ברקע הנסיגה מסוריה: נתניהו ייפגש היום עם שר החוץ האמריקני

ראש הממשלה יוועד עם מייק פומפאו בשעה 16:30 בברזיליה, וידון עמו ביציאת כוחות ארה"ב מדמשק • הנשיא טראמפ ל"פוקס ניוז": "מעולם לא אמרתי שנמהר החוצה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש היום (שלישי) בשעה 16:30 בברזיליה עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, וידון עמו בנסיגת צבא ארצות הברית מסוריה. זאת, לאחר טקס השבעת נשיא ברזיל הנכנס, ז'איר בולסונארו.

בתוך כך, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס ליציאת הצבא האמריקני מסוריה ואמר כי "מעולם לא אמרתי שנמהר החוצה". "אנחנו נצא ונחזיר את חיילינו הביתה. היינו אמורים להיות בסוריה שלושה-ארבעה חודשים וזה היה לפני שלוש-ארבע שנים", הוסיף טראמפ בריאיון ל"פוקס ניוז". "אנחנו נחזיר אותם הביתה ונעשה את נזה בדרך טובה מאוד".

 
 
 
   נתניהו עם שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו
 

נתניהו עם שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו (חיים צח / לע"מ)

 

מוקדם יותר, דווח כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הסכים לאפשר לצבא להסיג את 2,000 החיילים מסוריה במשך ארבעה חודשים – כך פורסם הלילה ב"ניו יורק טיימס" מפי בכירי ממשל. זאת בניגוד להחלטתו מלפני כשבועיים לפיה על הכוחות האמריקניים לסגת בתוך 30 ימים.

קודם לכן, אמר טראמפ בטוויטר כי הכוחות יעזבו את המדינה "באיטיות". "אם כל אדם אחר מלבד דונלד טראמפ היה עושה את מה שאני עשיתי בסוריה, שהייתה בשליטת דאע"ש כשנכנסתי לתפקיד – הוא היה מוכרז כגיבור לאומי", כתב. "דאע"ש הוכרע ברובו, ולכן אנחנו מחזירים באיטיות את חיילנו לביתם ולמשפחותיהם".

 הכוחות הסוריים מניפים את דגל סוריה במנבג'
 

הכוחות הסוריים מניפים את דגל סוריה במנבג' (חדשות עשר)

 

גורם מדיני ישראלי בכיר אמר אתמול בתדרוך לכתבים בריו דה ז'ניירו, כי בשיחה על סוריה, לאחר הודעתו של הנשיא טראמפ על הנסיגה – ביקש ממנו ראש הממשלה נתניהו לבצע את הנסיגה בצורה הדרגתית, ולאורך תקופה ממושכת. עוד ציין הגורם, כי היום ייפגש נתניהו עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, וכי בשבוע הבא יבקר בארץ יועץ הביטחון הלאומי של טראמפ, ג'ון בולטון. שתי הפגישות בין נתניהו לבכירי ממשל טראמפ יעסקו בנסיגה מסוריה.

עוד אמר הגורם הבכיר, כי נתניהו שוקל להגיע לדיוני הפורום הכלכלי העולמי שיתקיימו בדאבוס בסוף ינואר כדי לפגוש שם את הנשיא האמריקני. הגורם הבכיר התייחס גם לתיק שנותר פנוי לאחר התפטרותו של אביגדור ליברמן, ואמר כי נתניהו צפוי למנות בשבועות הקרובים שר חוץ, הצפוי להיות אחד משרי הליכוד. זאת כיוון שרק מינוי של שר מכהן לא יחייב הצבעה בכנסת.

גורמים בארצות הברית טוענים, כי למרות ההבטחה של טראמפ להוציא את הכוחות מסוריה בטווח הזמן הקרוב, מסתמן כי המהלך ייארך חודשים רבים, כך על פי דווח בסוף השבוע ברשת ABC. זאת, בניגוד להערכות גורמים אחרים בארה"ב מיד לאחר ההכרזה, לפיהם המהלך יוכל לצאת לפועל במלואו בתוך כשלושה חודשים בלבד; גורם אחר טען שבתוך 30 יום יוכל אחרון החיילים לעזוב. לטענת הגורמים הבכירים, עדיין לא התקבלו ההחלטות הקונקרטיות הנוגעות לתכנית המדוייקת להוצאת כ-2,000 החיילים האמריקנים המוצבים בסוריה.