פירוק המחנ"צ: דם רע בן חודשים הוביל להשפלה פומבית • פרשנות

אמנם סיום השותפות בין גבאי ולבני היה באוויר כבר תקופה, אך המהלך של יו"ר העבודה היה נקמה על איומיה כלפיו בעבר. לבני, ללא ספק, עוד תגיב על המהלך הזה

  • פורסם ב:
  • 01/01/2019 17:03
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/01/2019 18:22
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

מאז ההודעה על הבחירות, לא דובר על פירוק המחנה הציוני, למרות שהוא היה באוויר כבר תקופה. לא היה ניתן לשווק באופן אמין את השותפות בין יו"ר העבודה, אבי גבאי, ויו"ר התנועה, ציפי לבני. בקרוב, אולי עוד היום, גבאי יבקש מלבני לעזוב את תפקידה כיו"ר האופוזיציה, וככל הנראה יפנה לח"כ שלי יחימוביץ' שתכהן במקומה. כך פורסם באתר "Walla news".

הדם הרע, שהצטבר ביניהם לפחות בחודש האחרון, ואף קודם לכן, היה מאוד משמעותי. גבאי זכר ללבני את הרגע שבוא איימה עליו שהיא תפרק את המחנה הציוני אם לא יתן לה את תפקיד יו"ר האופוזציה. חלפו כמה חודשים, והוא החזיר לה שבעתיים. הבחירה שלו להודיע על פירוק השותפות ללא הודעה מראש, הייתה השפלה פומבית. הוא שמר על ההחלטה הזו כעל מבצע צבאי. לבני, ללא ספק, עוד תגיב על המהלך הזה. 

כל האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

 

אם במהלך קמפיין הבחירות הנוכחי, גבאי ולבני היו מנסים להרעיף מילים חמות אחד על השני, אף אחד לא היה קונה את זה. למעשה, כשגבאי היה אומר שהוא יעמוד בראש המחנה, ולבני הייתה קוראת לו לאפסן את האגו שלו ולהניח אותו בצד – היה ברור שהשותפות הזו לא הולכת לשום מקום.

בינתיים, גבאי מרוויח מהמהלך הזה שחרור לחץ בתוך המפלגה שהוא עומד בראשה. אמנם לא כולם היו מרוצים מההחלטה, כמו ח"כ איתן כבל שביקר את דבריו, אך חברי כנסת אחרים שראו את השינויים הפוטנציאליים שמחו כי אולי כעת יהיה להם מקום במעט המקומות שהסקרים מנבאים למפלגה בתקופה האחרונה. גבאי יצטרך לייצר עכשיו קמפיין יצירתי על מנת שהמפלגה תוכל לצמוח מהאירוע הזה, כי גם הצבא שלו, כמו הצבא של לבני, הוא לא מספיק חזק.

כעת, איחוד גוש השמאל, שאמור לשמש כחזית מול ראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו, הולך לכיוון ההפוך.

ציפי לבני במסע"ת בעקבות פירוק המחנ"צ
 

ציפי לבני במסע"ת בעקבות פירוק המחנ"צ (חדשות עשר )

 

פירוק המחנה הציוני והסוף לשותפות בין גבאי ללבני

כאמור, יו"ר מפלגת העבודה הודיע הבוקר (שלישי) בשיבת הסיעה על פירוק המחנה הציוני, והבהיר כי אנשי "התנועה" לא ישוריינו ברשימת מפלגתו לקראת הבחירות. לבני, על פי גורמים בסביבתה, לא ידעה כלל על המהלך וקיבלה אותו בהלם מוחלט לעיני המצלמות.

בהודעתו אמר גבאי: "קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפרגון הדדי, אבל הציבור חכם הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק", אמר גבאי. "אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחויב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור. ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי".

לאחר שעיכלה את הבשורה, לבני הגיבה ואמרה: "אמא שלי הייתה אומרת 'כל עכבה לטובה', ואני רוצה להוסיף 'כל הפתעה לטובה'", אמרה לבני. "הקמתי את המחנה הציוני כשותפות של העבודה והתנועה עם יצחק הרצוג. זה לא סוד שהיה לי קשה לחבור עם מפלגת העבודה, אני עדיין יותר מחוברת לז'בוטינסקי מאשר לבן גוריון, אבל חשבתי שצריך לחבור יחד למען הציונות".

 גבאי ולבני
 

גבאי ולבני (חדשות עשר )

 

"השותפות עם הרצוג הייתה שותפות אמת שהביאה למחנה הציוני 24 מנדטים", הוסיפה לבני. "גבאי צדק במשהו אחד היום – בינינו לא הייתה שותפות. הוא לא רצה שותפות. הדרך בה סיים את זה היום מוכיחה זאת". "אני מודה שגם לי לא היה פשוט. המחנה הציוני הייתה מבוססת על השקפת עולם ביחס לזהותה של מדינת ישראל, בנויה על דרך מדינית ביטחונית ברורה ותפיסה דמוקרטית ברורה. כל זה לא קיבל ביטוי בשותפות אחרי בחירת היו"ר החדש", אמרה יו"ר התנועה.

"בשבוע שעבר אמרתי שסדר העדיפויות שלנו צריך להיות המדינה, המפלגה ואז אני. הנאום ששמעתם היום היה מה ששמעתי כל התקופה הזו: 'אני אני ואני'קראתי לחיבורים בעד מהפך וקיבלתי תדרוכים נגד. בכל זאת קיימתי את חלקי בשותפות", תקפה לבני. "סירבתי לפניות שהיו אליי לפרק את המחנה הציוני - כולל בקשות מתוך העבודה עצמה, אנשים שביקשו להתפצל. הבהרתי שלא אהיה שותפה לכך". "אמרו כעת מפלגת 'העבודה' ו'התנועה'", הבהירה יו"ר האופוזיציה. "האירוע של היום נגמר, והיום מתחיל היום החדש. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו קרבות אגו. המחויבות שלנו היא כקודם כל לציבור, זה הזמן להסתכל קדימה, למהפך".

 ציפי לבני
 

ציפי לבני (חדשות עשר )

 

כמו כן, הגיבה לבני לדברי גבאי כי "רק אכלתי חרא ממנה". "אף פעם לא הסתכלתי לו בצלחת, לא יודעת מה הוא אכל", אמרה בציניות. "אני קיימתי את מחויבותיי. לתומי חשבתי שהדבר העיקרי בשותפות זה להביא עוד ועוד חלקים בציבור הישראלי. מלחמות בוץ בגלל אגו זה הדבר האחרון שאנחנו צריכים".

הערב, ועדת הכנסת אישרה את בקשת סיעת המחנה הציוני להתפצל מסיעת התנועה. עפ"י ההחלטה, בהתאם להסכם שנחתם בין מפלגות העבודה והתנועה ערב הבחירות לכנסת ה-20, מפלגת העבודה תיוצג בכנסת ע"י סיעת העבודה ותמנה 18 חברי כנסת. מפלגת התנועה תיוצג בכנסת ע"י סיעת התנועה ותמנה 6 חברי כנסת.