פרשת הטרור היהודי: שני קטינים נוספים נעצרו; אלף הפגינו בי-ם

על שני העצורים נאסרה האפשרות להיפגש עם עו"ד • עצור במחאה מול בית רה"מ, כיכר פריז נחסמה זמנית לתנועה • שלושת הנערים שנעצרו בשבוע שעבר נפגשו לראשונה עם עורכי דינם

  • פורסם ב:
  • 05/01/2019 20:51
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/01/2019 00:55
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

שני קטינים כבני 16 נעצרו אמש (שבת) על ידי השב"כ במסגרת החקירה בפרשת הטרור היהודי החמור, והם מצטרפים לשלושה קטינים נוספים שנעצרו בשבוע שעבר. כאלף בני אדם מחו מחוץ לבית ראש הממשלה בהפגנה תחת הכותרת "גם למתיישבים יש זכויות", בהובלת ראשי רשויות ושומרון. המפגינים חסמו זמנית את כיכר פריז ואחד המפגינים נעצר.

על שני העצורים, כמו השלושה שקדמו להם, נאסר להיפגש עם עורך דין. זאת, מתוך הערכה בשירות הביטחון הכללי כי הנערים עוברים הדרכה שבה אומרים להם לא לשתף פעולה בחקירה בשום אופן. עם זאת, השלושה שנעצרו בשבוע שעבר נפגשו עם עורך דינם לאחר שפג תוקפו של הצו המורה על איסור פגישה בינם לבין פרקליטם.

 
 
 
צעירים מתפרעים מחוץ לבית המשפט השלום בראשון לציון
 

צעירים מתפרעים מחוץ לבית המשפט בראשון לציון (חדשות עשר)

 

לאחר הפגישה, אמרו עורכי דינם, עדי קידר, נתי רום מארגון חוננו ואיתמר בן גביר: "מרשינו אינם קשורים כלל לפרשה, ולשב"כ אין כל ראייה הקושרת אותם למעשה. הצו החריג אשר מנע מאיתנו לפגוש את הקטינים נבע משיקולים פסולים, וכל מטרתו הוצאת הודאת שווא מהנחקרים, מהלך שלא צלח. הנערים הכחישו באופן ברור כל קשר למעשה. ולצערנו נחקרו גם בשבת".

"מרשינו עברו ימים קשים, והתנהלות פסולה ביותר מצד חוקרי השב"כ. חקירה שתותיר בהם טראומה לכל חייהם על לא עוול בכפם", הוסיפו עורכי הדין. "ברגע זה עדיין שני קטינים נוספים מנועי מפגש עם עו"ד, דבר שצריך להדיר שינה מכל אזרח בישראל".

כאמור, ההפגנה, שנערכת כמחאה על מעצר חמשת הקטינים המעורבים בפרשה, היא בהובלת ראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן, ראש מועצה אזורית בנימין ישראל גנץ וראש מועצת קריית ארבע אליהו ליבמן. כמו כן, הרב יהודה גלעד, ראש ישיבת מעלה גלבוע וח"כ לשעבר מטעם מפלגת העבודה, ורב היישוב כוכב השחר, אוהד קרקובר, לקחו חלק בהפגנה. "נתנו למשוגעים האלה סמכויות והם לא יודעים להשתמש בהם", אמר הרב קרקובר. 

עו"ד איתמר בן גביר, המייצג את הקטינים, מסר הערב: "הערכה זהירה - מעצרו של החשוד הנוסף בפרשה נועדה לטעמי להציג התפתחות בחקירה כדי לנסות ולמנוע מאיתנו לפגוש את החשודים. במידה ונקבל הודעה כזו יתקיים הלילה יתקיים הלילה דיון מיוחד ולילי בביהמ"ש המחוזי בלוד בפני השופט שבסר, בו נטען כי בשב"כ ובמשטרה מנסים לעשות תרגילים ולמנוע מילדים את זכותם הלגיטימית לפגוש את עורכי דינם".

הרב חיים דרוקמן, מנהיג בציבור הציוני דתי, פנה הערב לנתניהו וביקש ממנו לשחרר את הקטינים: "אני פונה לראש הממשלה ממעמקי ליבי להורות לשחרר מיד את הנערים הקטנים, שלושת הנערים העצורים על ידי השב"כ. אם יש איזה בעיה, מן הראוי לחקור אותם כפי שחוקרים כל אחד במדינת ישראל, אבל בשום פנים ואופן לא במרתפי השב"כ. הם אינם מחבלים. אני דואג בזה לניהול התקין והצודק של מדינת ישראל. צדק צדק תרדוף. אני ממש מבקש ממך להורות להפסיק מיד את העוול הזה".

בווידאו: הרב חיים דרוקמן קורא לשחרר את הקטינים שנעצרו

גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק טענו בשיחות סגורות כי התבטאויות הרבנים לגבי מעצר שלושת הקטינים היהודים בחשד לטרור יהודי – הן "שערוריה". "מאות קטינים ערבים נחקרים מדי יום בחשד לטרור וזה לא מטריד אף אחד. עכשיו פתאום קמה צעקה. מה אנשים חושבים לעצמם - שליהודי מותר לעסוק בטרור? יש פה מדינה שהיא מדינת חוק. צריכים להיות שווים לפני כולם. כל החקירות מפוקחות ומאושרות על ידי הדרגים הבכירים ביותר", נאמר בשיחות.

כמאה רבנים, חלקם בכירי הציונות הדתית, שיגרו ביום שישי מכתב לראש הממשלה נתניהו, לשרת המשפטים איילת שקד ולשר לביטחון הפנים גלעד ארדן. במכתב מחו הרבנים על מעצרם של שלושה נערים יהודים בידי שב"כ, שאינם מורשים לטענתם להיפגש עם עורכי דין. "אנו מצפים מכם לדאוג שהנערים יקבלו את מלוא הזכויות המגיעות להם כחוק", כתבו הרבנים. 

כאמור, ביום חמישי קבע בית המשפט המחוזי מרכז בלוד כי שלושת החשודים הראשונים שנעצרו בפרשה יורשו להיפגש עם עורכי דינם עד מוצאי השבת. זאת בניגוד לקביעת בית המשפט ביום שני לפיה שלושת הנערים אינם זכאים להיפגש עם עורך דין מטעמם במסגרת חקירת הפרשה. בשב"כ מתכוונים לערער על ההחלטה. במקביל, בית המשפט דחה את הערר על הארכת מעצרם של החשודים עד יום ראשון והשלושה יישארו במהלך השבת תחת מעצר ובחקירות. משפחותיהם הביעו חשש כי השב"כ ישתמש בשבת ככלי לחץ על הצעירים.