גבאי האמין שלבני מחפשת מנהיג אחר והקדים תרופה למכה • פרשנות

מבחינת יו"ר העבודה, מהרגע שהוא נתן ליו"ר התנועה את תפקיד יושבת ראש האופוזיציה, והיא בתמורה לא גמלה לו בנאמנות, נבקע בקע • ביש עתיד לא מעוניינים בחבירה ללבני

  • פורסם ב:
  • 01/01/2019 22:53
  • |
  • עודכן ב:
  • 02/01/2019 00:05
  • |
  • כתבים:
  • אילה חסון

בחירות 2019: ההשפעה של המהלך שעשה אתמול בבוקר (שלישי) יו"ר העבודה, אבי גבאי, שבו סיים בהפתעה את השותפות עם ציפי לבני, היא מורכבת וכל גורם מקבל אותו בצורה שונה.

לכל גורם יש את הנרטיב שלו לגבי פירוק המחנה הציוני. מבחינת גבאי, מהרגע שנתן ללבני את תפקיד יו"ר האופוזיציה והיא בתמורה לא גמלה לו בנאמנות שהיא הבטיחה לו בשיחות בארבע עיניים - נבקע בקע ביניהם. לתפיסתו, לבני המשיכה לחתור תחתיו ולחפש מנהיגות אחרת, בעוד שהוא המנהיג של המפלגה המשותפת. היה ברור שיו"ר התנועה תעזוב ושהמחנה הציוני יתפרק, ולכן גבאי הקדים תרופה למכה.

בנוגע לאופן ביצוע המהלך, כל אחד מקבל אותו אחרת. יש כאלה שיתמכו בגבאי, ויש שיאמרו שזה דבר שלא יעשה וכי לא משפילים אדם בפומבי. כעת נשאלת השאלה איך המהלך יתורגם מבחינה פוליטית, ומה האופציות העומדות בפני לבני ולמי היא תחבור. גורמים ביש עתיד אומרים לחדשות עשר שהמפלגה לא מעוניינת בחבירה עם לבני, וכך נטען גם במפלגה של בני גנץ. האופציה הסבירה ביותר, כפי שזה נראה כיום, היא חבירה עם אהוד ברק, שכלל לא הודיע על חזרה לחיים הפוליטיים.

כל האירועים בדרך אל הקלפי

 

כזכור, לפני כחודש וחצי פורסם בחדשות עשר  כי לבני נפגש עם ברק ועם שר הביטחון לשעבר, משה יעלון. הפגישה, שהייתה אמורה להיות חסויה, לאו דווקא השפיעה על המהלך של גבאי, אבל העמיקה את חוסר האמון בינו לבין לבני. היא ניסתה לטעון שגבאי ידע על הפגישה, אך בשיחה עם יו"ר העבודה הוא טען שאינו היה מעודכן על כך ונשמע שהוא לקח את זה קשה. הוא הגיש לה את זה באופן חם.

ציפי לבני ואבי גבאי
 

ציפי לבני ואבי גבאי (רויטרס )

 

לבני בתגובה למהלך של גבאי: "אירוע מכוער לתפארת"

יו"ר התנועה התייחסה אמש בריאיון לחדשות עשר על תחושותיה בזמן הודעתו של גבאי: : "זו הייתה הפתעה. לא הרגשתי מושפלת. אני מקבלת תגובות מנשים שאומרות שהסיפור שבו עומד גבר, עלק, הופך את עצמו לגבר גבר בזה שהוא מנסה להשפיל אישה בפומבי – הימים האלה נגמרו. גם לדעתי". היא סיפרה כי אחרי הישיבה, "אמרתי שהשותפות הזאת באמת לא עבדה. אני נלחמת כל התקופה, גם כיו"ר האופוזיציה, על העמדות שאני מאמינה בהן. ההכרעה עברה לידי הציבור".

לטענתה, "אני לא יודעת למה גבאי עשה את זה. אני יודעת שהעובדה שדיברתי על חיבורים ועל גוש היה דבר שהפריע לו, אך בעיניי זה היה יכול לייצר מהפך. אני יוצאת מהאירוע הזה עם אותן עמדות ואותן השקפות עולם, ואביא אותן לציבור, שעכשיו ההחלטה היא בידיו". "אני בראשות התנועה מציעה את העמדות שלי ואת עצמי", אמרה לבני, "יכול להיות שהציבור לא יחשוב שזה מספיק טוב, ואני אקבל בהכנעה את ההכרעה, אבל אני אדע שנלחמתי על העמדות האלה שרבים חוששים להגיד בקול. אני מאמינה בחיבורים, וזה דבר רצוי בעיני למהפך".

 יו"ר מפלגת התנועה, ציפי לבני
 

יו"ר מפלגת התנועה, ציפי לבני (חדשות עשר )

 

אחרי ההדחה הפומבית: גבאי מינה את יחימוביץ' ליו"ר האופוזיציה

יו"ר העבודה, אבי גבאי, מינה את ח"כ שלי יחימוביץ' לתפקיד יו"ר האופוזציה במקום ציפי לבני, זאת לאחר שהודיע מוקדם יותר אתמול על סיום השותפות עם מפלגת התנועה ופירוק המחנה הציוני.

"אני גאה בשלי, ח"כית מצוינת שמובילה מאבקים נחושים בכנסת ומחוצה לה", מסר גבאי, "שלי היא דוגמה לשליחת ציבור המחויבת לשינוי. היא מילאה בעבר בנחישות ועל הצד הטוב ביותר את תפקיד יו"ר האופוזיציה. אנחנו ערוכים לבחירות ולניצחון".

ח"כ יחימוביץ' מסרה בתגובה כי "יו"ר המפלגה ביקש ממני למלא את כהונת ראש האופוזיציה ונעניתי לבקשתו. אין צורך לומר שעיקר העשייה של יו"ר אופוזיציה היא בעת כהונתה של הכנסת ולא לאחר פיזורה, אך עם זאת אני מתחייבת לייצג את האופוזיציה כולה בכבוד כשמטרה אחת לנגד עינינו, להחליף את השלטון בממשלה החותרת לשלום, נאבקת בפערים החברתיים ובעיקר מכבדת את הדמוקרטיה ואת שלטון החוק".

 אבי גבאי, שלי יחימוביץ' וציפי לבני
 

אבי גבאי, שלי יחימוביץ' וציפי לבני ( רויטרס, עמוס בן גרשום)

 

כאמור, יו"ר מפלגת העבודה הודיע בישיבת הסיעה על פירוק המחנה הציוני, והבהיר כי אנשי "התנועה" לא ישוריינו ברשימת מפלגתו לקראת הבחירות. לבני, על פי גורמים בסביבתה, לא ידעה כלל על המהלך וקיבלה אותו בהלם מוחלט לעיני המצלמות.

בהודעתו אמר גבאי: "קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפרגון הדדי, אבל הציבור חכם הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק", אמר גבאי. "אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחויב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור. ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי".

לאחר שעיכלה את הבשורה, לבני הגיבה ואמרה: "אמא שלי הייתה אומרת 'כל עכבה לטובה', ואני רוצה להוסיף 'כל הפתעה לטובה'", אמרה לבני. "הקמתי את המחנה הציוני כשותפות של העבודה והתנועה עם יצחק הרצוג. זה לא סוד שהיה לי קשה לחבור עם מפלגת העבודה, אני עדיין יותר מחוברת לז'בוטינסקי מאשר לבן גוריון, אבל חשבתי שצריך לחבור יחד למען הציונות".