פומפאו לנתניהו: הנסיגה מסוריה לא משנה את המחויבות לישראל

שר החוץ האמריקני אמר לרה"מ בפגישתם בברזיל כי המאמצים להתנגד לתוקפנות האיראנית נמשכים. נתניהו: מעריך תמיכתכם במאמצינו להגן על עצמנו בסוריה בימים האחרונים

  • פורסם ב:
  • 01/01/2019 17:20
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/01/2019 18:57
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (שלישי) בברזיליה עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, לפני טקס השבעת נשיא ברזיל הנכנס, ז'איר בולסונארו. השניים דנו בנסיגת כוחות הצבא האמריקני מסוריה ובמחויבות ארצות הברית להגנה על ישראל.

"היציאה שלנו מסוריה לא משנה את מדיניות הממשל האמריקני כלפי ישראל ואת השותפות שלנו איתה", אמר פומפאו, "מסע הלוחמה בדאע"ש נמשך, ומאמצינו להיאבק בתוקפנות האיראנית נמשכת ומחויבותנו ליציבות במזרח התיכון ולהגנה על ישראל נמשכת כפי שהייתה לפני קבלת ההחלטה". כמו כן, שר החוץ האמריקני התייחס למבצע "מגן צפוני בגבול ישראל-לבנון ואמר: "עשיתם עבודה טובה במבצע 'מגן צפוני'. אנחנו מבינים את האיום שהציבה הפרת הריבונות הישראלית על האזור ועל המדינה, איום שמקורו באיראן". 

ראש הממשלה נתניהו אמר בפתח הפגישה: "יש לנו דברים רבים לדון בהם. נשוחח על שיתוף הפעולה האינטנסיבי בין ישראל לארה"ב שיעסוק גם בשאלות העולות בעקבות ההחלטה האמריקנית לגבי סוריה. נדון כיצד להעמיק אף יותר את שיתוף הפעולה המודיעיני והמבצעי בסוריה ובמקומות אחרים ועל הדרכים לבלום את התוקפנות האיראנית במזרח התיכון. זאת מטרה משותפת. אני מאוד מעריך את התמיכה האיתנה שלך ושל הנשיא במאמצינו להגן על עצמנו בסוריה בימים האחרונים. יש לנו הרבה נושאים לדון בהם".

דובר משרד החוץ האמריקני, רוברט פלדינו, התייחס לפגישה בין השר פומפאו לנתניהו, ואמר: "השניים דנו באיום שמטילות איראן וסוכניה על ישראל, והפרובוקציות האיראניות באזור". לדבריו, פומפאו חזר על הבטחת ארצות הברית להגן על ביטחון ישראל, ועל זכותה להגן על ריבונותה.

ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ האמריקני פומפאו בפגישה בברזיל
 

ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ האמריקני פומפאו בפגישה בברזיל ( אבי אוחיון /לע"מ)

 

בתוך כך, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס ליציאת הצבא האמריקני מסוריה ואמר כי "מעולם לא אמרתי שנמהר החוצה". "אנחנו נצא ונחזיר את חיילינו הביתה. היינו אמורים להיות בסוריה שלושה-ארבעה חודשים וזה היה לפני שלוש-ארבע שנים", הוסיף טראמפ בריאיון ל"פוקס ניוז". "אנחנו נחזיר אותם הביתה ונעשה את נזה בדרך טובה מאוד".

מוקדם יותר, דווח כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הסכים לאפשר לצבא להסיג את 2,000 החיילים מסוריה במשך ארבעה חודשים – כך פורסם הלילה ב"ניו יורק טיימס" מפי בכירי ממשל. זאת בניגוד להחלטתו מלפני כשבועיים לפיה על הכוחות האמריקניים לסגת בתוך 30 ימים.

קודם לכן, אמר טראמפ בטוויטר כי הכוחות יעזבו את המדינה "באיטיות". "אם כל אדם אחר מלבד דונלד טראמפ היה עושה את מה שאני עשיתי בסוריה, שהייתה בשליטת דאע"ש כשנכנסתי לתפקיד – הוא היה מוכרז כגיבור לאומי", כתב. "דאע"ש הוכרע ברובו, ולכן אנחנו מחזירים באיטיות את חיילנו לביתם ולמשפחותיהם".

גורם מדיני ישראלי בכיר אמר אתמול בתדרוך לכתבים בריו דה ז'ניירו, כי בשיחה על סוריה, לאחר הודעתו של הנשיא טראמפ על הנסיגה – ביקש ממנו ראש הממשלה נתניהו לבצע את הנסיגה בצורה הדרגתית, ולאורך תקופה ממושכת. עוד ציין הגורם, כי היום ייפגש נתניהו עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, וכי בשבוע הבא יבקר בארץ יועץ הביטחון הלאומי של טראמפ, ג'ון בולטון. שתי הפגישות בין נתניהו לבכירי ממשל טראמפ יעסקו בנסיגה מסוריה.

 הכוחות הסוריים מניפים את דגל סוריה במנבג'
 

הכוחות הסוריים מניפים את דגל סוריה במנבג' ( חדשות עשר)

 

עוד אמר הגורם הבכיר, כי נתניהו שוקל להגיע לדיוני הפורום הכלכלי העולמי שיתקיימו בדאבוס בסוף ינואר כדי לפגוש שם את הנשיא האמריקני. הגורם הבכיר התייחס גם לתיק שנותר פנוי לאחר התפטרותו של אביגדור ליברמן, ואמר כי נתניהו צפוי למנות בשבועות הקרובים שר חוץ, הצפוי להיות אחד משרי הליכוד. זאת כיוון שרק מינוי של שר מכהן לא יחייב הצבעה בכנסת.

גורמים בארצות הברית טוענים, כי למרות ההבטחה של טראמפ להוציא את הכוחות מסוריה בטווח הזמן הקרוב, מסתמן כי המהלך ייארך חודשים רבים, כך על פי דווח בסוף השבוע ברשת ABC. זאת, בניגוד להערכות גורמים אחרים בארה"ב מיד לאחר ההכרזה, לפיהם המהלך יוכל לצאת לפועל במלואו בתוך כשלושה חודשים בלבד; גורם אחר טען שבתוך 30 יום יוכל אחרון החיילים לעזוב. לטענת הגורמים הבכירים, עדיין לא התקבלו ההחלטות הקונקרטיות הנוגעות לתכנית המדוייקת להוצאת כ-2,000 החיילים האמריקנים המוצבים בסוריה.