ביקורת על גבאי בעבודה: "זו החלטה של כולנו, למה לא שיתפת?"

גבאי אמר כי "רק אכלתי מלבני חרא, לא אמרה עליי מילה טובה". הח"כים כבל ויונה יצאו נגדו, בעוד אחרים גיבו אותו • לפיד: "גם אם יהיה איחוד - לא אוותר על המקום הראשון"

בחירות 2019עימות נרשם היום (שלישי) בישיבת סיעת העבודה, לאחר שיו"ר המפלגה הודיע במפתיע על פירוק השותפות עם מפלגת התנועה. חברי הכנסת איתן כבל ויוסי יונה ביקרו את המהלך. "זו החלטה רעה. זה החיים של כולנו ולא רק שלך", אמר כבל לגבאי. "למה לא שיתפת?".

יו"ר העבודה הסביר את החלטתו ותקף את לבני. "היא לא אמרה עלי מילה טובה בכל התקופה שלה כראש אופוזיציה. רק אכלתי חרא ממנה", אמר גבאי והוסיף כי "כשהיה דברים טובים רצה לתקשורת, בתקופות פחות טובות נעלמה והשאירה לנו את כל העבודה".

בווידאו: ההודעה הדרמטית של גבאי - ותגובת לבני

"בחירות 2019: האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי"

אולם, חלק מחברי העבודה דווקא תמכו במהלך. חברת הכנסת שלי יחימוביץ (העבודה), שתמכה במוצהר בגבאי לכל אורך הדרך, כתבה: "מדובר בצעד דרמטי, אמיץ ומנהיגותי של אבי גבאי. אי אפשר להתכחש לעובדות: אף שלבני אדם ראוי, ההסכם בינה ובין גבאי לא עבד, ואף להיפך: הוא הפחית את האמון של הציבור במפלגה, והיה ברור כי לבני אינה משלימה עם הנהגתו של גבאי". "למפלגת העבודה מסורת ואידיאולוגיה ברורים, ואני בטוחה שנצלח את המשבר ונצליח בבחירות הקרובות", הוסיפה יחימוביץ'.

ח"כ איציק שמולי (העבודה) גיבה את החלטת גבאי וכתב: "אני מתייצב מאחורי החלטתו. ציפי לבני אישה ראויה אך התנהלותה מול המפלגה והיו״ר בשבועות האחרונים העצימו את חוסר האמון ופירקה את השותפות הזו בפועל. לא היתה מחלוקת מהותית בינינו באשר לצורך לייצר חיבורים עם גורמים אחרים אבל דרך הפעולה שלה יצרה מציאות בלתי אפשרית".

גם חבר הכנסת נחמן שי הביע תמיכה ביו"ר מפלגתו וכתב כי "המעשה נעשה. מפלגת העבודה הולכת קדימה, נחושה, דבקה בעמדותיה החברתיות והמדיניות. אני מאמין כי מחנה גדול ישוב ויצטרף אלינו בדרך הזו".

 גבאי ולבני
 

גבאי ולבני (חדשות עשר)

 

בתוך כך, בסיעת "התנועה" תקפו בחריפות גבאי בעקבות החלטתו. ח״כ יואל חסון, יו"ר "התנועה", כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "מהיום הראשון גבאי לא קיבל את עיקרון השותפות, השותפות שהביאה 24 מנדטים, התוצאות בסקרים היום הם תוצאה ישירה של הנהגת היחיד של גבאי". "‏מתוך מצוקה של גבאי בתחום הוא הפך את המחנה הציוני למפלגת נישה ודחק את הדגל המדיני - בטחוני. ‏ניהול מדינה זה עסק רציני למדינאים", כתב חסון.

לבני עצמה, שכאמור לא ידעה כלל על המהלך ושמעה עליו בשידור ישיר לעיני המצלמות, הגיבה תחילה בהפתעה מוחלטת ואמרה: "לא אגיב - אקבל את החלטותיי". אולם, זמן קצר לאחר מכן כתבה כי "טוב שהותרו הספקות ואפשר להתמקד באתגר הלאומי החשוב שעומד לפנינו, כל המאמינים באמת בדרך - מהפך בבחירות הקרובות". 

