נשיא ברזיל: הישראלים הם שיחליטו היכן נמצאת בירתם

בריאיון לערוץ מקומי אמר נשיא ברזיל הנכנס, כי "ההחלטה בנוגע להעברת השגרירות התקבלה - השאלה היא רק מתי לישמה". עוד הוסיף: "סביר שמדינות מוסלמיות קיצוניות יתנגדו"

ביקור נתניהו בברזיל: נשיא ברזיל הנכנס, ז'איר בולסונארו, שב והודיע כי הוא מחוייב להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים. בריאיון הלילה (שישי) לרשת אס.בי.טי בברזיל אמר בולסונארו, כי "הישראלים וממשלתם הם שצריכים להחליט היכן נמצאת בירתם". עוד הוסיף: "ההחלטה כבר התקבלה, השאלה היא רק מתי ליישמה".

נשיא ברזיל הנכנס התייחס גם להתנגדות למהלך מצד מדינות ערב, ואמר כי סביר שמדינות קיצוניות יתנגדו - אולם ישנן אחרות שלא. "רבות ממדינות ערב תומכות בנו, או בארה"ב", אמר. דבריו מגיעים על רקע הצהרתו של נתניהו השבוע בעת ביקורו בברזיל, לפיה בולסונארו הבטיח להעביר את השגרירות לירושלים.

 

 

 

 

 

 

 פגישה משולשת עם נתניהו, נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדס ומזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו
 

בני הזוג נתניהו ובולסונארו בטקס ההשבעה, השבוע ( אבי אוחיון /לע"מ)

 

אתמול התייחס לסוגייה גם בכיר בממשלת ברזיל, אוגוסטו הלנו, שנחשב מקורב לבולסונארו. "אין עדיין החלטה קונקרטית בדבר העברת השגרירות להברזילאית מתל אביב לירושלים", אמר הלנו, "יש כוונה ו'תשוקה' כזו, אבל ישנם גם שיקולים נוספים".  

רה"מ סיפר לכתבים המקומיים כי לדעתו בולסונארו מייצג את העם וכי מדובר ב"עידן חדש לברזיל כיוון ששני העמים הם אחים". בנאום ההשבעה אמר הנשיא הנבחר כי המדינה תחתיו תשתחרר מסוציאליזם ומפוליטיקלי קורקט.בולסונארו הושבע לתפקידו ביום שלישי האחרון בברזיליה הבירה. בין מנהיגי העולם שהגיעו לטקס גם ראש הממשלה נתניהו, שניצל את הביקור למרתון פגישות עם מנהיגים. 

כאמור, נתניהו ניצל את המעמד גם כדי להיפגש עם מנהיגים מרחבי העולם, בהם נשיא צ'ילה סבסטיאן פיניירה. במהלך הפגישה ברך נתניהו על פתיחת הקו הישיר מסנטיאגו לישראל. כמו כן, השניים סיכמו כי יפעלו יחד כדי לקדם טיסה של הקו ישירות לישראל דרך אפריקה ובכך לקצר את משך הטיסה. נוסף על כך, נתניהו ופיניירה דנו בהידוק קשרי הסחר בין המדינות.