נתניהו ופוטין שוחחו: דנו ביציאת הכוחות האמריקניים מסוריה

על פי הודעת הקרמלין, שני המנהיגים דנו בשיחת טלפון במצב באזור ובצורך לחזק את שיתוף הפעולה הצבאי והדיפלומטי. נתניהו אמר לפוטין: ישראל נחושה מאיראן להתבסס בסוריה

יציאת הכוחות האמריקניים מסוריה: ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בצהריים (שישי) בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כך נמסר בהודעת הקרמלין. על פי ההודעה, השניים שוחחו בין היתר על "כוונת ארצות הברית להסיג את כוחותיה מסוריה בחודשים הקרובים, וכן בצורך להיאבק בטרור ולהשיב את היציבות". 

עוד נמסר בהודעה, כי "השניים הסכימו שיש לחזק את שיתוף הפעולה הצבאי והדיפלומטי בין המדינות". מטעם ראש הממשלה נמסר כי ראש הממשלה אמר שישראל נחושה להמשיך במאמציה למנוע מאיראן להתבסס צבאית בסוריה. שיחת הטלפון התקיימה על רקע המתיחות בין ירושלים למוסקבה, על רקע הפלת המטוס הרוסי בספטמבר האחרון, וכן התקיפות המיוחסות לישראל באזור דמשק לפני כשבועיים, שנטען כי סיכנו מטוסים אזרחיים רוסיים.

מוקדם יותר התייחס גם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו לנסיגה הצפויה מסוריה, בריאיון לרשת "פוקס". "למרות הנסיגה, נוכל עדיין להתעמת באופן אפקטיבי עם דאע"ש באזור - גם בלי 2,000 החיילים שעל הקרקע", טען, "לא שינינו את המדיניות שלנו באזור. בנוסף יצרנו חזית אחת של ישראל ומדינות ערב נגד איראן". 

נשיא רוסיה פוטין וראש הממשלה נתניהו
 

נשיא רוסיה פוטין וראש הממשלה נתניהו (ארכיון: רויטרס)

 

את הדברים אמר פומפאו לאחר פגישתו השבוע עם ראש הממשלה נתניהו בברזיל, טרם השבעתו של הנשיא הנכנס, ז'איר בולסונארו. השניים העלו שורה של רעיונות שניתן לבצע נגד ההתבוססות האיראנית בסוריה עד ליציאת הכוחות האמריקנים מהמדינה וכן ביום שלאחר הנסיגה. כך מסר פקיד ישראלי בכיר. עוד הוסיף הפקיד, כי נתניהו סבור שהצליח להשפיע לפחות חלקית על החשיבה האמריקנית בנושא סוריה.

"היציאה שלנו מסוריה לא משנה את מדיניות הממשל האמריקני כלפי ישראל ואת השותפות שלנו איתה", אמר פומפאו, "מסע הלוחמה בדאע"ש נמשך, ומאמצינו להיאבק בתוקפנות האיראנית נמשכת ומחויבותנו ליציבות במזרח התיכון ולהגנה על ישראל נמשכת כפי שהייתה לפני קבלת ההחלטה". כמו כן, שר החוץ האמריקני התייחס למבצע "מגן צפוני בגבול ישראל-לבנון ואמר: "עשיתם עבודה טובה במבצע 'מגן צפוני'. אנחנו מבינים את האיום שהציבה הפרת הריבונות הישראלית על האזור ועל המדינה, איום שמקורו באיראן". 

ראש הממשלה נתניהו אמר בפתח הפגישה: "יש לנו דברים רבים לדון בהם. נשוחח על שיתוף הפעולה האינטנסיבי בין ישראל לארה"ב שיעסוק גם בשאלות העולות בעקבות ההחלטה האמריקנית לגבי סוריה. נדון כיצד להעמיק אף יותר את שיתוף הפעולה המודיעיני והמבצעי בסוריה ובמקומות אחרים ועל הדרכים לבלום את התוקפנות האיראנית במזרח התיכון. זאת מטרה משותפת. אני מאוד מעריך את התמיכה האיתנה שלך ושל הנשיא במאמצינו להגן על עצמנו בסוריה בימים האחרונים. יש לנו הרבה נושאים לדון בהם".

שלשום התייחס הנשיא טראמפ לסוגייה הסורית בישיבת הקבינט, ואמר כי "למען האמת, טהראן מסוגלת לעשות בסוריה מה שהיא רוצה". זאת, ברקע הנסיגה הצפויה של כוחות צבא ארה"ב מהמדינה". עוד הוסיף: "איראן היא כבר לא אותה מדינה, היא רוצה לשרוד עכשיו. הם רצו להשתלט על המזרח התיכון", אמר נשיא ארה"ב. "היא שונה מאוד, כשאני נכנסתי לתפקיד הם היו במצב טוב בהרבה בגלל ההסכם עמה, כשביטלתי אותו, המצב השתנה. הכנסנו אותה לבעיה".