נתניהו העביר מסר לציבור: אני כאן כדי להישאר • פרשנות

נראה שמסיבת העיתונאים שכינס ראש הממשלה בברזיל נועדה לענות לדבריה של איילת שקד, שאמרה בוועידת כלכליסט כי הקדנציה הבאה תהיה האחרונה שלו

בחירות 2019: ראש הממשלה נתניהו היה אמור להעניק אתמול (שני) סדרת ראיונות לתקשורת הישראלית – אירוע חריג ביותר עבור ראש ממשלה שלא נוהג להתראיין בתקשורת המקומית. זמן קצר לפני השעה לה נקבע סבב הריאיונות הודיע משרדו כי יקיים מסיבת עיתונאים במקום הראיונות, אך המסר נותר על כנו. נראה שהמסר של נתניהו לציבור הישראלי הוא: "אני לא ראש ממשלה שאוטוטו הולך – אני כאן להישאר".

דבריו מתכתבים עם הערתה של שרת המשפטים איילת שקד, שהתייחסה אתמול לחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועידת התחזיות 2019 של כלכליסט, ואמרה כי "ההערכה שלי היא שזו הקדנציה האחרונה של רה"מ, כיוון שהוא לא צעיר. אנחנו לא יודעים מה יקרה עם החקירות, אני מקווה שיסגרו את התיקים שלו ושהוא יסיים את הקדנציה שלו, אבל באמת אין לדעת".

נראה כי השאיפה של השרים בנט ושקד היא להיות מוזמנים אל גוש הליכוד עוד לפני הבחירות. פוזיציה זו תקל עליהם לכבוש את ראשות הממשלה ביום שאחרי נתניהו. עם זאת, לאור הזעם של נתניהו והליכוד על המהלך של בנט ושקד, האיחוד בין שתי המפלגות לא נראה סביר.

בחירות 2019: האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי 

 

במהלך מסיבת העיתונאים התייחס נתניהו לחקירות נגדו וחזר על טענותיו עד כה: "רבים בתקשורת רצו שאתפטר עוד לפני שנבחרתי ב-1996. אני לא מתכוון להתפטר ויש שלוש סיבות: אני מאמין שלא ייצא מזה כלום. ישראל היא מדינת חוק, ולפי החוק ראש ממשלה לא צריך להתפטר בתהליך של שימוע. שלישית, השימוע הרי לא מסתיים עד שלא שומעים את הצד שלי ולכן לא הגיוני לפתוח בתהליך של שימוע לפני הבחירות אם אתה לא יכול לסיים אותו עד הבחירות. תארו מה קורה אם מדיחים ראש ממשלה לפני סיום שימוע ואחר כך בסיום השימוע מחליטים לסגור את התיק. זה אבסורד, זו פגיעה עמוקה בדמוקרטיה".

מוקדם יותר, במהלך ועידת התחזיות, התייחסה שרת המשפטים לעיתוי פרסום המלצות היועץ המשפטי, ואמרה כי לדעתה פרסום ההחלטות בנוגע לתיקי נתניהו זמן קצר לפני הבחירות "אינו נכון ויכול להשפיע מאוד על הבחירות", והוסיפה כי "בסוף מנלדבליט יעשה מה שהוא מוצא לנכון, אני לא יודעת כמה זמן הוא צריך כדי להחליט", הוסיפה שקד. "אין לי מושג מתי הוא יפרסם את ההחלטה שלו".

שר החינוך, נפתלי בנט, הגיב שלשום בחשבון הטוויטר שלו על ההאשמות לפיהן המהלך הפוליטי שלו ושל השרה שקד להתפלג מהבית היהודי ולהקים את מפלגת "הימין החדש" מנפצת את גוש הימין. לדבריו: "המפץ בימין, של הקמת הימין החדש, מבטיח את ניצחון גוש הימין". 

 שר השיכון והבינוי, יואב גלנט
 

שר השיכון והבינוי, יואב גלנט (חדשות עשר )

 

בתוך כך, הודיע אתמול שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, על עזיבתו את מפלגת "כולנו" ואת תפקידו כשר. זאת, בשל כוונתו מזה חודשים רבים, להתמודד בפריימריז לליכוד שיתקיימו ב-5 בפברואר. על רקע עזיבתו של גלנט את המפלגה, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מקדם את מינויו לשר הקליטה, על מנת שיוכל להמשיך להשתתף בדיוני הקבינט המדיני בטחוני. בין שרי הממשלה יערך הלילה משאל טלפוני על מינויו והדבר ידרוש אישור מליאת הכנסת ביום רביעי.

השר גלנט אמר בהודעת העזיבה: "בשנים האחרונות זכיתי לשרת את הציבור בישראל כשר וכחבר קבינט, בהמשך ל-35 שנות שירותי בצה"ל. אני רואה עצמי ממשיך ותורם למדינת ישראל בעיקר בתחום בו עסקתי כל חיי - ביטחון ישראל וההגנה על הארץ ותושביה. ברצוני להודות לידידי שר האוצר משה כחלון ולחברי סיעת כולנו על שיתוף הפעולה וההובלה המשותפת של תחום הבינוי והשיכון ועל העשייה הכלכלית והחברתית למען החברה הישראלית".

 
 
 
 
 
 בנט ושקד מכריזים על הקמת מפלגה חדשה
 

בנט ושקד מכריזים על הקמת מפלגה חדשה (חדשות עשר )