דיווח: טראמפ אישר לפרוס את הנסיגה מסוריה על פני ארבעה חודשים

ה"ניו יורק טיימס" פרסם כי נשיא ארה"ב הסכים לאפשר לכוחות האמריקניים לסגת במשך כמה חודשים. אתמול אמר גורם מדיני כי נתניהו ביקש מטראמפ לבצע את הנסיגה בהדרגתיות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הסכים לאפשר לצבא להסיג את 2,000 החיילים מסוריה במשך ארבעה חודשים – כך דווח הלילה (שני) ב"ניו יורק טיימס" מפי בכירי ממשל. זאת בניגוד להחלטתו מלפני כשבועיים לפיה על הכוחות האמריקניים לסגת בתוך 30 ימים.

מוקדם יותר אמר טראמפ בטוויטר כי הכוחות יעזבו את המדינה "באיטיות". "אם כל אדם אחר מלבד דונלד טראמפ היה עושה את מה שאני עשיתי בסוריה, שהייתה בשליטת דאע"ש כשנכנסתי לתפקיד – הוא היה מוכרז כגיבור לאומי", כתב. "דאע"ש הוכרע ברובו, ולכן אנחנו מחזירים באיטיות את חיילנו לביתם ולמשפחותיהם".

חיילי צבא ארה"ב בסוריה
 

חיילי צבא ארה"ב בסוריה ( רויטרס)

 

גורם מדיני ישראלי בכיר אמר אתמול בתדרוך לכתבים בריו דה ז'ניירו, כי בשיחה על סוריה, לאחר הודעתו של הנשיא טראמפ על הנסיגה – ביקש ממנו ראש הממשלה נתניהו לבצע את הנסיגה בצורה הדרגתית, ולאורך תקופה ממושכת. עוד ציין הגורם, כי היום ייפגש נתניהו עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, וכי בשבוע הבא יבקר בארץ יועץ הביטחון הלאומי של טראמפ, ג'ון בולטון. שתי הפגישות בין נתניהו לבכירי ממשל טראמפ יעסקו בנסיגה מסוריה.

עוד אמר הגורם הבכיר, כי נתניהו שוקל להגיע לדיוני הפורום הכלכלי העולמי שיתקיימו בדאבוס בסוף ינואר כדי לפגוש שם את הנשיא האמריקני. הגורם הבכיר התייחס גם לתיק שנותר פנוי לאחר התפטרותו של אביגדור ליברמן, ואמר כי נתניהו צפוי למנות בשבועות הקרובים שר חוץ, הצפוי להיות אחד משרי הליכוד. זאת כיוון שרק מינוי של שר מכהן לא יחייב הצבעה בכנסת.

גורמים בארצות הברית טוענים, כי למרות ההבטחה של טראמפ להוציא את הכוחות מסוריה בטווח הזמן הקרוב, מסתמן כי המהלך ייארך חודשים רבים, כך על פי דווח בסוף השבוע ברשת ABC. זאת, בניגוד להערכות גורמים אחרים בארה"ב מיד לאחר ההכרזה, לפיהם המהלך יוכל לצאת לפועל במלואו בתוך כשלושה חודשים בלבד; גורם אחר טען שבתוך 30 יום יוכל אחרון החיילים לעזוב. לטענת הגורמים הבכירים, עדיין לא התקבלו ההחלטות הקונקרטיות הנוגעות לתכנית המדוייקת להוצאת כ-2,000 החיילים האמריקנים המוצבים בסוריה.

שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו, התייחס ביום שבת לנסיגת ארה"ב מסוריה: "טורקיה תשתף פעולה פעולה באופן הדוק עם רוסיה ואיראן בסוריה לאחר יציאת הכוחות האמריקניים". לדבריו, "מטרתנו היא לנקות את סוריה כולה מארגוני טרור". צ'בושולו אמר את הדברים במהלך פסגה בין שרי ההגנה של רוסיה וטורקיה במוסקבה. מוקדם יותר, אמר שגריר רוסיה לאו"ם, וסילי נבנזיה, כי "הודעת הנשיא טראמפ על הסגת הכוחות האמריקניים היא צעד בכיוון הנכון".

בתוך כך, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר בריאיון לטלוויזיה הסינית כי "הנוכחות הצבאית של ארה"ב במפרץ הפרסי אינה חוקית ומוסיפה למתח האזורי".