קרי: "אסד השתמש בנשק כימי, על המצפון של העולם להזדעזע"

כשברקע הדיווחים על תקיפה, מסר שר החוץ האמריקני הצהרה בה אישר כי היה שימוש בנשק כימי. עם זאת, הוא לא פירט בנוגע להוכחות שיש ברשותה של ארצות הברית. "כשמשתמשים בנשק המסוכן ביותר בעולם – יש לתת על כך דין וחשבון", הבהיר קרי. הערכה: פעולה צבאית בסוריה – בתוך ימים

ארצות הברית מאשרת - אסד השתמש בנשק כימי. בהצהרה מיוחדת שמסר מוושינגטון, אישר הערב (שני) שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, כי המשטר הסורי ביצע לאחרונה תקיפה בנשק כימי נגד אזרחים. בכך, למעשה, נראה כי נסללת הדרך לקראת פעולה צבאית נגד המשטר בדמשק, וההערכות הן כי תקיפה כזו צפויה להתרחש בתוך טווח של ימים בודדים, ואף פחות מכך.

 

"השימוש בנשק כימי בסוריה הוא אמיתי ומבוסס על עובדות", הכריז קרי. לדבריו, "על המצפון של כל אומות העולם להזדעזע מהמתקפה שביצע צבא סוריה ולוודא שדבר כזה לא יחזור על עצמו". למרות הדברים הנחרצים, יש לציין כי קרי לא נקב בהוכחות בהן מחזיקה ארצות הברית, מה שעשוי להשפיע על ההכרעה שתתקבל בבית הלבן.

 

(1:07 דקות)

קרי, שנשא דברים תקיפים, הוסיף כי "העולם כולו מוכרח לתת את הדין על שימוש בנשק כימי". הוא אמר כי ארצות הברית מחזיקה בקטעי וידאו והוכחות נוספות מהקרקע לכך שנעשה שימוש בנשק זה, ואמר כי "ברור לנו שהמשטר הסורי מחזיק בסוג כזה של נשק".

 

מי שתוביל את "הקואליציה הצבאית" נגד אסד תהיה כמובן ארצות הברית, שכבר רתמה לצדה את בריטניה ואת צרפת. גם שכנתה של סוריה טורקיה צפויה להעניק תמיכה במהלך. כרגע נמצאת על הפרק מתקפה של טילי שיוט בלבד, כלומר לא ניסיון ישיר להפלת משטר אסד, אלא פעולה שמטרתה "ענישה" שתנחית מכה על השלטון בדמשק.

 

נשיא ארצות הברית ברק אובמה יכריע בנושא בקרוב מאוד, אך בוושינגטון כבר חלחלה היטב ההבנה שמדובר בעניין של ימים. ראש ממשלת בריטניה ונשיא צרפת קיימו עם אובמה שיחות ארוכות בהן הביעו רצון לתקוף בשטח סוריה, ואף הפעילו עליו לחץ להגיע להכרעה מהירה בנושא.

 

למרות האישור הסורי לפקחי האו"ם להגיע לאזור התקיפה, הממשל האמריקני כבר מחזיק במידע מודיעיני המאשר שנעשה שימוש בנשק כימי, מה שמייתר את עבודתם ומאיץ את אפשרות התקיפה. גם שר החוץ הקרי הבהיר בשיחה שקיים עם מקבילו הרוסי כי הכנסת הפקחים היא בגדר מעט מדי ומאוחר מדי, ולכשתתקבל ההחלטה, ארצות הברית לא תמתין לקבלת אישור מהאו"ם.

ישראל לאובמה: אפשר לנו חופש פעולה

גם בישראל עוקבים מקרוב אחר המתרחש, וכבר ביקשו מהאמריקנים לקב התרעה מספקת לפני תקיפה אפשרית, על מנת להיערך אליה. במקביל, בירושלים דרשו מארצות הברית שתאפשר לישראל חופש פעולה מלא במידה ותותקף על ידי סוריה.

 

למרות זאת, במערכת הביטחון אין כרגע שום תגבור של כוחות, אלא רק עירנות מודיעינית מוגברת. לא חל כל שינוי בפריסת הכוחות של צה"ל. הערכת המצב הנוכחית אומרת כי התקיפה תהיה "מכה על ידו של אסד", ולא ניסיון ישיר להפילו, ובמצב כזה הסיכוי שישראל תספוג תגובה בדמות ירי רקטות וטילים נחשב קלוש ביותר.