הנשיא טראמפ בפגישה עם מנהיגי המפלגה הדמוקרטית (ארכיון), רויטרס

טראמפ: "נדאג לתקציב להגנת הגבול"; פלוסי: "לא נממן החומה"

12 ימים לאחר שהושבת חלקית הממשל האמריקני, בעקבות דרישתו של הנשיא להעברת תקציב לחומה לאורך הגבול עם מקסיקו, העימות בין הדמוקרטים לרפובליקנים רחוק מלהסתיים

כמעט שבועיים עברו מאז הושבת הממשל האמריקנים בשל הכישלון להעביר הצעת תקציב להמשך תפעולו, וסוף המשבר לא נראה ברקע. בעוד מנהיג הרפובליקנים בסנאט הצהיר הלילה (חמישי) כי בית הנבחרים לא ידון בכל הצעה דמוקרטית לסיום ההשבתה, הנשיא טראמפ העביר בחשבון הטוויטר שלו את המסר ההפוך, וכתב: "היום תתקיים פגישה בין מנהיגי הקונגרס הדמוקרטים והרפובליקנים, כדי למצוא תקציב להגנת הגבול. אני עדיין מוכן לעבוד עם הדמוקרטים כדי לשמור על אמריקה בטוחה". עם זאת, במהלך ישיבת הקבינט שלו אמר טראמפ כי ההשבתה עשויה להימשך עוד תקופה ממושכת.

אתמול נפגשו מנהיגי המפלגה הדמוקרטית, ננסי פלוסי וצ'אק שומר, נפגשו עם הנשיא טראמפ במטרה לדון באבטחת הגבול עם מקסיקו, אך סיימו את המפגש ללא התקדמות בנושא. בריאיון שקיימה היום עם רשת NBC, אמרה פלוסי כי מפלגתה לא תתמוך בכל הצעת תקציב שתכלול מימון לחומה: "דיברנו על הנושא חזור והלוך, והתשובה היא עדיין לא. כמה פעמים אנחנו יכולים לומר 'לא?'".

מנהיגת הדמוקרטים בקונגרס, הוסיפה כי למפלגתה אין אחריות על השבתת הממשל, והאשימה את הנשיא טראמפ כי הוא מחזיק את הממשל הפדרלי כבן בערובה כדי להגשים את הבטחת הקמפיין המרכזית שלו. פלוסי אף הזכירה כי טראמפ הבטיח שמקסיקו תממן את החומה, והוסיפה: "זה מגוחך. ראשית, מקסיקו לא תשלם, ושנית – יש לנו שימושים טובים יותר לתקציב הגנת הגבולות. הנשיא יודע את זה".

 
 
 מנהיגי הדמוקרטים, צ'אק שומר וננסי פלוסי, לאחר פגישה עם הנשיא טראמפ
 

מנהיגי הדמוקרטים, צ'אק שומר וננסי פלוסי, לאחר פגישה עם הנשיא טראמפ (רויטרס )

 

כזכור, לפני 12 ימים, הושבת חלקית הממשל האמריקני לאחר שחברי בית הנבחרים לא הצליחו להגיע להסכמה על התקציב הפדרלי, שכלל הקצאת 5.7 מיליארד דולרים לבניית החומה בגבול עם מקסיקו. הדדליין להסכמה על תקציב חדש הגיע לסיומו בחצות (שעון ארצות הברית), וחברי הסנאט התפזרו ללא הצבעה בנושא.

בינואר שעבר, ביום בו ציין טראמפ שנה להשבעתו כנשיא, נכנס הממשל האמריקני להשבתה, לאחר שלא הצליח להעביר הצעת תקציב. הבסיס למחלוקת בין הצדדים נבע מהצהרת טראמפ לכל אורך מסע הבחירות לנשיאות כי ינקוט במדיניות הגירה נוקשה כלפי מהגרים בלתי חוקיים וכי יבנה חומה על גבול מקסיקו. הנשיא האמריקני ניסה לבטל את תוכנית הגירה DACA ולגרש 700 אלף "חולמים", מהגרים לא חוקיים שהגיעו למדינה כילדים ועד ספטמבר שעבר היו מוגנים מפני גירוש הודות למדיניות ההגירה של הממשל הקודם.

כתוצאה מההשבתה, שנמשכה יומיים, יותר מ-800 אלף עובדים בסוכנויות הממשל השונות יצאו לחופשה כפויה. שירותי הביטחון והצבא אמריקני, הנחשבים חיוניים, המשיכו לעבוד כרגיל, אך לא קיבלו את שכרם. מוזיאוני הסמית'סוניאן הנמצאים ברובם בוושינגטון הבירה, פסל החירות בניו יורק, כמו גם 59 פארקים לאומיים, אותם פוקדים אלפי אנשים מדי יום, נסגרו.