אחרי שמונה שנות מלחמת אזרחים: אסד חוזר לחיק העולם הערבי

המלחמה שהחלה עם פרוץ האביב הערבי גבתה את חייהם של 650 אלף אזרחים והפכה 11 מיליון לפליטים, נגמרת עם ניצחון לאסד – ומנהיגי העולם מתחילים להתרגל למציאות החדשה-ישנה

אחרי שמונה שנים של מלחמת אזרחים עקובה מדם, שגבתה את חייהם של 650 אלף בני אדם, גרמה לפציעתם של שני מיליון והפכה 11 מיליון נוספים לפליטים – נשיא סוריה, בשאר אסד, מתחיל להחזיר את מדינתו לשגרה. בעולם הערבי חשבו שזה יהיה סופו של הדיקטטור, אך בשנה האחרונה, בסיוע איראן ובעיקר רוסיה, החל אסד להשיב את כוחו ואת השטחים שנכבשו על ידי המורדים, ארגון דאע"ש והכורדים.

מנהיגי העולם הערבי מתחילים להתרגל למציאות החדשה-ישנה, בה אסד שרד את המלחמה הארוכה, וחוזרים לחדש את הקשרים הדיפלומטיים עם מדינתו. ראשון היה נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, שאמר שצריך להתרגל לעובדה שאסד חזר. לאחר מכן, מדינות המפרץ, שכל כך שנאו את אסד, בהן איחוד האמירויות ועיראק, החזירו את שגרירויותיהן לדמשק, ובלבנון הוא אף הוכרז כ-"איש השנה". בלית ברירה, החרם על אסד נשבר. מדינות המפרץ ייחלו למפלתו, אך הן לא רוצות להתנגד למנהיג שהוכיח שהוא מוכן לטבוח בעמו כדי לשמר את כוחו בשלטון.

 
 
 
 הכוחות הסוריים מניפים את דגל סוריה במנבג'
 

הכוחות הסוריים מניפים את דגל סוריה במנבג' - מעוז המורדים ( חדשות עשר)

 

תחת ידיו של אסד, סוריה נחרבה, וכעת מאכלסת מחדש את עריה בשיעים, תומכיו של הנשיא – במקום הסונים. הניצחון של אסד הוא לא רק דיפלומטי, הוא ממשיך בטיהור האתני שנעשה בסוריה, לקראת בחירות שיתקיימו במדינה בקרוב, לאחריהן כבר לא יהיה מי שיערער על כוחו. המפסידה הגדולה מהסיפור הזה תהיה ישראל, שעל פי דיווחים פספסה הזדמנות להתנקש באסד - מהלך שהיה משנה את פני המערכה, ומסייע להסיג את הכוחות האיראנים מהאזור.