בירדן דורכים על דגל ישראל – כמחאה נגד המלך • פרשנות

העם הירדני נמנע מהבעת ביקורת נגד אורח חייו הראוותני של המלך עבדאללה, ויחס המדינה אל הפלסטינים, ובמקום זאת מפנה את האצבע המאשימה כלפי ישראל

סערה התעוררה אתמול (ראשון) לאחר שהתפרסמו תמונות בהן שרת ההסברה ודוברת הממשלה הירדנית דרכה על דגל ישראל שצויר בכניסה לבניין בעמאן. אך יתכן שהמחאה בכלל לא הופנתה כלפי ישראל. הציבור נמנע ממחאה נגד המלך עבדאללה, אך ישנה בחברה הירדנית ביקורת רבה כלפי סמכויותיו הרחבות של המלך, ואורח החיים הראוותני שהוא חי – לעומת מצבם הקשה של הפלסטינים החיים במדינה. בשנים האחרונות ניתן לראות שגלי השנאה והביקורת הירדנית נגד ישראל, מגיעים במקביל לביקורת נגד המלך.

השרה הירדנית שדרכה על דגל ישראל
 

השרה הירדנית שדרכה על דגל ישראל (חדשות עשר)

 

כזכור, אתמול זימן משרד החוץ את ממלא מקום שגריר ירדן בישראל, מוחמד חמייד, לשיחת הבהרה, לאחר ששרה ירדנית דרכה על דגל ישראל בבניין איגוד המהנדסים בעמאן. שגרירות ישראל במדינה הגישה מחאה חריפה. ג'ומנה רוניימאת, שרת ההסברה ודוברת הממשלה בירדן, דרכה על דגל ישראל בבניין שבו התקיימה ישיבה של ממשלת ירדן במטה האיגודים המקצועיים. מדובר בגוף המתנגד לנורמליזציה עם ישראל, ולכן הניח דגל ישראל בכניסה למשרדים כדי לגרום לעוברים ולשבים לדרוך עליו. ראש ממשלת ירדן נכנס מדלת צדדית כדי לא להיתפס דורך על הדגל.

דובר משרד החוץ הירדני התייחס לתקרית ואמר כי נמסר לגורמים בישראל כי המבנה הוא מבנה פרטי, וכי השרה נכנסה מהכניסה הראשית על מנת לנכוח בפגישה רשמית. הוא אף הדגיש כי ממשלת ירדן מכבדת את הסכם השלום עם ישראל. הוא הוסיף כי המשרד מטפל בנושא הזה דרך הערוצים הדיפלומטיים.