבוקר (ראשון) את ערעור המדינה בגזר הדין של מהנדס המבנים אורן ורשבסקי, שליווה את הקמת גשר התאורה שקרס בהר הרצל, וגרם למותה של סגן הילה בצלאלי ולפציעתם של שני חיילים נוספים. עונשו של ורשבסקי הוחמר מ-400 שעות שירות לטובת הקהילה – לתשעה חודשי מאסר. בנוסף, הוחמר עונשו של יצחק צוקר, יועץ הבטיחות של הפרויקט, לשישה חודשי עבודות שירות ופיצוי כספי בסך 10,000 שח לנפגעי העבירה. השניים, כזכור, נמצאו האשמים המרכזיים באירוע קריסת הגשר, ובשנה שעברה הורשעו בגרימת מוות ברשלנות.

בווידאו: אמה של הילה בצלאלי, לפני החלטת בית המשפט

בהחלטתו קבע בית המשפט כי ורשבסקי ידע שהמבנה הוקם ללא תכנון הנדסי ולא התריע על כך לאף אחד מהגורמים הרלבנטיים. בנוסף, הוא גם לא הבהיר את הסיכונים הכרוכים בחזרות שנערכות מתחת למבנה הזה. עו"ד דניאל מור, מפרקליטות מחוז ירושלים, הביע שביעות רצון מהפסיקה. "קביעות בית המשפט מעבירות מסר חשוב וברור לגבי האחריות המוטלת על כתפי העוסקים במלאכת הקמת המבנים ובבטיחות", אמר. "אנו מבקשים להביע צער והשתתפות בכאבם של הוריה של הילה בצלאלי ז"ל ושל שני החיילים הנוספים שנפצעו בארוע ותקווה שהמקרה הקשה הזה יהווה תמרור אזהרה ויקבע אמות מידה להתנהלות מקצועית בתחום חשוב זה".

 סגן הילה בצלאלי
 

סגן הילה בצלאלי (חדשות עשר)

 

עורכי הדין ברוך ואריאל רובין שייצגו מטעם הסניגוריה הציבורית את יצחק צוקר, אמרו לאחר ההחלטה: "מדובר בטרגדיה קשה. מר צוקר לקח אחריות על חלקו בפרשה וקיבל את הכרעת הדין. כעת כל רצונו שהמדינה תפעל לתיקון הליקויים שהתגלו בעקבות האסון כדי למנוע אסונות עתידיים. אנו מברכים על כך שבית המשפט איזן בין הנסיבות הטראגיות של האסון לבין העובדות וקבע ששדרגת הרשלנות של צוקר היא הנמוכה ביותר".

"מי שכשל ומי שפשע – יקבל את הדין", אמרה אמה של הילה, סיגלית בצלאלי, בטרם הקראת ההחלטה. "צריך קנה מידה בין פסק דין לגזר דין. אי אפשר שנהיה מדינה דמוקרטית עם בתי משפט, ובסוף נגיע להרשעה, אבל ניפול לתהום. אני בטוחה שבית המשפט המחוזי יכריע בדיוק את מה שמגיע. זה משהו שעם ישראל רוצה. שש וחצי שנים אני הולכת ברחוב, מזהים אותי בתור אמא של הילה בצלאלי ולא בכדי. זה היה יום נוראי לדמוקרטיה שלנו, לזכותינו להיות אזרחים צודקים במדינת ישראל".

 
 
 
 המהנדס אורן ורשבסקי בבית המשפט
 

המהנדס אורן ורשבסקי בבית המשפט (חדשות עשר )

 

לפני כשנה, כאמור, הורשעו ורשבסקי וצוקר בגרימת מוות ברשלנות. על מהנדס המבנה ורשבסקי נכתב בהכרעת הדין: "כל מהנדס 'מן היישוב' היה מכיר בסיכון לקריסתו. על רקע זה בולטת בחומרתה התנהלותו של ורשבסקי אשר נמנע, לאורך תקופה לא קצרה, מלהתריע כי לא קיבל את הנתונים להם נדרש וכי לא ביצע את עבודת התכנון לה התחייב. לצד הימנעותו זו, התנהל ורשבסקי כלפי חוץ כאילו הכול כשורה, ושידר 'עסקים כרגיל' – עד ליום האסון, שבו באופן מקרי שוחח עם צוקר אודות העדרו של תכנון". לגבי צוקר נכתב בהכרעת הדין כי הוא "הבין היטב את משמעות הקמת המבנה ללא תכנית הנדסית", אך צוין גם כי משום שורשבסקי שידר לו "עסקים כרגיל" - דרגת האחריות של יועץ הבטיחות נמוכה מזו של המהנדס.

בחודש יוני קבע בית המשפט כי ורשבסקי ירצה 400 שעות עבודות לטובת הציבור. זאת בשל מצבו הרפואי. גזר הדין גרר זעם ציבורי וביקורת קשה מצד סיגלית בצלאלי, אמה של הקצינה. בצלאלי פרצה בבכי לאחר הקראת גזר הדין ואמרה: "איך הרשעה של 404 עמודים שווה עבודות שירות בלבד - באיזו מדינה אנחנו נמצאים?". אביה של הקצינה הוסיף: "אנחנו מבטיחים שנלחם עד הסוף - עד שהצדק ייצא לאור".

לפני שנתיים נחתם הסדר טיעון בעניינם של בכירי חברת "עיצוב במה", שהייתה אחראית להקמת המבנה שקרס בהר הרצל. במסגרת ההסדר, זוכה מנכ"ל החברה, דורון לביא, והנאשמים אלעד לביא, סמנכ"ל התפעול, ותומר ליאונידזה, מנהל התפעול, הודו בעבירות של גרימת מוות ברשלנות וחבלה ברשלנות. הם הורשעו בעבירות ונידונו ל-7-6 חודשי מאסר בפועל ותשלום פיצויים כספיים.

 קריסת גשר התאורה בהר הרצל
 

קריסת גשר התאורה בהר הרצל (חדשות 24 )