ללא ידיעת לבני: אבי גבאי פירק את המחנה הציוני

יו"ר העבודה הודיע בישיבת הסיעה כי אנשי התנועה לא ישוריינו ברשימה לקראת הבחירות: "חיבורים מוצלחים מצריכים נאמנות". לבני יצאה מהחדר: "לא אגיב - אקבל את החלטותיי"

בחירות 2019: דרמה גדולה נרשמה הבוקר (שלישי) במחנה השמאל, כאשר יו"ר העבודה אבי גבאי הודיע בישיבת הסיעה על פירוק המחנה הציוני. גבאי הבהיר כי אנשי "התנועה" לא ישוריינו ברשימת מפלגתו לקראת הבחירות. לבני, על פי גורמים בסביבתה, לא ידעה כלל על המהלך וקיבלה אותו בהלם מוחלט, לעיני המצלמות. בתום דבריו של גבאי היא ניגשה למיקרופון, אמרה: "לא אגיב - אקבל את החלטותיי" - ויצאה מהחדר. נכון לעכשיו, ללבני אין מפלגה לחבור אליה.

"קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפרגון הדדי, אבל הציבור חכם הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק", אמר גבאי. "אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחויב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור. ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי".

 
 
 

בווידאו: ההודעה הדרמטית של גבאי - ותגובת לבני

"בחירות 2019: האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי"

"קיבלתי בעבר את עצתו של יצחק הרצוג ושמרתי על השותפות עם ציפי והתנועה במסגרת המחנה הציוני", אמר גבאי. "זה לא פשוט להיכנס לשותפות שמישהו אחר הקים, אבל זכרתי שהתחייבתי לעשות מה שנכון לניצחון בבחירות. אפילו ניסיתי להביא לאיחוד מלא של המפלגות. לצערי זה לא קרה".

"כשהרצוג התפטר. ציפי ביקשה את תפקיד יו"ר האופוזיציה במקומו - כולל כאן, בחדר הזה, אל מול המצלמות כשאמרה שזה התנאי שלה להמשך השותפות", תקף גבאי. "בחרתי בשותפות, כולל סיכום על שריונים לתנועה - שריונים שגרמו למתח עצום במפלגה שלי ואפילו ליותר מכך. שוב בחרתי בציבור, שמעתי את הקולות במחנה שלנו שמבקשים אחדות וקיבלתי את בקשתה של ציפי. בחרתי להתעמת עם הפוליטיקה הפנימית ולשמור על האחדות של המחנה".

בהמשך אמר גבאי לחברי "העבודה" בחלק הסגור של הישיבה: "לבני לא אמרה עלי מילה טובה בכל התקופה שלה כראש אופוזיציה. רק אכלתי חרא ממנה". לבני כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "תודה למתקשרים, למסמסים ולתומכים. טוב שהותרו הספקות ואפשר להתמקד באתגר הלאומי החשוב שעומד לפנינו, כל המאמינים באמת בדרך - מהפך בבחירות הקרובות".

ציפי לבני ואבי גבאי
 

ציפי לבני ואבי גבאי (רויטרס)

 

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות ההודעה הדרמטית. ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב: "‫אני לא מתערב באיך השמאל מחלק את הקולות שלו. מה שחשוב לי הוא שהימין יקים גם את הממשלה הבאה וימשיך להוביל את מדינת ישראל. לצורך זה חייבים להצביע רק לליכוד".

ח״כ יואל חסון, יו"ר "התנועה", כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "מהיום הראשון גבאי לא קיבל את עיקרון השותפות, השותפות שהביאה 24 מנדטים, התוצאות בסקרים היום הם תוצאה ישירה של הנהגת היחיד של גבאי". "‏מתוך מצוקה של גבאי בתחום הוא הפך את המחנה הציוני למפלגת נישה ודחק את הדגל המדיני - בטחוני. ‏ניהול מדינה זה עסק רציני למדינאים", כתב חסון.

 כנסו והצביעו: כיצד ישפיע פירוק המחנה הציוני על תוצאות הבחירות?

 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר בתגובה לזעזוע במחנה השמאל כי "זה מוכיח ש'יש עתיד' זו המפלגה היחידה שיכולה לתת תשובה אמיתית לליכוד. אצלנו אין זעזועים אלא רק מצטרפים". לפיד נשאל אם יהיה מוכן לוותר על המקום הראשון ברשימה מאוחדת שתתמודד בבחירות, ואמר: "התשובה שלי היא קצרה – לא".

שר המדע אופיר אקוניס (הליכוד) אמר בתגובה לפירוק המחנה הציוני כי "כל קומבינה פוליטית ואופורטוניסטית דינה להיעלם אחרי קדנציה אחת. כעת נותר לראות על איזו מפלגה תתפוס הפעם הגברת לבני טרמפ ותקבע שיא עולמי של מעבר בין חמש מפלגות שונות בעשר שנים".

יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, הגיבה גם היא על המהלך ואמרה:"מסתבר שגם לבני היא שמאל מדי עבור גבאי, שמוכיח שוב שהוא אינו מסוגל להוביל את המחנה. אני קוראת לכל אנשי השמאל להצטרף למרצ שתוביל את גוש השמאל בבחירות הקרובות".