האם לנתניהו יש סיכוי לשכנע את מנדלבליט - אם יזומן לשימוע?

אחוז התיקים שעסקו באנשי ציבור ובהם החליט היועמ"ש לחזור בו מכתב האישום - נמוך. לצד הנגבי וליברמן שהצליחו, ישנם עשרות פוליטיקאים שכשלו - רה"מ יהיה אחד מהם?

  • פורסם ב:
  • 03/01/2019 23:10
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/01/2019 00:07
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

על פי ההערכות, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדבליט, צפוי להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו כפוף לשימוע. השימוע הוא הליך שבו הנאשם הפוטנציאלי מקבל הזדמנות לשכנע באמצעות עורכי דינו את התביעה לרדת מכתב האישום נגדו או לפחות מכמה מהסעיפים המופיעים בו. לנוכח מקרי העבר – מהו הסיכוי שנתניהו יצליח לשכנע את מנדלבליט?

בתיקים שעסקו באנשי ציבור, האחוזים שבהם החליט היועמ"ש לחזור בו באופן מלא מכתב האישום הם נמוכים מאוד. שני מקרים זכורים בעיקר לציבור הישראלי. הראשון, בפברואר 2001 הצליח צחי הנגבי לשכנע במהלך השימוע את היועמ"ש דאז, אליקים רובינשטיין, לא להגיש נגדו כתב אישום בפרשת "דרך צלחה". השני, בדצמבר 2012, הצליח אביגדור ליברמן, יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, לשכנע את היועמ"ש דאז, יהודה וינשטיין, לחזור בו מהאישום נגדו בהלבנת הון והפרת אמונים.

 
 
 
 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט (רויטרס)

 

בשאר התיקים המוכרים לא הצליחו החשודים לשנות את דעתו של היועץ המשפטי לממשלה. כך היה גם בתיקי ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, מלבד תיק המינויים הפוליטיים שנסגר. דוגמאות בולטות נוספות מתייחסות לשר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, שהורשע בין היתר בגניבה ובקבלת דבר מרמה, שר הפנים אריה דרעי, שהורשע בלקיחת שוחד ובהפרת אמונים ושר הביטחון לשעבר, יצחק מרדכי, שהורשע בעבירות של מעשים מגונים.

בסופו של דבר מדובר בשני מקרים (הנגבי וליברמן) אל מול אינספור כישלונות של אנשי ציבור מול היועמ"ש. עם זאת, חשוב להבין שבהליך שימוע שני הצדדים יכולים להגיע לעסקאות טיעון, כפי שעשה נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, שחתם על עסקה – וחזר בו בבית המשפט. גם במקרה של נתניהו, למרות התקפותיו הבלתי פוסקות על מערכת המשפט, קיים סיכוי כי השימוע יוליד עסקה כזאת.

מנדלבליט מתייחס לחקירות רה"מ

מנדלבליט, אמר אתמול בערב (חמישי) כי רה"מ נתניהו יכול לכהן לאחר החלטה להעמיד אותו לדין כפוף לשימוע. היועמ"ש אישר בנוסף כי האבטחה סביבו תוגברה, כפי שפורסם השבוע, ואמר כי אינו יודע מי עומד מאחורי חילול קבר אביו - "זה נמצא בחקירה, מקווה שיגלו מי עשה זאת". מנדלבליט התייחס למחאה נגדו: "כל הרעשים מסביב לא רלוונטיים - רק הראיות ידברו. אנחנו משתדלים לעבוד כמה שיותר מהר, אך בשום אופן לא על חשבון מקצועיות".

לפני כן תקף מנדלבליט במרומז את יו"ר הקואליציה, דוד אמסלם, על כך שאמר כי "אם נתניהו יעמוד לדין - מיליונים לא יקבלו זאת". לדבריו, "בעת האחרונה נשמעות טענות חסרות ביסוס על התנהלות לא-עניינית כביכול מצד רשויות אכיפת החוק, ובצידן נשמעות אמירות על כך ש'מיליוני אנשים לא יקבלו' החלטה כזו או אחרת. האמירות מבקשות לקעקע את אמון הציבור בכך שההחלטות שלנו הן מקצועיות וענייניות". מנדלבליט אמר את הדברים בכנס העמותה למשפט ציבורי בחיפה.

היועץ המשפטי מנדלבליט בכנס דמוקרטיה
 

היועץ המשפטי מנדלבליט בכנס דמוקרטיה ( חדשות עשר)

 

מנדלבליט הוסיף להתייחס לחקירות רה"מ: "אנו מודעים לאחריות המוטלת עלינו - לחתור לחקר האמת ולקבל החלטות צודקות ונכונות בתיקי החקירה שכרגע מעסיקים את כולנו. בסופו של דבר רק הראיות ידברו". מנדלבליט הוסיף כי "נמשיך לעשות זאת באופן ענייני ומקצועי, ובמהירות האפשרית, מבלי להתפשר על איכות התהליך וההחלטה. אלו השיקולים היחידים שמנחים אותנו".

רה"מ נתניהו: "השמאל מנסה לכפות על היועמ"ש לזמן אותי לשימוע טרם הבחירות"

כשעה קלה לאחר דבריו של מנדלבליט פרסם רה"מ נתניהו סרטון ובו יצא נגד הכוונה לזמנו לשימוע לפני הגשת כתב אישום, טרם הבחירות. לדברי נתניהו, השמאל והתקשורת לוחצים על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לזמן אותו לשימוע מתוך ידיעה שלא ניתן לסיים את ההליך עד למועד ההליכה לקלפיות.

"במשך שנים מפעילים מפגיני השמאל והתקשורת לחץ בריוני ולא אנושי על היועץ המשפטי לממשלה כדי שיגיש נגדי כתב אישום בכל מחיר - גם כשאין כלום. הלחץ הזה מגיע לשיאו בימים אלה. מנסים לכפות על היועץ להתערב התערבות גסה בבחירות על ידי הזמנתי לשימוע - כשידוע מראש שלא ניתן לסיים את השימוע עד הבחירות. לא ייתכן לפתוח בשימוע לפני הבחירות, אם לא ניתן לסיימו עד הבחירות".

נתניהו על הלחץ שמופעל על היועמ"ש
 

נתניהו על הלחץ שמופעל על היועמ"ש (חדשות עשר )

 

"לא יעלה על הדעת שהציבור ישמע רק טענות של צד אחד ולא ישמע את התשובות של הצד השני", הוסיף ראש הממשלה. "הרי השמעת התשובות הביאה פעם אחר פעם לסגירת תיקים בעבר. זאת בדיוק הסיבה שאף פעם לא פתחו בשימוע לפני הבחירות אם לא יכלו לסיים אותו עד הבחירות". זאת בדיוק הסיבה שהשמאל מנסה לעשות עכשיו את ההיפך, כי המטרה שלו ברורה: לנסות להדיח ראש ממשלה באמצעות משפט שדה וגניבת הבחירות מכם, אזרחי ישראל".

"איך אמר אחד מחברי הליכוד? 'הם יודעים שהקבוצה שלנו תמיד מנצחת, אז הם מנסים ללחוץ על השופט להוציא את מסי מהמשחק'", סיכם ראש הממשלה.