התרופה שיכולה לשנות חיי הסובלים ממיגרנה - ונגישה רק לעשירים

שלוש תרופות שניתנות בזריקה מסוגלות לשפר משמעותית את איכות החיים של הסובלים מכאבי הראש החמורים, אך מחירן הגבוה מאלץ את הלוקים במחלה להמשיך ולסבול • סטטוסקופ

עד היום לסובלים ממיגרנה לא הייתה תרופה ייחודית למחלה, והם נטלו תרופות רבות המיועדות לטיפול במחלות אחרות. עם זאת, השנה ניתן אישור על ידי מנהל התרופות האמריקני לשלוש תרופות ביולוגיות למחלה שניתנות בזריקה, ויכולות לשפר את איכות החיים של החולים בצורה משמעותית - אך עלותן הגבוהה לא מאפשרת נגישות לכל חולה. 

למרות שכבר מעל 30 שנים עברו מהרגע שבו חוקרים גילו כי אצל הסובלים ממיגרנה קיימת בעיה ברמות חלבון ה-CGRP בזמן התקף, רק כעת אושרה התרופה הפועלת על אותו החלבון. "באמצעות התרופות הצלחנו לעזור לחולים שלפני כן לא הגיבו לטיפול, ופתאום חייהם השתנו", סיפר ד"ר אמנון מוסק, סגן מנהל המערך הנוירולוגי ומנהל המרפאה לכאבי ראש, פנים והעצמה גופנית בבית החולים איכילוב.

 תרופות למיגרנה
 

תרופות למיגרנה (חדשות עשר)

 

כאמור, הבעיה הגדולה עם התרופות, שייהנו מהגנת פטנט בעשור הקרוב, היא העלות הגבוהה שלהן - יותר מ-2,000 שקלים בחודש. גלית, שסובלת ממיגרנה כרונית, סיפרה: "בקיץ הנוירולוג שלי אמר לי שישנה אפשרות לייבא את התרופה מחו"ל באופן עצמאי אם יש לי ביטוח פרטי". גלית החליטה לעשות הכול כדי להשיג את התרופות, ונדרשה לתהליך בירוקרטי ממושך שהשתלם בסופו של דבר, כיוון שיש לה ביטוח פרטי שמשתתף בעלות התרופה. "קיבלתי כבר שני סטים של זריקות, וארבעה שבועות וחצי מתוך שישה - היו נטולי מיגרנות",  הוסיפה גלית. 

אבל לא כולם יכולים לעמוד בעלויות כאלה, כל עוד התרופות מוגנות בפטנט, מחירן יישאר גבוה והסיכוי שייכנסו לסל התרופות קטן. עטרה גולד, הסובלת מהמחלה גם היא, סיפרה כי "בהתקפה של כאב שוקלים לקחת הלוואה כדי לממן את הזריקה, אבל זה לא הגיוני כי התקציב המשפחתי ייפגע לחלוטין ואין שום דרך לממן את זה, גם במסגרת הלוואות חיצוניות".