ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים בריו דה ז'ניירו, חדשות עשר

רה"מ בברזיל: "לא אתפטר אם אזומן לשימוע"

לאחר שסרב במהלך נסיעתו לברזיל להתייחס לבחירות, קיים נתניהו מסיבת עיתונאים בריו דה ז'ניירו. על חקירותיו אמר: "להדיח רה"מ לפני סיום שימוע - פגיעה בדמוקרטיה"

  • פורסם ב:
  • 31/12/2018 18:49
  • |
  • עודכן ב:
  • 31/12/2018 20:10
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערב (שני) מסיבת עיתונאים בריו דה ז'ניירו. נתניהו, שסרב עד כה במהלך נסיעתו לברזיל להתייחס לבחירות הקרבות, התייחס במסיבת העיתונאים להקמת סיעת "הימין החדש" בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד, וכן לחקירות המשטרה נגדו.

"אכלתי וצעדתי בחוף, פגשתי את תושבי ריו שרובם, כמעט כולם קיבלו אותנו בהתרגשות רבה", פתח נתניהו את דבריו. "שיחקתי איתם כדורגל. זה מחמם את הלב אחרי תקופה ארוכה שברזיל הייתה במדיניות אפילו עוינת. טוב שהמעצמה הזו מצטרפת".

לאחר מכן, התייחס לנתניהו לחקירות נגדו וחזר על טענותיו עד כה: "רבים בתקשורת רצו שאתפטר עוד לפני שנבחרתי ב-1996. אני לא מתכוון להתפטר ויש שלוש סיבות: אני מאמין שלא ייצא מזה כלום. ישראל היא מדינת חוק, ולפי החוק ראש ממשלה לא צריך להתפטר בתהליך של שימוע. שלישית, השימוע הרי לא מסתיים עד שלא שומעים את הצד שלי ולכן לא הגיוני לפתוח בתהליך של שימוע לפני הבחירות אם אתה לא יכול לסיים אותו עד הבחירות. תארו מה קורה אם מדיחים ראש ממשלה לפני סיום שימוע ואחר כך בסיום השימוע מחליטים לסגור את התיק. זה אבסורד, זו פגיעה עמוקה בדמוקרטיה".

 
 
 
ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים בריו דה ז'ניירו
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים בריו דה ז'ניירו (חדשות עשר )

 

ראש הממשלה התייחס גם למשפט שאמר בריאיון לפני כעשור, כאשר ראש הממשלה אהוד אולמרט היה נתון לחקירה. אז אמר כי לראש ממשלה השקוע עד צווארו בחקירות – אין מנדט לקבוע מדיניות. המשפט שאמר ב-2008, צף מחדש לאחרונה עם פרסום המלצות המשטרה נגד נתניהו. "לא אמרתי שהוא פסול, וצריך להתפטר", אמר. "אבל אתה לא יכול להביא תוכנית מדינית ערב הבחירות בלי שקיבלת על כך מנדט, במצב שבו הוא נמצא".

לראשונה מאז הודעתם של השרים בנט ושקד, על הקמת סיעת "הימין החדש", הגיב נתניהו למהלך. "יש שתי סכנות במפלגה חדשה. האחת שהיא תרסק את גוש הימין לרסיסי מפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה, והשנייה היא שאף אחד לא יודע מה הם יעשו עם המנדטים שיקבלו, כי כבר היו בברית אחים עם השמאל ועם יאיר לפיד, והם יכולים בקלות להעביר מנדטים מימין לשמאל. מי שרוצה ממשלת ימין ודאית ורוצה הצבעה בטוחה אז שיצביע לליכוד בראשותי. אני אקים את הממשלה הבאה על סמך הקואליציה הקיימת. אני ער לכך שהמפלגה החדשה הזאת מסכנת הרבה מפלגות, כמה וכמה מפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה. אני אבדוק ואעשה כל מה שביכולתי כדי למנוע את הדבר הזה. אפעל באחריות כדי שגוש הימין ישמור על כוחו ולא אפעל בחוסר אחריות ובפעולה שמסכנת את הימין".

נתניהו התייחס גם למפלגת "חוסן לישראל", שהקים הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. "מניסיוני מי שאומר 'אני לא יודע אם אני ימין או שמאל' - הוא שמאל. כשמישהו אומר שהוא 'לא זה ולא זה' - אתה יודע היכן הוא נמצא". כזכור, טרם המראתו לברזיל, הגיב נתניהו לכניסתו של גנץ לפוליטיקה, ואמר: "אני לא מתערב איך השמאל מחלק את הקולות שלו".

