משחתת איראנית חדשה, חדשות עשר

איראן מאיימת על ארה"ב: נתגבר את צי הספינות באוקיינוס האטלנטי

בכוונת המשטר השיעי להרחיב את הטווח המבצעי של הכוח הימי שלה סמוך למים הטריטוריאליים של ארצות הברית • שר החוץ האמריקני: סייענו לביסוס שת"פ בין ישראל למדינות ערב

מפקד בכיר בחיל הים האיראני הודיע היום (שישי) כי בכוונת האיראנים לתגבר את מערך ספינות המלחמה במערב האוקיינוס האטלנטי, סמוך למים הטריטוריאליים של ארצות הברית החל ממארס הקרוב. ההחלטה התקבלה במסגרת התוכנית האיראנית להרחיב את הטווח המבצעי של הכוח הימי שלה לכיוונה של ארצות הברית. הדברים נאמרו ברקע המתיחות הגוברת עם ארצות הברית, ששלחה בשבועות האחרונים נושאת מטוסים למפרץ הפרסי, לראשונה מאז הפרישה מהסכם הגרעין.

בתוך כך, אתמול הודיע שר החוץ האמריקני מייק פומפאו כי ממשל טראמפ סייע לביסוס שיתוף פעולה בין ישראל לבין מספר מדינות ערב שאינן מקיימות עמה יחסים דיפלומטיים. את הדברים אמר פומפאו במהלך ריאיון שבו נשאל אם התחממות היחסים עם איראן עשויה להוביל לפריצת דרך ביחסים עם מדינות ערב שביניהן לבין איראן שוררת עוינות.

משחתת איראנית חדשה
 

משחתת איראנית חדשה (חדשות עשר )

 

שר החוץ האמריקני לא פירט לגבי מהות היחסים בין המדינות, אולם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך לאחרונה על הקשרים החשאיים שהתפתחו עם מדינות ערב בעלות מתיחות עם איראן. לפי מספר דיווחים ישראל מקיימת שיתופי פעולה ביטחוניים עם ערב הסעודית ועם איחוד האמירויות.

ההודעה כי איראן מתכוונת להרחיב את צי ספינות המלחמה שלה באוקיינוס האטלנטי היא פעולה נוספת משורת פעולות המביעות התגרות כלפי ארצות הברית בתקופה אחרונה. לפני שבועיים דווח כי ספינות חיל הים של משמרות המהפכה של איראן שיגרו טילים באזור בו נמצאת נושאת המטוסים האמריקנית ג'ון סטניס. עוד דווח כי רחפן איראני ליווה את נושאת המטוסים.במקביל פורסם בתקשורת האיראנית על תמרון צבאי ימי גדול במפרץ הפרסי, בסמוך למיצרי הורמוז. ע"פ הדיווח, התרגיל, שנקרא "הנביא הגדול 12", מלווה גם במסוקים ובכלי טייס בלתי מאוישים והוא נערך כחלק מדוקטרינת ההגנה האיראנית.

 ניסוי טילים איראני (ארכיון)
 

ניסוי טילים איראני (רויטרס )

 

בחודש שעבר פורסם שאיראן הכפילה את מספר ניסויי הטילים ב-2018, בשנה החולפת שיגרה טהראן לפחות שבעה טילים לטווח בינוני לצורך ניסוי. בנוסף, שוגרו לפחות חמישה טילים לטווח קצר. ייתכן כי הרחבת כמות הניסויים מהווה הפרה איראנית של החלטת האו"ם שהתקבלה ב-2015 במסגרת הסכם הגרעין, שדרשה מאיראן "לא לקחת חלק בפעולות הקשורות לטילים בליסטיים, שמטרתן שימוש בנשק גרעיני".