חברתה של נועה אייל שמצאה את הגופה: "סגירת מעגל - אך לא נחמה"

שרה כרמל ברמן סיפרה על רגע המציאה הדרמטי: "הבחנתי בחזייה שלה ביער - היא הייתה כמה מטרים משם". ראש צוות החקירה לשעבר: "גם אחרי שפרשתי - התיק הזה לא נתן לי מנוח"

כמה שעות לאחר שדניאל נחמני הורשע ברצח ובמעשה סדום בנועה אייל בפברואר 1998 סיפרו היום (חמישי) עו"ד שאול נעים, לשעבר ראש צוות החקירה, ושרה כרמל ברמן, חברתה של אייל שמצאה את הגופה, בתוכנית "חמש עם רפי רשף", על תחושותיהם בעקבות פסיקת בית המשפט.

כרמל ברמן סיפרה כי בקושי הצליחה לישון במהלך הלילה: "אתמול בשעות הערב הודיעו לי על כך שההכרעה בדרך, ומהרגע שהתעוררתי ספרתי את הדקות". לדבריה, "חשתי הקלה ברגע ששמעתי על ההרשעה – אמנם אין לנו נחמה, אבל אין ספק שזו סגירת מעגל".

חברתה של נועה אייל סיפרה על גילוי הגופה: "הייתי בצוות החיפושים ביער רמות עם עוד שלושה חברים. בשלב מסוים, אחרי שעות של שיטוטים, עלינו לגבעה שהשקיפה על כל היער וראינו רכב לבן, הארנו עליו עם פנסים והוא נמלט. אז הבחנו בחזייה שלה על אחד השבילים. הגענו למקום והגופה שלה הייתה מוטלת כמה מטרים משם".

שרה כרמל ברמן, חברתה של נועה אייל
 

שרה כרמל ברמן, חברתה של נועה אייל (חדשות עשר)

 

לדבריה, "תחושת הבטן שלי הצביעה על כך שזהו הרכב של הרוצח. ברגע שהוא נמלט פנינו לניידת שהייתה ביציאה מהיער. אני חשה תסכול מכך שהוא הצליח להימלט, כיוון שאם השוטרים בניידת היו ערניים יותר, אולי הסאגה הזאת הייתה מסתיימת מוקדם יותר". כמו כן, הוסיפה כרמל ברמן כי בעקבות האירוע "אין סיכוי שלא אעצור לטרמפיסטיות שמחכות לבדן – גם אם אני ממהרת או רוצה זמן עם עצמי".

נעים, ששימש כראש אגף החקירות במחוז ירושלים, סיפר כי תיק החקירה הזה "מלווה אותו כבר 21 שנים – רק היום סגרתי מעגל". לדבריו, "זהו אחד מהתיקים הקשים ביותר שהיו לנו באותה התקופה. גם אחרי שפרשתי הוא לא נתן לי מנוח". לדבריו, "למרות שאני למוד ניסיון בתחום הזה – זו הייתה זירה שבלתי אפשרי לשכוח".

כמו כן, סיפר נעים כי "היו רגעים מתסכלים רבים במהלך החקירה. החלפנו כמה צוותי חקירה, זימנו אלפי אנשים לחקירה וחיפשנו שיטות ייחודיות כדי לפענח אותה – התיק הזה אף פעם לא מת".

 עו"ד שאול נעים, ראש צוות החקירה של רצח נועה אייל
 

עו"ד שאול נעים, לשעבר ראש צוות החקירה של רצח נועה אייל (חדשות עשר)

 

הרשעתו של דניאל נחמני ברצח נועה אייל

כאמור, מוקדם יותר היום הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים את דניאל נחמני ברצח ובמעשה סדום בנערה נועה אייל לפני 21 שנה, אך זיכה אותו מחמת הספק מאשמת אינוס. בשנת 2014 הודיעה המשטרה כי פענחה את הפשע, ובשנה העוקבת הוגש כתב אישום נגד נחמני.

