אבי גבאי, חדשות עשר

לאור הצניחה בסקרים: פעילים בעבודה אוספים חתימות להדחת גבאי

אנשי המפלגה מבקשים להחתים 1,350 צירי ועידה בדרישה לערוך פריימריז פתוחים לתפקיד היו"ר בפרט והרשימה בכלל. חברי הכנסת כבל, נחמיאס-ורבין ויונה תמכו בקריאה

פעילים במפלגת העבודה החלו היום (חמישי) לאסוף חתימות על מנת להדיח את יושב הראש, אבי גבאי, מתפקידו. זאת, לאחר שח"כ איתן כבל קרא הבוקר לגבאי לפרוש נוכח אי ההצלחה בסקרים, ונתמך על ידי חברי הכנסת אילת נחמיאס-ורבין ויוסי יונה.

פעילים של מפלגת העבודה פתחו קבוצה באלפיקציית וואטסאפ, הנקראת "צירי ועידה להחליף את גבאי", וכתבו: "יתקיים בקרוב מאוד כנס החתמה ודיון. המטרה – להחתים 1,350 צירי ועידה. הדרישה – לדרוש דיון והצעה לקיים פריימריז פתוחים\סגורים ליושב ראש ורשימה לכנסת ה-21 בלי שום שריון".

 פעילים במפלגת העבודה החלו לאסוף חתימות להדחת היור אבי גבאי מתפקידו

פעילים במפלגת העבודה החלו לאסוף חתימות להדחת היור אבי גבאי מתפקידו ( חדשות עשר)

 

כאמור, ח"כ כבל אמר הבוקר בגל"צ כי "גבאי צריך לשקול לפנות את מקומו. לא מוכן לראות את המפלגה טובעת. בעולם העסקים שגבאי מתהדר בו הוא כבר מזמן היה מניח את המפתחות".

על פי הסקרים האחרונים, המחנה הציוני בראשות גבאי מגיעה לשפל עם שמונה מנדטים. כמו כן, ההודעה של יו"ר העבודה על סיום השותפות עם צפי לבני ומפלגת התנועה ופירוק המחנה הציוני, שהגיעה בהפתעה מוחלטת לכל הגורמים, הביאה למתקפה מצד חברי הסיעה. "זו החלטה רעה. זה החיים של כולנו ולא רק שלך", אמר כבל לגבאי. "למה לא שיתפת?".

 

כאמור, ביום שלישי הודיע יו"ר מפלגת העבודה בישיבת הסיעה על פירוק המחנה הציוני, והבהיר כי אנשי "התנועה" לא ישוריינו ברשימת מפלגתו לקראת הבחירות. לבני, על פי גורמים בסביבתה, לא ידעה כלל על המהלך וקיבלה אותו בהלם מוחלט לעיני המצלמות.

בהודעתו אמר גבאי: "קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפרגון הדדי, אבל הציבור חכם הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק", אמר גבאי. "אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחויב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור. ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי".

 ציפי לבני בראיון לערוץ עשר
 

ציפי לבני בראיון לערוץ עשר ( חדשות עשר)

 

מאוחר יותר באותו יום, לבני אמרה בריאיון לחדשות עשר כי "זו הייתה הפתעה. לא הרגשתי מושפלת. אני מקבלת תגובות מנשים שאומרות שהסיפור שבו עומד גבר, עלק, הופך את עצמו לגבר גבר בזה שהוא מנסה להשפיל אישה בפומבי – הימים האלה נגמרו. גם לדעתי". היא סיפרה כי אחרי הישיבה, "אמרתי שהשותפות הזאת באמת לא עבדה. אני נלחמת כל התקופה, גם כיו"ר האופוזיציה, על העמדות שאני מאמינה בהן. ההכרעה עברה לידי הציבור".

לטענתה, "אני לא יודעת למה גבאי עשה את זה. אני יודעת שהעובדה שדיברתי על חיבורים ועל גוש היה דבר שהפריע לו, אך בעיניי זה היה יכול לייצר מהפך. אני יוצאת מהאירוע הזה עם אותן עמדות ואותן השקפות עולם, ואביא אותן לציבור, שעכשיו ההחלטה היא בידיו". "אני בראשות התנועה מציעה את העמדות שלי ואת עצמי", אמרה לבני, "יכול להיות שהציבור לא יחשוב שזה מספיק טוב, ואני אקבל בהכנעה את ההכרעה, אבל אני אדע שנלחמתי על העמדות האלה שרבים חוששים להגיד בקול. אני מאמינה בחיבורים, וזה דבר רצוי בעיני למהפך".

אתמול התייחס גבאי בתוכנית "מועדון ארוחת הבוקר" ברדיו FM103 לפירוק השותפות עם לבני ואמר: "היא אישה חזקה מאוד, מעולם לא הסתכלתי עליה כאישה אלא כעל קולגה. היא לא מסכנה, היא פוליטיקאית".

גבאי הוסיף כי "מפלגת העבודה עשתה הרבה מאוד דברים גדולים לישראל. מפלגה חזקה עם אנשים טובים, נבחרת מצוינת. נעשה את השינוי בישראל כי אנחנו היחידים שמחויבים לשינוי. כל האחרים שואלים את עצמם באיזה תפקיד הם ישבו בממשלה הבאה של נתניהו – זה ההבדל הגדול. יש ליכוד ויש עבודה, ואנחנו האלטרנטיבה לליכוד".

כמו כן, מוקדם יותר היום אמרה יו"ר התנועה בתכנית "בוקר אור" כי "מנהיגות בעיניי זה להילחם על עמדות, למרות שהציבור מתנגד להם. הסיפור בינינו לא היה עמדות, כי לצערי גבאי לא בא עם כאלה". לדבריה, במהלך ישיבת הסיעה בה גבאי הודיעה על סיום הדרך ביניהם, "חייכתי תוך כדי, אבל הסיטואציה הייתה איומה. מישהו אמר לי פעם שלפעמים זה לא חשוב מה אתה אומר למישהו, אלא איך אתה גורם לו להרגיש. אם גבאי היה מתקשר ואומר לי שהשותפות לא עובדת, הייתי לוחצת את ידו, היינו עושים מסיבת עיתונאים ואומרים שזה נגמר. הרעיון כאן, כנראה, היה של יועץ תקשורת שכדי להיות גבר-גבר, אתה צריך להשפיל מישהו אחר. אם היינו נפרדים בידידות מלכתחילה, אולי היה נמנע כל הדם הרע הזה".