  בנט ושקד מכריזים על הקמת מפלגה חדשה
 

בנט ושקד מכריזים על הקמת מפלגה חדשה ( רויטרס)

 

לאחר הודעתם של בנט ושקד על הקמת סיעת "הימין החדש" במוצאי שבת, מיהרו להגיב בליכוד: "יש מי שלא למד את הלקח של בחירות 92’ כשהימין ריסק את עצמו לרסיסי מפלגות ובכך הביא לעליית ממשלת שמאל ולאסון אוסלו", נמסר מהמפלגה "הדרך היחידה להבטיח את שלטון הימין היא להצביע רק לליכוד בראשות נתניהו".

שר החינוך, נפתלי בנט, הגיב אתמול בחשבון הטוויטר שלו על ההאשמות לפיהן המהלך הפוליטי שלו ושל השרה שקד להתפלג מהבית היהודי ולהקים את מפלגת "הימין החדש" מנפצת את גוש הימין. לדבריו: "המפץ בימין, של הקמת הימין החדש, מבטיח את ניצחון גוש הימין".

התגובה של בנט הגיעה ברקע הביקורות הרבות שהוטחו בו מרחבי הקשת הפוליטית, לאחר הודעת הקמת המפלגה. דקות ספורות לאחר מתן ההודעה, מפלגת הליכוד הגיבה למהלך: "יש מי שלא למד את הלקח של בחירות 92’ כשהימין ריסק את עצמו לרסיסי מפלגות ובכך הביא לעליית ממשלת שמאל ולאסון אוסלו. הדרך היחידה להבטיח את שלטון הימין היא להצביע רק לליכוד בראשות נתניהו".

 חבר הכנסת דוד ביטן
 

חבר הכנסת דוד ביטן (חדשות עשר )

 

יו"ר הקואליציה לשעבר, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), התייחס היום לחקירות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו: "גם אם היועץ המשפטי לממשלה יחליט להגיש כתב אישום נגדו, מה שלדעתי לא סביר בכלל, זה רק יוסיף לנו קולות בקלפי ואנחנו ננצח בגדול". ביטן אמר את הדברים בתוכנית "בוקר אור".

נוסף על כך, התייחס ביטן גם לפרישה של השרים נפתלי בנט ואיילת שקד ממפלגת הבית היהודי: "אני לא מתרגש מפיצולים, הם בדרך כלל מביאים יותר מנדטים לכל אחד מהצדדים. עם זאת, במצב הנוכחי הסיכון העיקרי הוא שאחת המפלגות לא תעבור את אחוז החסימה". ביטן הוסיף כי "ההופעה שלהם הייתה מוזרה. מצד אחד הם דיברו נגד הציונות הדתית ואמרו שהם בכיס של נתניהו. מצד שני הם תקפו את נתניהו כדי לנסות לקחת קולות מהליכוד".

כזכור, שרת המשפטים שקד סרבה לתת בשבוע שעבר לתת תשובה ברורה בנוגע לעמדתה לגבי כהונת ראש הממשלה בנימין נתניהו, במידה שיוגש נגדו כתב אישום. "מבחינתנו עד שאין החלטה סופית של היועץ המשפטי לממשלה לאחר שימוע, הממשלה צריכה להתנהל כרגיל. אנחנו לא יודעים מתי תהיה ההחלטה, אני מקווה שלא נגיע לשם", אמרה שקד בריאיון לחדשות עשר. "הוא יכול להמשיך לכהן עד פסק דין חלוט. אנחנו לא יודעים מה יחליט היועמ"ש ולכן לא רוצים להסיק מסקנות".

ראש הממשלה נתניהו הכחיש ביום חמישי דיווח שפורסם בעיתון "ישראל היום", לפיו אמר למקורביו כי גם בתרחיש בו יוגש נגדו כתב אישום, הוא לא יפרוש מראשות הממשלה. מהליכוד נמסר בתגובה כי "הטענה כאילו ראש הממשלה נתניהו אמר את הדברים איננה נכונה, מכיוון שנתניהו לא דיבר עם איש בעניין זה". כמו כן, דובר ראש הממשלה מסר: "אני מחדד שאף אחד לא פנה אלינו קודם הפרסום הבוקר בישראל היום ואם היו פונים היו מקבלים את תשובתנו הברורה - לא היו דברים מעולם".

במקביל, פורסם בעיתון כי נתניהו איים על היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי הוא יותקף אם החלטותיו יתפרסו לפני יום הבחירות. לטענת הליכוד, "אך אחד לא מאיים על היועמ"ש. האיומים והלחצים להגשת כתב אישום נגד נתניהו בכל מחיר ובכל מקרה – מגיעים יום יום מהשמאל והתקשורת".