דב חנין הודיע כי לא יתמודד בבחירות: "אשקיע זמני בעבודה בשטח"

חבר הכנסת היהודי היחיד ברשימה המשותפת הודיע כי לאחר 13 שנות כהונה, לא יתמודד מטעם מפלגת חד"ש בבחירות הבאות. "השינוי לא יכול להיעשות מהחרטום, מהכנסת"

בחירות 2019חבר הכנסת דב חנין (חד"ש - הרשימה המשותפת) הודיע היום (שלישי) כי לא יתמודד בבחירות לכנסת הבאה באפריל. במסיבת עיתונאים שכינס אמר חנין כי ימשיך לעסוק בפעילות ציבורית: "אני לא עוזב את המאבק ולא פורש מהחיים הפוליטיים. החלטתי לא להציג את מועמדותי לכנסת הבאה אבל הפוליטיקה לא מתחילה ולא מסתיימת בכנסת"

"אני הולך לעשות שינוי בדרך בה אני מעורב בפוליטיקה. מאז נבחרתי לכנסת, ב-2006, היא הייתה עבורי במה להביע עמדות שלא היו מקובלות על הרוב", אמר חבר הכנסת במסיבת עיתונאים שכינס בכנסת. "אבל לרגע לא הסתפקתי בגינוי המציאות. עשיתי ככל יכולתי כדי לשנות אותה, לטובת האנשים. בהעברת חוקים, בהתנגדות ובלימת חוקים מסוכנים, בליווי מאבקים, ובהובלת ועדות", הוסיף. 

לדבריו, השלטון הקיים העמיק את הפערים בין ערבים ליהודים וגרם "למרחב הדמוקרטי לסבול מהסתה". לכן, כך אמר, "הבנתי שהספינה שלנו נוסעת במלוא העוצמה בכיוון הלא נכון ושינוי הכיוון לא יכול להיעשות מהחרטום, מהכנסת, צריך לשנות את כיוון המפרשים באמצעות עבודת עומק בשטח". 

"בחירות 2019: האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי"

דב חנין
 

דב חנין ( רפי קוץ)

 

"זו התפיסה של מארקס – בני האדם ישחררו את עצמם או לא ישתחררו בכלל. החלטתי לא להציג את מועמדותי לכנסת הבאה. אני אשקיע את זמני בעבודה בשטח ובמאבקים, בשחרור הדמיון כדי להראות שאפשר לעשות כאן משהו אחר. הרבה יותר טוב".

חבר הכנסת הודה לחבריו במפלגה על האמון שנתנו בו, והבטיח "לחזק את הגשר בין יהודים וערבים". עוד הודה: "אני מסתכל אחורה בהרבה סיפוק ובהכרת תודה. מעולם לא הייתי משוריין. נבחרתי תמיד בבחירות דמוקרטיות וחשאיות מול מועמדים טובים, וזכיתי בכל פעם באופן גורף במועצת סיעת חד"ש. תודה לכל אחד ואחת מכם על שיתופי הפעולה בינינו. אני מכיר את אווירת הייאוש במחנה השמאל אין לה הצדקה, אפשר לשנות, הייאוש הוא האויב הגדול ביותר".  

 חבר הכנסת איימן עודה
 

"חבל שלא ימשיך איתנו", חבר הכנסת איימן עודה (חדשות עשר )

 

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, אמר על עזיבתו: "אנחנו מאוד מעריכים ואוהבים אותך. כשעמדתי לצדך, הרגשתי תמיד שאני עומד במקום הנכון ביותר. יותר מכל חבר כנסת אחר. גם ברשימה שלנו. האמנתי בכל רמ"ח איברי בשותפות ערבית-יהודית. ובכל פעם שעמדנו ביחד, בהפגנה או בכנסת, האמנתי שזה המקום הנכון. מבחינת רבים, וזה חוצה מפלגות, היית הפרלמנטר הטוב ביותר במשך 12 שנה". 

עוד הוסיף עודה: "היה לי הכבוד להכיר ולעבוד עם דב, שותף אמיתי, איש של ערכים, אופטימיות, ותקווה לשינוי, ובו זמנית פרגמט ומחוקק מצטיין שהצליח גם תחת הממשלות הגזעניות ביותר לייצר חיבורים רחבים כדי להביא הישגים לכלל החברה. דב לא התפשר על אף מאבק חברתי והצליח לייצר את הקשרים ביניהם, היה מתייצב לכל הפגנה והשתמש בבמת הכנסת כדי לתת קול למאבקים. דב היה חלק בלתי נפרד מחד"ש ומהרשימה המשותפת, מצער שלא ימשיך איתנו לבחירות הבאות אבל אני משוכנע שהעשייה שלנו לשוויון, לשלום ולשותפות יהודית-ערבית תמשיך להצטלב".

 איתן כבל, חבר כנסת מהמחנה הציוני
 

איתן כבל, חבר כנסת מהמחנה הציוני ( חדשות עשר)

 

חברת הכנסת איתן כבל, מהמחנה הציוני, התייחס לפרישתו של חנין אף הוא: "אני באמצע דיון בנושאים שאתה מהמובילים שלהם בכנסת הזו. ההודעה שלך כמעט מביאה אותי לסף דמעות ואני לא מגזים. אני כל כך אוהב אותך ומעריך אותך. זה אובדן גדול לכנסת. אתה היית לי כאח בבית הזה, לכל דבר ועניין. אומר לך, שבמצבה של מפלגת העבודה – הייתי מוכן לוותר על מקום רק כדי שאתה תישאר. לא כפראזה או אמירה גדולה. יש לי פרספקטיבה פרלמנטרית שלמעטים יש ואני יכול להגיד לך שאתה מהאושיות המרכזיות של כנסת ישראל לדורותיה. ואני מכיר את ההיסטוריה של הכנסת הזו".

יו"ר מרצ, תמר זנדברג, אמרה על פרישתו: "כשפורש חבר כנסת נהוג לומר שהכנסת לא תהיה אותו דבר בלעדיו. המקרה של דב חנין הוא מהבודדים שבהם זה באמת מוצדק. פרלמנטר בחסד עליון, איש רחב אופקים, לוחם צדק וגם בן אדם וחבר. פגשתי אותו לא רק בכנסת אלא במשעולי המאבקים ברחוב, בעיר ובארץ, ואין לי ספק שימשיך להיות שותף אמיץ ואפקטיבי".