הערכה: היועמ"ש יפרסם החלטתו בנוגע לתיקי רה"מ – כבר בפברואר

מחר יסתיימו הדיונים על תיק 1000. גורם משפטי אמר לחדשות עשר כי הקצב המהיר יביא לכך שמנדלבליט יפרסם המסקנות בחודש הבא. פערים בין בכירי מערכת המשפט בנוגע לתיק 2000

  • פורסם ב:
  • 02/01/2019 20:02
  • |
  • עודכן ב:
  • 03/01/2019 00:35
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

ראש ממשלה חשוד בשוחד: קצב הדיונים המהיר בפרקליטות בנוגע לחקירות נתניהו עשוי להביא לכך שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יפרסם את מסקנותיו כבר בחודש פברואר - כחודשיים לפני הבחירות. כך אמר אמש (רביעי) גורם משפטי לחדשות עשר.

בתוך כך, היום יסתיימו הדיונים על תיק 1000. כפי שפורסם בחדשות עשר, היועמ"ש צפוי להגיש כתב אישום בגין הפרת אמונים נגד ראש הממשלה. בשל כך, התיק נגד הטייקון ארנון מילצ'ן ייסגר, והוא יהיה עד תביעה מרכזי בתיק.

 
 
 
 היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט (חדשות עשר)

 

בד בבד, במסגרת הדיונים על תיק 2000, שיחלו בשבוע הבא בלשכת היועמ"ש, קיימים פערים גדולים במערכת המשפט, כאשר חלק מהבכירים בפרקליטות סבורים כי יש להגיש נגד נתניהו כתב אישום בגין שוחד, בעוד בכירים אחרים מחזיקים בדעה כי יש לסגור את התיק.

אתמול, כזכור, התגלה כי כתובת "מנדלבליט משת"פ" רוססה לאחרונה על חומה באור עקיבא נגד היועמ"ש, ברקע הפרסומים על החלטה צפויה על המלצה אפשרית לכתבי אישום נגד ראש הממשלה. זאת, אחרי הפרסום אתמול בחדשות עשר על ההחלטה לתגבר את האבטחה סביב מנדלבליט בעקבות חילול קבר הוריו. המשטרה חוקרת את המקרה.

מוקדם יותר השבוע, פורסם בחדשות עשר כי על פי הערכות, מנדלבליט, יזמן את נתניהו לשימוע לפני הבחירות באפריל. לפני כשבוע, מנדלבליט נפגש עם יועצים משפטיים לממשלה לשעבר ועם פרקליטי המדינה לשעבר לישיבה, שבה דנו הגורמים על המועד הרצוי לזימון ראש הממשלה לשימוע לפני כתב אישום.  

בנימין נתניהו
 

בנימין נתניהו (רויטרס)

 

מטעם משרד המשפטים נמסר בתגובה: "מדי שנה מקיים היועמ"ש מפגש שנתי עם היועמ"שים ופרקליטי המדינה לדורותיהם, בהשתתפות פרקליט המדינה ובכירי ייעוץ וחקיקה והפרקליטות. המפגש נקבע מבעוד מועד לפני מספר חודשים והוא התקיים זו השנה השנייה ברציפות. במפגש שהתקיים לפני שבוע עלו סוגיות משפטיות שונות, העומדות על סדר היום הציבורי. במסגרת דברי חברי הפורום, הועלה נושא המועד לקבלת החלטה בתיקי רה"מ. היועמ"ש לא העלה נושא זה מיוזמתו והמפגש לא נועד מלכתחילה להעלאת הנושא. היועץ התייחס לדברים במסגרת סקירתו, והסביר כי תהליך קבלת ההחלטות בתיקים אלה נמשך כסדרו על אף פיזור הכנסת. היועמ"ש לא התחייב באשר למועד בו יקבל את החלטתו".

היועמ"ש סבור: אין להאשים את נתניהו בתיק 1000

כזכור, ביום ראשון, גורמים משפטיים מסרו לחדשות עשר כי בשיחות סגורות אומר מנדלדביט כי עמדתו בתיק 1000 שונה מעמדת המשטרה ומחלק מאנשי הפרקליטות שליוו את התיק. היועץ המשפטי לממשלה סבור כי מדובר בתיק הפרת אמונים ולא בתיק שוחד.

להתרשמות הזו של מנדלבליט יש ככל הנראה שתי סיבות. האחת, העובדה שאם מוגש תיק שוחד, הפרקליטות תיאלץ להגיש כתב אישום גם נגד ארנון מילצ'ן ובכך למעשה להפסיד בפועל עד תביעה שיכול להיות אפקטיבי מאד במשפט. השנייה, לפי גורמים משפטיים המעורים בתיק, טיעוניו של נתניהו לפיהן הוא ומילצ'ן נמצאים בקשרי חברות למעשה פועלים לרעתו שכן, הוכחת החברות מפחיתה את הסיכוי להוכחת קשרי שוחד אך מחזקת את החשד במקרה של הפרת אמונים. הסיבה לכך נעוצה בכך שנתניהו, שמצוי בקשרי חברות וגם באינטרסים עם מילצ'ן, ממשיך לפעול לטובתו בדרכים שונות. 

הערכה היא שבפרקליטות לא יילחמו עד הסוף בשאלת הסעיף הזה, שכן אחרי הכל יש עוד להם עוד שני תיקים, ואחד מהם, תיק 4000, הוא מוצק במיוחד.