אחרי ההדחה הפומבית: גבאי מינה את יחימוביץ' ליו"ר האופוזיציה

יו"ר מפלגת העבודה מינה את חברת הכנסת שלי יחימוביץ' לתפקיד במקום ציפי לבני, זאת לאחר שהודיע הבוקר על פירוק המחנה הציוני וסיום השותפות עם יו"ר התנועה

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, מינה הערב (שלישי) את ח"כ שלי יחימוביץ' לתפקיד יו"ר האופוזיציה במקום ציפי לבני, זאת לאחר שהודיע הבוקר על סיום השותפות עם מפלגת התנועה ופירוק המחנה הציוני. 

"אני גאה בשלי, ח"כית מצוינת שמובילה מאבקים נחושים בכנסת ומחוצה לה", מסר גבאי, "שלי היא דוגמה לשליחת ציבור המחויבת לשינוי. היא מילאה בעבר בנחישות ועל הצד הטוב ביותר את תפקיד יו"ר האופוזיציה. אנחנו ערוכים לבחירות ולניצחון".

 

ח"כ יחימוביץ' מסרה בתגובה כי "יו"ר המפלגה ביקש ממני למלא את כהונת ראש האופוזיציה ונעניתי לבקשתו. אין צורך לומר שעיקר העשייה של יו"ר אופוזיציה היא בעת כהונתה של הכנסת ולא לאחר פיזורה, אך עם זאת אני מתחייבת לייצג את האופוזיציה כולה בכבוד כשמטרה אחת לנגד עינינו, להחליף את השלטון בממשלה החותרת לשלום, נאבקת בפערים החברתיים ובעיקר מכבדת את הדמוקרטיה ואת שלטון החוק".

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

 שלי יחימוביץ וציפי ליבני
 

שלי יחימוביץ וציפי ליבני (רויטרס )

 

כאמור, יו"ר מפלגת העבודה הודיע בשיבת הסיעה על פירוק המחנה הציוני, והבהיר כי אנשי "התנועה" לא ישוריינו ברשימת מפלגתו לקראת הבחירות. לבני, על פי גורמים בסביבתה, לא ידעה כלל על המהלך וקיבלה אותו בהלם מוחלט לעיני המצלמות.

בהודעתו אמר גבאי: "קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפרגון הדדי, אבל הציבור חכם הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק", אמר גבאי. "אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחויב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור. ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי".

לאחר שעיכלה את הבשורה, לבני הגיבה ואמרה: "אמא שלי הייתה אומרת 'כל עכבה לטובה', ואני רוצה להוסיף 'כל הפתעה לטובה'", אמרה לבני. "הקמתי את המחנה הציוני כשותפות של העבודה והתנועה עם יצחק הרצוג. זה לא סוד שהיה לי קשה לחבור עם מפלגת העבודה, אני עדיין יותר מחוברת לז'בוטינסקי מאשר לבן גוריון, אבל חשבתי שצריך לחבור יחד למען הציונות".

 גבאי ולבני
 

גבאי ולבני (חדשות עשר )

 

"השותפות עם הרצוג הייתה שותפות אמת שהביאה למחנה הציוני 24 מנדטים", הוסיפה לבני. "גבאי צדק במשהו אחד היום – בינינו לא הייתה שותפות. הוא לא רצה שותפות. הדרך בה סיים את זה היום מוכיחה זאת". "אני מודה שגם לי לא היה פשוט. המחנה הציוני הייתה מבוססת על השקפת עולם ביחס לזהותה של מדינת ישראל, בנויה על דרך מדינית ביטחונית ברורה ותפיסה דמוקרטית ברורה. כל זה לא קיבל ביטוי בשותפות אחרי בחירת היו"ר החדש", אמרה יו"ר התנועה.

"בשבוע שעבר אמרתי שסדר העדיפויות שלנו צריך להיות המדינה, המפלגה ואז אני. הנאום ששמעתם היום היה מה ששמעתי כל התקופה הזו: 'אני אני ואני'קראתי לחיבורים בעד מהפך וקיבלתי תדרוכים נגד. בכל זאת קיימתי את חלקי בשותפות", תקפה לבני. "סירבתי לפניות שהיו אליי לפרק את המחנה הציוני - כולל בקשות מתוך העבודה עצמה, אנשים שביקשו להתפצל. הבהרתי שלא אהיה שותפה לכך". "אמרו כעת מפלגת 'העבודה' ו'התנועה'", הבהירה יו"ר האופוזיציה. "האירוע של היום נגמר, והיום מתחיל היום החדש. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו קרבות אגו. המחויבות שלנו היא כקודם כל לציבור, זה הזמן להסתכל קדימה, למהפך".