חברת הכנסת קסניה סבטלובה כתבה: "חבל על המהלך המיותר שלא יביא לגבאי אפילו קול נוסף אחד. טוב שלא ממשיכים יחד עם אופורטוניזם נטול אידאולוגיה של יו״ר מפלגת העבודה. הנוביגוד כבר מביא התחלות חדשות".

כנסו והצביעו: כיצד ישפיע פירוק המחנה הציוני על תוצאות הבחירות?

 

גם גורמים מכל קצות הקשת הפוליטית הגיבו על הפירוק. ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב: "‫אני לא מתערב באיך השמאל מחלק את הקולות שלו. מה שחשוב לי הוא שהימין יקים גם את הממשלה הבאה וימשיך להוביל את מדינת ישראל. לצורך זה חייבים להצביע רק לליכוד".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר בתגובה לזעזוע במחנה השמאל כי "זה מוכיח ש'יש עתיד' זו המפלגה היחידה שיכולה לתת תשובה אמיתית לליכוד. אצלנו אין זעזועים אלא רק מצטרפים". לפיד נשאל אם יהיה מוכן לוותר על מקומו הראשון ברשימה מאוחדת שתתמודד בבחירות, ואמר: "התשובה שלי היא קצרה – לא".

שר המדע אופיר אקוניס (הליכוד) אמר בתגובה לפירוק המחנה הציוני כי "כל קומבינה פוליטית ואופורטוניסטית דינה להיעלם אחרי קדנציה אחת. כעת נותר לראות על איזו מפלגה תתפוס הפעם הגברת לבני טרמפ ותקבע שיא עולמי של מעבר בין חמש מפלגות שונות בעשר שנים".

יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, הגיבה גם היא על המהלך ואמרה:"מסתבר שגם לבני היא שמאל מדי עבור גבאי, שמוכיח שוב שהוא אינו מסוגל להוביל את המחנה. אני קוראת לכל אנשי השמאל להצטרף למרצ שתוביל את גוש השמאל בבחירות הקרובות".

גבאי הודיע: מפרק את השותפות עם לבני

דרמה גדולה נרשמה הבוקר (שלישי) במחנה השמאל, כאשר יו"ר העבודה אבי גבאי הודיע בישיבת הסיעה על פירוק המחנה הציוני. גבאי הבהיר כי אנשי "התנועה" לא ישוריינו ברשימת מפלגתו לקראת הבחירות. לבני, על פי גורמים בסביבתה, לא ידעה כלל על המהלך וקיבלה אותו בהלם מוחלט, לעיני המצלמות. בתום דבריו של גבאי היא ניגשה למיקרופון, אמרה: "לא אגיב - אקבל את החלטותיי" - ויצאה מהחדר. נכון לעכשיו, ללבני אין מפלגה לחבור אליה.

 ציפי לבני בועידת הכלכליסט
 

ציפי לבני בועידת הכלכליסט (כלכליסט)

 

"קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפרגון הדדי, אבל הציבור חכם הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק", אמר גבאי. "אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחויב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור. ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי".

"קיבלתי בעבר את עצתו של יצחק הרצוג ושמרתי על השותפות עם ציפי והתנועה במסגרת המחנה הציוני", אמר גבאי. "זה לא פשוט להיכנס לשותפות שמישהו אחר הקים, אבל זכרתי שהתחייבתי לעשות מה שנכון לניצחון בבחירות. אפילו ניסיתי להביא לאיחוד מלא של המפלגות. לצערי זה לא קרה".

"כשהרצוג התפטר. ציפי ביקשה את תפקיד יו"ר האופוזיציה במקומו - כולל כאן, בחדר הזה, אל מול המצלמות כשאמרה שזה התנאי שלה להמשך השותפות", תקף גבאי. "בחרתי בשותפות, כולל סיכום על שריונים לתנועה - שריונים שגרמו למתח עצום במפלגה שלי ואפילו ליותר מכך. שוב בחרתי בציבור, שמעתי את הקולות במחנה שלנו שמבקשים אחדות וקיבלתי את בקשתה של ציפי. בחרתי להתעמת עם הפוליטיקה הפנימית ולשמור על האחדות של המחנה".