בולסונארו הושבע לנשיא ברזיל; נתניהו במרתון פגישות עם מנהיגים

טקס ההשבעה נערך בנוכחות מאות אלפי ברזילאים ומנהיגים מרחבי העולם, בהם רה"מ נתניהו, שניצל את המעמד למפגשים עם שר החוץ האמריקני ועם מנהיגי צ'ילה, הונגריה והונדורס

נשיא ברזיל הנבחר, ז'איר בולסונארו, הושבע אמש (שלישי) לתפקידו בבירה ברזיליה, בנוכחות מאות אלפי ברזילאים וכמה מנהיגים מרחבי העולם, בהם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, שניצל את הביקור למרתון פגישות עם מנהיגים. רה"מ סיפר לכתבים המקומיים כי לדעתו בולסונארו מייצג את העם וכי מדובר ב"עידן חדש לברזיל כיוון ששני העמים הם אחים". בנאום ההשבעה אמר הנשיא הנבחר כי המדינה תחתיו תשתחרר מסוציאליזם ומפוליטיקלי קורקט.

כאמור, נתניהו ניצל את המעמד גם כדי להיפגש עם מנהיגים מרחבי העולם, בהם נשיא צ'ילה סבסטיאן פיניירה. במהלך הפגישה ברך נתניהו על פתיחת הקו הישיר מסנטיאגו לישראל. כמו כן, השניים סיכמו כי יפעלו יחד כדי לקדם טיסה של הקו ישירות לישראל דרך אפריקה ובכך לקצר את משך הטיסה. נוסף על כך, נתניהו ופיניירה דנו בהידוק קשרי הסחר בין המדינות.

 פגישה משולשת עם נתניהו, נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדס ומזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו
 

נתניהו עם בולסונארו בטקס ההשבעה ( אבי אוחיון /לע"מ)

 

כמו כן, נפגש נתניהו גם עם מקבילו ההונגרי ויקטור אורבן. רה"מ הביע הערכה על התמיכה החזקה בפורומים בין-לאומיים באירופה. השניים דנו בקידום ביקור בישראל של מדינות ה-V4 (פורום ראשי מדינות בהונגריה, צ'כיה, פולין וסלובקיה) וכן בשיתופי פעולה ביטחוניים.

פגישה נוספת שערך נתניהו הייתה עם נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדס ושר החוץ האמריקני מייק פומפאו. השלושה דנו בקידום פתיחתשגרירות הונדורס בירושלים ושגרירות ישראל בהונדורס. מלשכת רה"מ נמסר כי נושא פתיחת השגרירות בירושלים עלה בביקורה של רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, בגואטמלה, במסגרת ארוחת צהריים באירוח נשיא גואטמלה מוראלס ורעייתו, שהתקשרו לנשיא הונדורס והציעו לו לפגוש את ראש הממשלה בברזיל כדי לקדם את העברת השגרירות לירושלים.

ראש הממשלה נתניהו בטקס השבעת נשיא ברזיל
 

ראש הממשלה נתניהו בטקס השבעת נשיא ברזיל (אבי אוחיון /לע"מ)

 

הפגישה בין נתניהו לפומפאו

מוקדם יותר אתמול נפגש נתניהו עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו. השניים דנו בנסיגת כוחות הצבא האמריקני מסוריה ובמחויבות ארצות הברית להגנה על ישראל. "היציאה שלנו מסוריה לא משנה את מדיניות הממשל האמריקני כלפי ישראל ואת השותפות שלנו איתה", אמר פומפאו, "מסע הלוחמה בדאע"ש נמשך, ומאמצינו להיאבק בתוקפנות האיראנית נמשכת ומחויבותנו ליציבות במזרח התיכון ולהגנה על ישראל נמשכת כפי שהייתה לפני קבלת ההחלטה".

כמו כן, שר החוץ האמריקני התייחס למבצע "מגן צפוני בגבול ישראל-לבנון ואמר: "עשיתם עבודה טובה במבצע 'מגן צפוני'. אנחנו מבינים את האיום שהציבה הפרת הריבונות הישראלית על האזור ועל המדינה, איום שמקורו באיראן". 

 פגישה משולשת עם נתניהו, נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדס ומזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו
 

רה"מ נתניהו במרתון פגישות בעת טקס ההשבעה בברזיל (אבי אוחיון /לע"מ)

 

רה"מ נתניהו אמר בפתח הפגישה: "יש לנו דברים רבים לדון בהם. נשוחח על שיתוף הפעולה האינטנסיבי בין ישראל לארה"ב שיעסוק גם בשאלות העולות בעקבות ההחלטה האמריקנית לגבי סוריה. נדון כיצד להעמיק אף יותר את שיתוף הפעולה המודיעיני והמבצעי בסוריה ובמקומות אחרים ועל הדרכים לבלום את התוקפנות האיראנית במזרח התיכון. זאת מטרה משותפת. אני מאוד מעריך את התמיכה האיתנה שלך ושל הנשיא במאמצינו להגן על עצמנו בסוריה בימים האחרונים. יש לנו הרבה נושאים לדון בהם".