פרקליט המדינה שי ניצן, חדשות עשר

שי ניצן: האמירה ש"מיליונים יצאו לרחובות" - בעייתית מאוד

פרקליט המדינה תקף את דברי אמסלם לפיהם במקרה של אישום נגד נתניהו "מיליונים יצאו לרחובות", והוסיף: "אם שר עושה דבר שלתפיסתנו הוא לא חוקי - תפקידנו להגיד לו 'לא'"

"אמירה בעייתית": פרקליט המדינה שי ניצן תקף היום (שישי) את דבריו של יושב ראש הקואליציה ח"כ דוד אמסלם (ליכוד) השבוע, לפיהם "אם יוחלט להגיש כתב אישום נגד נתניהו, מיליונים יצאו לרחובות". "זוהי אמירה בעייתית מאוד", אמר ניצן במהלך כנס "דמוקרטיה, זכויות אדם ושווקים" של העמותה למשפט ציבורי.

ניצן התייחס גם באופן כללי למתח שבין הפרקליטות לממשלה. "אם שר עושה דבר שלתפיסתנו הוא לא חוקי, תפקידנו להגיד לו 'לא'", אמר, "אין לכם מושג אילו עימותים ואמוציות זה מעורר. שרים לפעמים לא מבינים את הדבר הזה. הם אומרים - 'אנחנו באנו לשלוט, בשביל זה בחרו אותנו. איך אתם יכולים להגיד לנו שצעד כזה או אחר הוא לא נכון'". 

אמש תקף את דבריו של אמסלם גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. "בעת האחרונה נשמעות טענות חסרות ביסוס על התנהלות לא-עניינית כביכול מצד רשויות אכיפת החוק, ובצידן נשמעות אמירות על כך ש'מיליוני אנשים לא יקבלו' החלטה כזו או אחרת", אמר, "האמירות מבקשות לקעקע את אמון הציבור בכך שההחלטות שלנו הן מקצועיות וענייניות". מנדלבליט אמר את הדברים בכנס העמותה למשפט ציבורי בחיפה.

יו"ר הקואליציה דוד אמסלם
 

"אמירה בעייתית". יו"ר הקואליציה, ח"כ אמסלם (דוברות הכנסת )

 

בנוסף אישר מנדלבליט אמש, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יכול לכהן לאחר החלטה להעמיד אותו לדין כפוף לשימוע. היועמ"ש אישר בנוסף כי האבטחה סביבו תוגברה, כפי שפורסם השבוע, ואמר כי אינו יודע מי עומד מאחורי חילול קבר אביו - "זה נמצא בחקירה, מקווה שיגלו מי עשה זאת". מנדלבליט התייחס למחאה נגדו: "כל הרעשים מסביב לא רלוונטיים - רק הראיות ידברו. אנחנו משתדלים לעבוד כמה שיותר מהר, אך בשום אופן לא על חשבון מקצועיות".

"אנו מודעים לאחריות המוטלת עלינו - לחתור לחקר האמת ולקבל החלטות צודקות ונכונות בתיקי החקירה שכרגע מעסיקים את כולנו. בסופו של דבר רק הראיות ידברו", אמר, "נמשיך לעשות זאת באופן ענייני ומקצועי, ובמהירות האפשרית, מבלי להתפשר על איכות התהליך וההחלטה. אלו השיקולים היחידים שמנחים אותנו".