משפחתה של אייל הגיבה להכרעת בית המשפט: "לרוע, שלקח את חייה שלנועה, אין זכות להתהלך חופשי ככל האדם. כך סגר היום את המעגל בית המשפט בירושלים. הסדר, כביכול, שב על כנו, כראוי לחברה מתוקנת. לנו, המשפחה של נועה, לא תהיה בכך שום הקלה וגם לא נחמה". 

 דניאל נחמני ונועה אייל
 

דניאל נחמני ונועה אייל (באדיבות המשפחה )

 

עורכי הדין עופר אשכנזי ומיכל רובינשטיין, שמייצגים את נחמני מטעם הסניגוריה הציבורית, מסרו: "אנו נלמד את החלטת בית המשפט. יש לציין שמר נחמני ממשיך לטעון כי הוא חף מפשע". 

כמו כן, עו"ד דני ויטמן וענת גרינבאום, מפרקליטות מחוז ירושלים, אמרו כי ״הרשעתו של נחמני מהווה ציון דרך במאבק העיקש של רשויות האכיפה אשר לא הרפו עד אשר איתרו את הנאשם והביאו להעמדתו לדין. נחמני הורשע בכך שנטל באכזריות את חייה של נערה צעירה אשר ביקשה לשוב לביתה. אנו מחזקים ידי בני משפחתה של נועה אייל אשר ימשיכו לשאת את הכאב והצער, ומקווים שהרשעתו של הנאשם וחשיפת האמת תביא למזור כלשהו, נחמה פורתא, לבני משפחתה של נועה אייל".

הרצח - והפענוח

בפברואר 1998, נועה אייל, נערה בת כ-17 תושבת ירושלים, לא חזרה מביתה לאחר בילוי לילי בעיר. נהג מונית שהיה במקום העיד כי קרוב לשעה 1:00 בלילה ראה את אייל נכנסת לרכב "פורד אסקורט לבנה", וזאת הייתה הפעם האחרונה שנראתה בחיים. למחרת בערב נמצאה גופתה של אייל ביער רמות הסמוך לשכונת מגוריה, כשעל גופתה סימני אלימות.

הרצח לא פוענח במשך 21 שנה, עד שפריצת דרך בתיק הושגה בזכות טכנולוגיה חדשה של המשטרה, המאפשרת למצוא קשרים בין בני משפחה במאגר דגימות הדנ"א של המשטרה. זאת לאחר שלא נמצאה התאמה ישירה במאגר לאחר הרצח. לאחר שהמשטרה בדקה עשרות קרובי משפחה, הסיקה שהאדם בעל ההסתברות הגבוהה ביותר להיות הרוצח הוא דניאל נחמני, חשמלאי ואב לשתיים תושב ירושלים. המשטרה ביצעה אחריו מעקב, ולקחה ממנו בחשאי דגימת רוק – לאחר שירק ברחוב. לאחר שהתגלתה התאמת דנ"א, היה צריך לבנות נגדו את התיק. איכון של הטלפון הנייד שלו בזמן הרצח מגלה שנחמני היה בכיכר הדוידקה בליל הרצח – המקום אליו הגיעה אייל, רגעים לפני שנרצחה.

 נועה אייל
 

נועה אייל (חדשות "הוט" )

 

ב-2015, כאמור, הוגש נגד נחמני כתב אישום. בבית המשפט העידה נגדו אשתו, וסיפרה כי קיימו מספר פעמים יחסי מין ביער בו נרצחה אייל, ובכך סתרה את הכחשתו כי מעולם לא היה במקום. בספטמבר 2016, אמר במשפטו נחמני כי לא היה בכיכר הדוידקה בליל הרצח, על אף שכאמור, המשטרה איתרה איכון של הטלפון הנייד שלו בשעה בה נראתה אייל לאחרונה, וכפר באשמה. בנוסף, התברר כי לנחמני עבר של אלימות: כחמש שנים לפני הרצח, בהיותו בן 17, הוגש נגדו כתב אישום בגין מעשים מגונים בתיירת בת 11. במקרה אחר נעצר לאחר שנחשד בביצוע מעשים מגונים בנערה בת 14.