היועמ"ש צפוי לסגור התיק נגד חיים כץ בפרשת התעשייה האווירית

מנדלבליט צפוי לא להעמיד לדין את שר העבודה והרווחה, החשוד שהפעיל לחצים על עובדי התעשייה האווירית להתפקד לליכוד, בעת שכיהן כיו"ר ועד העובדים בארגון

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, צפוי לסגור את התיק נגד שר העבודה והרווחה, חיים כץ (הליכוד), בפרשת התעשייה האווירית - כך פורסם הערב (חמישי) בחדשות עשר. הפרקליטות המליצה למנדלבליט לא להגיש את כתב האישום לאור העובדה כי מדובר במעשים מינוריים ובראיות חלשות יחסית. כזכור, כץ חשוד כי יחד עם בנו, הפעיל לחצים על עובדי התעשייה האווירית להתפקד לליכוד, בעת שכיהן כיו"ר ועד העובדים בארגון.

כבר לפני כשנה התגלעו חילוקי דעות בין המשטרה לפרקליטות בנוגע לחוזק הראיות בתיק החקירה נגד השר חיים כץ ובנו יאיר כץ. במשטרה טענו כי קיים חשד חזק לפלילים נגד השניים, בעוד בפרקליטות סברו שהתיק חלש מאוד ושאין הוכחות שהשניים הפעילו לחצים פליליים על עובדים.

 
 
 
 השר חיים כץ
 

השר חיים כץ (חדשות עשר)

 

לפני כחודש וחצי, ערך היועמ"ש מנדלבליט, שימוע לשר חיים כץ בפרשת חברת "אקוויטל", במסגרתה חשוד כץ בקבלת שוחד. במידה ויוגש נגד השר כץ כתב אישום – הוא ייאלץ להתפטר. השר כץ מסר בתגובה כי "אני בטוח שאחרי הליך השימוע התיק ההזוי הזה ייגנז, כי אין בו שום דבר עובדתי או משפטי".

כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר, בסוף חודש מאי הודיע מנדלבליט, כי ישקול להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד השר כץ. 

הפרקליטות הודיעה לכץ כי היועמ"ש ישקול להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים. כמו כן, הודיעה פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) לאיש שוק ההון, מרדכי בן ארי, כי נשקלת העמדתו לדין בכפוף לשימוע, בגין עבירות דומות, וכן בגין עבירות של שימוש במידע פנים.

על פי החשד, בין השנים 2015-2010, התפתחה בין חבר הכנסת דאז כץ לבין בן ארי מערכת יחסים של "תן וקח", אשר כללה הענקת טובות הנאה שונות בין השניים. בן ארי שימש באז כיועץ פיננסי של חברת "אקוויטל", חברת החזקות ציבורית דומיננטית במשק הישראלי. על פי החשד העניק בן ארי לשר כץ טובות הנאה לאורך תקופה ארוכה, שהניבו לו מיליוני שקלים, ובמקביל השר כץ קידם אינטרסים של בן ארי, תוך ניצול תפקידו הציבורי.

בן ארי, מומחה בניהול תיקי השקעות, נתן לכאורה לשר כץ הנחיות והוראות לגבי ניהול תיק ההשקעות של השר כץ, וזאת בתדירות גבוהה, עד כי בפועל נוהל תיק השקעותיו על ידי בן ארי, שלא קיבל תמורה כספית כלשהי מהשר, בניגוד למקובל. במסגרת יחסים אלה, אף המליץ בן ארי לשר כץ, על פי החשד, באחת ההזדמנויות, לרכוש ניירות ערך של חברות בת של אקוויטל, וזאת תוך ניצול של מידע פנים שנודע לו מתוקף תפקידו בחברה, בנוגע להתפתחויות עתידיות חיוביות בחברות אלה.