21 שנה אחרי: דניאל נחמני הורשע ברצח נועה אייל ובמעשה סדום

עם זאת, בית המשפט זיכה אותו מאשמת אינוס • ב-2014 המשטרה פיענחה את הרצח ועצרה את הרוצח • משפחתה של אייל: "ביהמ"ש סגר היום מעגל. אין לו זכות להתהלך חופשי"

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע הבוקר (חמישי) את דניאל נחמני ברצח ובמעשה סדום בנערה נועה אייל לפני 21 שנה, אך זיכה אותו מחמת הספק מאשמת אינוס. בשנת 2014 הודיעה המשטרה כי פענחה את הפשע, ובשנה העוקבת הוגש כתב אישום נגד נחמני.

משפחתה של אייל הגיבה להכרעת בית המשפט: "לרוע, שלקח את חייה שלנועה, אין זכות להתהלך חופשי ככל האדם. כך סגר היום את המעגל בית המשפט בירושלים. הסדר, כביכול, שב על כנו, כראוי לחברה מתוקנת. לנו, המשפחה של נועה, לא תהיה בכך שום הקלה וגם לא נחמה". 

עורכי הדין עופר אשכנזי ומיכל רובינשטיין, שמייצגים את נחמני מטעם הסניגוריה הציבורית, מסרו: "אנו נלמד את החלטת בית המשפט. יש לציין שמר נחמני ממשיך לטעון כי הוא חף מפשע". 

כמו כן, עו"ד דני ויטמן וענת גרינבאום, מפרקליטות מחוז ירושלים, אמרו כי ״הרשעתו של נחמני מהווה ציון דרך במאבק העיקש של רשויות האכיפה אשר לא הרפו עד אשר איתרו את הנאשם והביאו להעמדתו לדין. נחמני הורשע בכך שנטל באכזריות את חייה של נערה צעירה אשר ביקשה לשוב לביתה. אנו מחזקים ידי בני משפחתה של נועה אייל אשר ימשיכו לשאת את הכאב והצער, ומקווים שהרשעתו של הנאשם וחשיפת האמת תביא למזור כלשהו, נחמה פורתא, לבני משפחתה של נועה אייל״.

 
 נועה אייל
 

נועה אייל (חדשות "הוט" )

 

בפברואר 1998, נועה אייל, נערה בת כ-17 תושבת ירושלים, לא חזרה מביתה לאחר בילוי לילי בעיר. נהג מונית שהיה במקום העיד כי קרוב לשעה 1:00 בלילה ראה את אייל נכנסת לרכב "פורד אסקורט לבנה", וזאת הייתה הפעם האחרונה שנראתה בחיים. למחרת בערב נמצאה גופתה של אייל ביער רמות הסמוך לשכונת מגוריה, כשעל גופתה סימני אלימות.

הרצח לא פוענח במשך 21 שנה, עד שפריצת דרך בתיק הושגה בזכות טכנולוגיה חדשה של המשטרה, המאפשרת למצוא קשרים בין בני משפחה במאגר דגימות הדנ"א של המשטרה. זאת לאחר שלא נמצאה התאמה ישירה במאגר לאחר הרצח. לאחר שהמשטרה בדקה עשרות קרובי משפחה, הסיקה שהאדם בעל ההסתברות הגבוהה ביותר להיות הרוצח הוא דניאל נחמני, חשמלאי ואב לשתיים תושב ירושלים. המשטרה ביצעה אחריו מעקב, ולקחה ממנו בחשאי דגימת רוק – לאחר שירק ברחוב. לאחר שהתגלתה התאמת דנ"א, היה צריך לבנות נגדו את התיק. איכון של הטלפון הנייד שלו בזמן הרצח מגלה שנחמני היה בכיכר הדוידקה בליל הרצח – המקום אליו הגיעה אייל, רגעים לפני שנרצחה.

ב-2015, כאמור, הוגש נגד נחמני כתב אישום. בבית המשפט העידה נגדו אשתו, וסיפרה כי קיימו מספר פעמים יחסי מין ביער בו נרצחה אייל, ובכך סתרה את הכחשתו כי מעולם לא היה במקום. בספטמבר 2016, אמר במשפטו נחמני כי לא היה בכיכר הדוידקה בליל הרצח, על אף שכאמור, המשטרה איתרה איכון של הטלפון הנייד שלו בשעה בה נראתה אייל לאחרונה, וכפר באשמה. בנוסף, התברר כי לנחמני עבר של אלימות: כחמש שנים לפני הרצח, בהיותו בן 17, הוגש נגדו כתב אישום בגין מעשים מגונים בתיירת בת 11. במקרה אחר נעצר לאחר שנחשד בביצוע מעשים מגונים בנערה בת 14.