גורמים פלסטינים: פיצוץ בין פתח לחמאס יביא לאלימות כלפי ישראל

אבו מאזן וא-סיסי נפגשו וניסו להגיע להסכמות בנוגע להפגת המתח בין התנועות, אך ללא הצלחה. יו"ר הרשות רוצה להכניע את שלטון חמאס, ואילו נשיא מצרים תומך בהסדרה

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, נפגש אתמול (שישי) עם נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, בקהיר, בניסיון נוסף לאחות את הקרעים בין חמאס לפתח. גורמים פלסטינים אמרו היום כי אם הקרע הזה יוביל לפיצוץ, הכעס והאלימות יופנו גם כלפי ישראל.

האווירה בפגישה בין אבו מאזן וא-סיסי הייתה טעונה בעקבות חילוקי דעות רבים, בעיקר לגבי תכנית השלום של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. א-סיסי מקבל את התכנית, ותומך בהסדרה מול חמאס ברצועה. אבו מאזן, לעומתו, דוחה אותה על הסף – הוא רוצה להכניע את חמאס ולהשיב את השליטה בעזה לידי הרשות הפלסטינית.

 יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ונשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי
 

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ונשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי ( חדשות עשר)

 

לכן, הקרע בין עזה לרמאללה ממשיך לגבור, כאשר תומכי פתח ברצועה מאשימים את אנשי חמאס בהתנכלות לאנשי פתח ברצועה, ובפגיעה במוסדות המזוהים עם אבו מאזן. "אנו מגנים את מעשה הפחדנות הזה שאין לו כל קשר למציאות הפלסטינית", תקף ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, ראמי אל-חמדאללה, "מכאן אנחנו אומרים שעל השלטון הנוכחי, שלטון חמאס, לחשוף את הפחדנים האלה".

למעשה, חמאס מנסה להבעיר גם את הגדה ולבצע פיגועים נגד ישראל על מנת להביך ולפגוע באינטרס הביטחוני של הרשות. גורמים פלסטינים מזהירים כי הקרע בין פתח לחמאס ילך ויעמיק, ולכן חמאס ינסה לנתב את הזעם והכעס גם נגד ישראל. לכן, אם לא ימצא פתרון מדיני לרצועה שירצה את יו"ר הרשות, ייתכן שהדבר יוביל לפרוץ גל אלימות רחב היקף.

 יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. יחנוק את עזה
 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נואם בעצרת האו"ם ( רויטרס)

 

בתוך כך, במהלך הביקור בקהיר, התייחס אמש אבו מאזן לאתגרים הניצבים בפני הרשות וטען: "אנחנו עומדים מול שלושה נושאים שלא נסכים לקבל: המצב עם ארה"ב, המצב עם ישראל והמצב מול חמאס". כמו כן, התייחס פעם נוספת להחלטה האמריקנית להכיר בירושלים כבירת ישראל וציין כי הדבר לא ישנה את זכותו של העם הפלסטיני על העיר. עוד הוסיף כי בעיניו, "הדלתות סגורות מול ארה"ב. כל עוד היא לא תחזור בה מהחלטותיה נגד העם הפלסטיני - אסור לאף פלסטיני להיפגש עם ההנהגה האמריקנית, לא משנה מה תפקידו".

בנוגע להסכמי אוסלו, ציין אבו מאזן כי הרשות הפלסטינית ביקשה לבחון מחדש את הסכמי פריז והסכמים נוספים עם ישראל. זאת, גם במידה שהבחינה המחודשת תביא לביטול כלל ההסכמים עם ישראל, וכן להפסקת התיאום הביטחוני. "העתיד מסוכן", הצהיר אבו מאזן. "איו לי עוד כוח להילחם, אבל לא אסיים את חיי כבוגד. אני יכול לומר 'לא', ויש לצידי עם פלסטיני שגם הוא אומר 'לא'".

לפני כשבועיים, טען אבו מאזן כי בעת האחרונה ישראל הסלימה את המצב באזור. "לאחרונה אנחנו עדים להסלמה מצד ישראל בהתנחלויות ובעיקר בירושלים", כתב יו"ר הרשות באגרת לחג המולד. כמו כן הוסיף: "אני מאחל לעם הפלסטיני שיגשים את מטרותיו בשנת 2019, ובראשן סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967. אנחנו רוצים שירושלים תמשיך להוות מקום עלייה לרגל עבור המאמינים המוסלמים, הנוצרים והיהודים".

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ודונלד טראמפ
 

אבו מאזן וטראמפ (רויטרס )

 

בהמשך לכך, אמר אבו מאזן בישיבה במוקטעה כי "נתניהו באופן אישי לוקח כספים ומעביר לחמאס. נשים לב לפיגועים האחרונים שקרו בשבועות האחרונים, שחמאס הודיע שהוא זה שכיוון אותם, אנחנו עצמנו יודעים שחמאס מבצע את הפיגועים האלה, אבל בסופו של דבר אנחנו משלמים את המחיר". יו"ר הרשות טען: "אנחנו לא נסכים שחמאס תואשם בכך שהיא תנועת טרור. חמאס היא חלק מהעם הפלסטיני. אנחנו לא מסכימים עם חמאס כמעט בכל נושא, והם מייצרים בגדה אנרכיה, אבל העניינים האלה הם בינינו כפלסטינים. אנחנו לא נקבל גינוי של חמאס". עוד אמר: "ישראל וארה"ב רוצות לדבר על הפתרון הכלכלי לסכסוך, הם אומרים שיועברו לרש"פ 10-12 מיליארד דולר כחלק מהפתרון. אבל איפה הפתרון המדיני? לפי ארה"ב וישראל, הוא יגיע אחר כך. אנחנו יודעים מה התוצאה של הליכה בנתיב הזה, אנחנו לא נקבל פתרון שלא יהיה בו מענה לבעיה המדינית".

כמו כן, לפני כחודשיים תקף יו"ר הרשות הפלסטינית פעם נוספת את יוזמת השלום של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. לדבריו, "עסקת המאה לא תעבור והגורל של אדמת פלסטין יוחלט ע"י העם הפלסטיני". אבו מאזן אמר את הדברים בנאום שנשא לציון 14 שנים למות יאסר ערפאת.

.