"דברי נתניהו בברזיל - הוכחה לכך שהוא איבד את הבלמים"

תגובות חריפות במערכת הפוליטית להצהרת רה"מ, לפיה לא יתפטר אם יוזמן לשימוע. "דבריו המחוצפים מתריסים נגד סמכויותיהן של כל זרועות שלטון החוק ומסכנים הדמוקרטיה"

במערכת הפוליטית הגיבו בחריפות לדברי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הערב (שני) בברזיל, לפיהם לא יתפטר מתפקידו אם יוזמן לשימוע.

 יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, מסר: "אמירת נתניהו הערב שהוא יוכל לכהן תחת כתב אישום היא פשיטת רגל ערכית והוכחה לכך שהוא איבד את הבלמים והדבר היחיד שמעסיק אותו היא להינצל מתיקיו הפליליים ולא טובת המדינה". יו"ר מרצ, תמר זנדברג, הוסיפה: "נתניהו לא מתכוון להתפטר גם אם ישלח לכלא ושותפיו הפחדנים גם לא יעשו כלום בדבר. בדיוק בגלל זה צריך בכנסת שמאל גדול עם חוליות מתפקדות".

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) טענה: "דבריו המחוצפים של נתניהו מתריסים נגד סמכויותיהן של כל זרועות שלטון החוק ומסכנים את הדמוקרטיה. ההודעה המאיימת כי אל ליועמ"ש להחליט בעניינו טרם בחירות  היא מבחן נקיון הכפיים של  כל מפלגה בכל הקשת הפוליטית, ומי שלא יודיע מפורשות שלא ישב עם מי שנמצא בהליך פלילי כה מתקדם, מכשיר שחיתות לטובת שיקולים פוליטיים נטו".

חבר הכנסת עיסאווי פריג' כתב בחשבון הטוויטר שלו: "נתניהו מודיע שבכוונתו להתעלם מהיועמ"ש ומשלטון החוק ולהמשיך לכהן תחת כתב אישום. מנתניהו כבר אין ציפיות, אבל אשמח לשמוע משותפיו הפוטנציאלים לקואליציה: כחלון, אורלי לוי, בנט ושקד וגם השתקן המתמיד גנץ, אמירה ברורה לפיה לא יכהנו בממשלה שנגד העומד בראשה הוגש כתב אישום – בינתיים שתיקה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים בריו דה ז'ניירו
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים בריו דה ז'ניירו (חדשות עשר )

 

רה"מ בברזיל: "לא אתפטר אם אזומן לשימוע"
 

ראש הממשלה נתניהו כינס הערב מסיבת עיתונאים בריו דה ז'ניירו. נתניהו, שסרב במהלך נסיעתו לברזיל להתייחס לבחירות הקרבות, התייחס במסיבת העיתונאים להקמת סיעת "הימין החדש" בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד, וכן לחקירות המשטרה נגדו.

"רבים בתקשורת רצו שאתפטר עוד לפני שנבחרתי ב-1996. אני לא מתכוון להתפטר ויש שלוש סיבות: אני מאמין שלא ייצא מזה כלום. ישראל היא מדינת חוק, ולפי החוק ראש ממשלה לא צריך להתפטר בתהליך של שימוע. שלישית, השימוע הרי לא מסתיים עד שלא שומעים את הצד שלי ולכן לא הגיוני לפתוח בתהליך של שימוע לפני הבחירות אם אתה לא יכול לסיים אותו עד הבחירות. תארו מה קורה אם מדיחים ראש ממשלה לפני סיום שימוע ואחר כך בסיום השימוע מחליטים לסגור את התיק. זה אבסורד, זו פגיעה עמוקה בדמוקרטיה", אמר נתניהו.

 

ראש הממשלה התייחס גם למשפט שאמר בריאיון לפני כעשור, כאשר ראש הממשלה אהוד אולמרט היה נתון לחקירה. אז אמר כי לראש ממשלה השקוע עד צווארו בחקירות – אין מנדט לקבוע מדיניות. המשפט שאמר ב-2008, צף מחדש לאחרונה עם פרסום המלצות המשטרה נגד נתניהו. "לא אמרתי שהוא פסול, וצריך להתפטר", אמר. "אבל אתה לא יכול להביא תוכנית מדינית ערב הבחירות בלי שקיבלת על כך מנדט, במצב שבו הוא נמצא".