בולטון בישראל: "הנסיגה מסוריה - לא הזמנה לשימוש בנשק כימי"

היועץ האמריקני לביטחון לאומי הזהיר את משטר אסד עם הגעתו לארץ • דיווח: בולטון ידון עם בכירים ישראלים באפשרות להשאיר כוח אמריקני סמוך לגבול סוריה-ירדן

  • פורסם ב:
  • 05/01/2019 15:43
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/01/2019 18:50
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

היועץ האמריקני לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, נחת היום (שבת) בישראל, והתייחס לפני הנחיתה לנסיגה האמריקנית מסוריה. "העובדה שיצאנו אינה הזמנה לשימוש בנשק כימי", אמר. בולטון ייפגש מחר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"אין שינוי בעמדת ארה"ב בונגע להתנגדותנו לשימוש בנשק כימי של המשטר הסורי", אמר לכתבים. "כפי שנהגנו פעמיים בעבר, שימוש בנשק כימי יביא לתגובה נוקשה מצידנו. אנחנו לא רוצים שמשטר אסד יראה בנסיגה מסוריה הפחתה בהתנגדותנו לשימוש בנשק להשמדה המונית".

  ראש הממשלה נתניהו וג'ון בולטון
 

ראש הממשלה נתניהו וג'ון בולטון בפגישתם הקודמת ( רויטרס)

 

עם נחיתתו, כתב בולטון בטוויטר: "מצפה לפגוש בכירים ישראלים מחר כדי לשוחח על שורה של אינטרסים משותפים בין ארה"ב לישראל, ביניהם המחויבות האמריקנית לביטחון ישראל".

עוד דווח מפי בכיר בממשל האמריקני, כי ייתכן כי יהיו חיילים אמריקנים שיישארו בדרום סוריה לתקופת זמן שטרם נקבעה, גם לאחר הנסיגה של צבא ארה"ב מאיזורה הצפוני של סוריה. ייתכן שחלק מהחיילים שיעזבו את סוריה יוצבו בעיראק.

לפי דיווח ברשת NBC, בולטון מתכנן לדון עם בכירים ישראלים באפשרות להשאיר כוחות אמריקניים בבסיס סמוך לאזור הגבול עם ירדן, שחשוב למאמץ האמריקני לצמצם את ההשפעה האיראנית באזור.

בסוכנות הידיעות AP דווח מפי בכיר אמריקני כי בולטון יעביר את המסר לפיו ארה"ב תתמוך בתקיפות ישראליות נגד מטרות איראניות בסוריה. עוד דווח כי בולטון יבקש מנתניהו להקשיח מדיניות כלפי חברות התקשורת הסיניות וואווי ו-ZTE מחשש לריגול.

באתר בלומברג דווח כי בביקורו בטורקיה, לאחר הביקור בישראל, בולטון ייפגש עם נשיא טורקיה, רג'יפ טאיפ ארדואן.

אתמול שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כך נמסר בהודעת הקרמלין. על פי ההודעה, השניים שוחחו בין היתר על "כוונת ארצות הברית להסיג את כוחותיה מסוריה בחודשים הקרובים, וכן בצורך להיאבק בטרור ולהשיב את היציבות". 

עוד נמסר בהודעה, כי "השניים הסכימו שיש לחזק את שיתוף הפעולה הצבאי והדיפלומטי בין המדינות". מטעם ראש הממשלה נמסר כי ראש הממשלה אמר שישראל נחושה להמשיך במאמציה למנוע מאיראן להתבסס צבאית בסוריה. שיחת הטלפון התקיימה על רקע המתיחות בין ירושלים למוסקבה, על רקע הפלת המטוס הרוסי בספטמבר האחרון, וכן התקיפות המיוחסות לישראל באזור דמשק לפני כשבועיים, שנטען כי סיכנו מטוסים אזרחיים רוסיים.

מוקדם יותר התייחס גם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו לנסיגה הצפויה מסוריה, בריאיון לרשת "פוקס". "למרות הנסיגה, נוכל עדיין להתעמת באופן אפקטיבי עם דאע"ש באזור - גם בלי 2,000 החיילים שעל הקרקע", טען, "לא שינינו את המדיניות שלנו באזור. בנוסף יצרנו חזית אחת של ישראל ומדינות ערב נגד איראן". 

את הדברים אמר פומפאו לאחר פגישתו השבוע עם ראש הממשלה נתניהו בברזיל, טרם השבעתו של הנשיא הנכנס, ז'איר בולסונארו. השניים העלו שורה של רעיונות שניתן לבצע נגד ההתבוססות האיראנית בסוריה עד ליציאת הכוחות האמריקנים מהמדינה וכן ביום שלאחר הנסיגה. כך מסר פקיד ישראלי בכיר. עוד הוסיף הפקיד, כי נתניהו סבור שהצליח להשפיע לפחות חלקית על החשיבה האמריקנית בנושא סוריה.

"היציאה שלנו מסוריה לא משנה את מדיניות הממשל האמריקני כלפי ישראל ואת השותפות שלנו איתה", אמר פומפאו, "מסע הלוחמה בדאע"ש נמשך, ומאמצינו להיאבק בתוקפנות האיראנית נמשכת ומחויבותנו ליציבות במזרח התיכון ולהגנה על ישראל נמשכת כפי שהייתה לפני קבלת ההחלטה". כמו כן, שר החוץ האמריקני התייחס למבצע "מגן צפוני בגבול ישראל-לבנון ואמר: "עשיתם עבודה טובה במבצע 'מגן צפוני'. אנחנו מבינים את האיום שהציבה הפרת הריבונות הישראלית על האזור ועל המדינה, איום שמקורו באיראן". 

ראש הממשלה נתניהו אמר בפתח הפגישה: "יש לנו דברים רבים לדון בהם. נשוחח על שיתוף הפעולה האינטנסיבי בין ישראל לארה"ב שיעסוק גם בשאלות העולות בעקבות ההחלטה האמריקנית לגבי סוריה. נדון כיצד להעמיק אף יותר את שיתוף הפעולה המודיעיני והמבצעי בסוריה ובמקומות אחרים ועל הדרכים לבלום את התוקפנות האיראנית במזרח התיכון. זאת מטרה משותפת. אני מאוד מעריך את התמיכה האיתנה שלך ושל הנשיא במאמצינו להגן על עצמנו בסוריה בימים האחרונים. יש לנו הרבה נושאים לדון בהם".

ביום רביעי התייחס הנשיא טראמפ לסוגייה הסורית בישיבת הקבינט, ואמר כי "למען האמת, טהראן מסוגלת לעשות בסוריה מה שהיא רוצה". זאת, ברקע הנסיגה הצפויה של כוחות צבא ארה"ב מהמדינה". עוד הוסיף: "איראן היא כבר לא אותה מדינה, היא רוצה לשרוד עכשיו. הם רצו להשתלט על המזרח התיכון", אמר נשיא ארה"ב. "היא שונה מאוד, כשאני נכנסתי לתפקיד הם היו במצב טוב בהרבה בגלל ההסכם עמה, כשביטלתי אותו, המצב השתנה. הכנסנו אותה לבעיה".