הפרקליטות לבר רפאלי: תועמדי לדין בגין העלמה של 29 מיליון שקל

כפי שפורסם בחדשות עשר, רפאלי עשויה לעמוד לדין בכפוף לשימוע בחשד שהסתירה את שמה מרישומי הדירות שרכשה ואי דיווח של הכנסות. הוריה חשודים בעבירות הלבנת הון

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה הבוקר (חמישי) לדוגמנית בר רפאלי ולהוריה, ציפי ורפי רפאלי, כי נשקלת העמדתם לדין בכפוף לשימוע בגין עבירות מס. זאת, שלוש שנים אחרי שנפתחה נגדה חקירה פלילית. כמו כן, ההורים חשודים בעבירות הלבנת הון. על פי הפרקליטות, הדוגמנית הסתירה הכנסות של 29 מיליון שקלים. ביום ראשון פורסם בחדשות עשר כי הפרקליטות צפויה להעמיד את רפאלי ואמה לדין.

על פי החשדות, בין השנים 2007-2006 הגישה רפאלי דוחות לפקיד השומה ודיווחה בהם שאינה תושבת ישראל, ולא כללה בהם הכנסות שהפיקה מעבודותיה בחו"ל. בשנת 2009 נחתם הסכם פשרה ולפיו ישולם מס בגין כל הכנסותיה של רפאלי בארץ ובעולם בשנים 2007-2005. במקרה זה, רפאלי ואמה הסתירו כ-6 מיליון שקלים.

 בר וציפי רפאלי
 

בר וציפי רפאלי (אביב חופי )

 

עוד נטען כי הדוגמנית הקימה חברות בחו"ל ופתחה חשבונות ברחבי העולם שהכנסותיה הוזרמו אליהם. בדוחות המס ובהצהרות ההון שהגישה משפחתה, הצהירו כי אין לרפאלי הכנסה בישראל וכי היא גרה בחו"ל. בדיונים שנערכו בין השנים 2012-2009, מסרו החשודים לפקיד השומה מידע כוזב והסתירו ממנו מידע במטרה להסתיר את זיקותיה של רפאלי לישראל. במקביל, טענה הדוגמנית בפני רשויות המס האמריקנים כי איננה תושבת ארצות הברית וכי היא מתגוררת בישראל.

למעשה, בין השנים 2012-2009, הוסתרו למעלה מ-23 מיליון שקלים. כמו כן, בשנים אלו שכרה רפאלי דירות בישראל, אך לאור החשש שלה ושל אמה כי הדבר עלול לקבוע כי מרכז חייה של הדוגמנית בישראל, הסתירו את שמה מרישומי הדירות תוך הצגת מצגים כוזבים לרשויות.

על פי החשד, ציפי רפאלי חשודה בהשמטת הכנסות בסך כ-3 מיליון שקלים מעמלות שקיבלה מפעילותה כסוכנת של בתה, וזאת באמצעות העמלות בחשבונות בנק בחו"ל עם שמה של הדוגמנית או חברות בשליטתה. כמו כן, הדוגמנית ואמה חשודות בביצוע עסקאות חליפין שהניבו הכנסות של מיליוני שקלים מבלי שדווחו לרשויות כנדרש בחוק, לרבות מימון שכר דירה ורכש דירה ושימוש ברכבי יוקרה בתמורה לפרסום ויחסי ציבור. נוסף על כך, להוריה של הדוגמנית מיוחסות עבירות הלבנת הון לאחר שהצהירו על חשבונות שבפועל היו של בתם.

 רפי וציפי רפאלי
 

חשודים בהלבנת הון. רפי וציפי רפאלי (אלון כהן )

 

עורכת הדין רותי ליטבק, המייצגת את בר רפאלי, מסרה בתגובה: "בר רפאלי לא עברה כל עבירה. אנו משוכנעים כי לאחר שמיעת טענותינו בשימוע, תתקבל ההחלטה שאין מקום להליך פלילי במקרה זה. המחלוקת האזרחית עם רשות המיסים מתנהלת בבית המשפט מזה כשלוש שנים וקרובה לסיומה. לא היה מקום, ודאי לא בעיתוי זה, לפעול להגשת כתב אישום בגין אותה המחלוקת".

לפני כשנה וחצי נחשפו בחדשות עשר חלק מתמלולי חקירותיה של רפאלי ואמה בחקירות. "עד עכשיו שיתפתי פעולה", אמרה רפאלי בחקירתה בפברואר 2017 , "אבל בעצת עורכי דיני מאחר ולאחר חקירתי האחרונה ההדלפות לא פסקו, אינני רואה סיבה לדבר כאן. הסבירו לי שחקירה זו היא הליך לא סביר ולא הוגן והעיתוי נובע ממניעים פסולים כנגדי".

החוקרים מדגישים בפני בר רפאלי שהימנעות גורפת מתשובות עלולות לחזק את הראיות נגדה. במשך שעות ארוכות הם שואלים אותה שוב ושוב על כספים והלוואות שנתנה לכאורה לבני משפחה מציגים בפניה דפי חשבון מבנק בשוויץ, אבל רפאלי מסרבת לענות. החשד של חוקרי רשות המיסים הוא שציפי רפאלי פתחה תת חשבון בחשבונה של בתה כדי להעלים מיסים.

במקביל, בחדר החקירות הסמוך, נחקרת גם עם אמה של בר, ציפי רפאלי. היא מספרת להם כי היא משמשת כסוכנת של בתה ומשתפת אותם בעולם העמלות שמשולמת לסוכנת.

"מכיוון שאני עובדת עם בר וזה קשה מאוד לעבוד עם משפחה והיה לנו כמה תקלים ויכוחים ומריבות", היא סיפרה. "ביקשתי מהבנקאי של בר שינהל רישום של הכספים שלא לקחתי. אז במידה ויגיע היום שבו בר תבוא בטענות שנתנה לי ושפרנסה אותנו, אני אוכל לשלוף את הקלף הזה כי הבנקאי הוא עד שלי שהיו כספים שעברו לבר ושאני לא ראיתי את עצמי זכאית לקחת אותם".

בהמשך דבריה תקפה ציפי רפאלי את הרשויות: "אתם בכוח מנסים לייצר מצגות שווא ופרובוקציות כנגד בר רפאלי ולעשות עליה קמפיין שלם והרסני. אם הייתם יודעים כמה נזקים עשיתם לבר ולתדמית שלה בעולם. נראה שטיפסתם על עץ גבוה מדי ואתם לא יודעים ולא יכולים לרדת ממנו".