אסדת נפט איראנית, רויטרס

איראן: "חרף הסנקציות, יותר מדינות מתעניינות בנפט שלנו"

סגן שר הנפט האיראני אמר כי הוא "מקווה למצוא רוכשים חדשים בזמן הקרוב". במקביל, הודיע חיל הים האיראני שישלח ספינת מלחמה חדשה למשימה בת 5 חודשים באוקיינוס האטלנטי

סגן שר הנפט האיראני, אמיר חוסיין זמאניניה, אמר היום (שבת) כי חרף הסנקציות האמריקניות שהוטלו על טהראן יש מדינות רבות המעוניינות לקנות נפט מארצו. לדבריו, טהראן מקווה למצוא רוכשים חודשים לנפט האיראני בזמן הקרוב. הבכיר האיראני אמר כי כל המדינות שקיבלו היתר מארה"ב לרכוש נפט איראן "לא קנו אפילו חבית נפט אחד".

בתוך כך, איראן הודיעה היום כי תשלח את ספינת המלחמה החדשה שלה למשימה בת חמישה חודשים באוקיינוס ​​האטלנטי. מדובר במשימה הארוכה ביותר של חיל הים האיראני מזה כעשור - כך דיווחה סוכנות הידיעות האירנית "פארס".

 

 

 

 

 

 

 אסדת נפט איראנית במפרץ הפרסי
 

אסדת נפט איראנית במפרץ הפרסי (רויטרס)

 

כזכור, בחודש מאי אשתקד הודיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על פרישה מהסכם הגרעין עם איראן, שנחתם ע"י קודמו בתפקיד, ברק אובמה. לפני כחודשיים הגבירה ארה"ב את הסנקציות במטרה לפגוע בתעשיית הנפט האיראנית וללחוץ על הרפובליקה האסלאמית. עם זאת, האמריקנים אפשרו לשמונה מדינות, בהן קוריאה הדרומית, סין, יפן והודו להמשיך לבצע עסקאות נפט עם איראן.

אתמול הודיע מפקד בכיר בחיל הים האיראני כי בכוונת האיראנים לתגבר את מערך ספינות המלחמה במערב האוקיינוס האטלנטי, סמוך למים הטריטוריאליים של ארצות הברית החל ממארס הקרוב. ההחלטה התקבלה במסגרת התוכנית האיראנית להרחיב את הטווח המבצעי של הכוח הימי שלה לכיוונה של ארצות הברית. הדברים נאמרו ברקע המתיחות הגוברת עם ארצות הברית, ששלחה בשבועות האחרונים נושאת מטוסים למפרץ הפרסי, לראשונה מאז הפרישה מהסכם הגרעין.

 אסדת נפט איראנית
 

אסדת נפט איראנית (Getty Images)

 

ההודעה כי איראן מתכוונת להרחיב את צי ספינות המלחמה שלה באוקיינוס האטלנטי היא פעולה נוספת משורת פעולות המביעות התגרות כלפי ארצות הברית בתקופה אחרונה. לפני שבועיים דווח כי ספינות חיל הים של משמרות המהפכה של איראן שיגרו טילים באזור בו נמצאת נושאת המטוסים האמריקנית ג'ון סטניס. עוד דווח כי רחפן איראני ליווה את נושאת המטוסים.במקביל פורסם בתקשורת האיראנית על תמרון צבאי ימי גדול במפרץ הפרסי, בסמוך למיצרי הורמוז. ע"פ הדיווח, התרגיל, שנקרא "הנביא הגדול 12", מלווה גם במסוקים ובכלי טייס בלתי מאוישים והוא נערך כחלק מדוקטרינת ההגנה האיראנית.