היום שאחרי המהלך של בנט ושקד: כך ייראה הקרב על קולות הימין

לשני הפורשים יש כמה יורשים - בן גביר ומרזל, אלי ישי, סמוטריץ' ופייגלין. לא סביר שכולם יצליחו בנפרד לעבור את אחוז החסימה, מה שעשוי להוות סכנה אמיתית לשלטון רה"מ

בחירות 2019עם פרישתם של נפתלי בנט ואיילת שקד מהבית היהודי והקמת מפלגת הימין החדש, ישנן לא פחות מארבע מפלגות בימין שלוטשות עיניהן אל הירושה שהשניים מותירים אחריהם, אם כי לא סביר שכולן יצליחו לעבור את אחוז החסימה ולהיכנס לכנסת הבאה.

היורש הראשון המסתמן הוא בצלאל סמוטריץ', שצובר פופולריות רבה בציבור הדתי-לאומי. סמוטריץ' צפוי להדיח את אורי אריאל מראשות האיחוד הלאומי ואף לרשת את ראשות הבית היהודי, שתרוץ יחד עם האיחוד הלאומי.

 
 

חוץ ממנו יש את מפלגת הימין הקיצוני עוצמה יהודית של איתמר בן גביר וברוך מרזל, את יחד של אלי ישי החצי חרדית חצי חרד"לית, וזהות של משה פייגלין - תנועה לא מגזרית ליברלית שדוגלת בחירות הפרט. אף אחת מהן לא נכנסה לבד לכנסת ועד עכשיו המפלגות לא הצליחו להגיע לאיחוד ביניהן. לכן נתניהו התאמץ עד לרגע האחרון להוריד את אחוז החסימה, ללא הצלחה, לאחר שנבלם. למרבה האירוניה, מי שהעלתה את אחוז החסימה היא ממשלת נתניהו ב-2014, והרף של ארבעה מנדטים עשוי להיות אחד האיומים הגדולים על ממשלה בראשות בנתניהו ב-2019.

בתוך כך, נתניהו השוהה בברזיל טרם הגיב להקמת המפלגה החדשה של בנט ושקד. גורמים בסביבתו אומרים כי הוא עסוק לחלוטין בביקורו המדינה, אך בפועל הוא כבר קיים שיחות טלפון עם כמה מבכירי הליכוד והנחה לגבי המסרים התקיפים נגד שני שר החינוך ושרת המשפטים. מחר הוא צפוי להתייחס לאירועים בפעם הראשונה.  

הלוגו של מפלגת "הימין החדש"
 

הלוגו של מפלגת "הימין החדש" ( דוברות "הימין החדש")

 

מסקר מנדטים של חדשות עשר הערב עולה כי לו הבחירות היו מתקיימות היום, מפלגת "הימין החדש" בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד הייתה מקבלת שמונה מנדטים, מה שיוביל לכך שהבית היהודי לא תעבור את אחוז החסימה. הליכוד הייתה מתחזקת ל-30 מנדטים לעומת 27 שקיבלהבסקר הקודם, ובמצב כזה ראש הממשלה יהיה בנימין נתניהו.

מפלגת "חוסן לישראל" של בני גנץ תקבל לפי הסקר 14 מנדטים, ירידה של מנדט לעומת הסקר הקודם. הרשימה המשותפת במתכונתה הנוכחית תקבל 13 מנדטים, עלייה של מנדט לעומת הסקר הקודם. יש עתיד נחלשת במנדט ומקבלת 11 מנדטים, לעומת 12 בסקר הבחירות מהשבוע שעבר. המחנה הציוני בראשות אבי גבאי מגיעה לשפל חדש עם שמונה מנדטים, לעומת תשעה בסקר הקודם. 

מאז הודיעו בנט ושקד על הקמת המפלגה החדשה, בימין תקפו אותם בטענה שהמהלך יחליש את הימין ויסכן את שלטון נתניהו. ואכן, לפי הסקר, "הימין החדש" מחליש מפלגות ימין אחרות כמו הבית היהודי, שכאמור לא עוברת את אחוז החסימה וליברמן עומד על ארבעה מנדטים. ייתכן שבמצב כזה שבו מפלגו ימין לא עוברות את אחוז החסימה, גוש הימין ייפגע, מה שיכול להוביל לניצחון של גוש המרכז-שמאל.

כאמור, "הימין החדש" מקבלת שמונה מנדטים, והבית היהודי מקבלת שלושה מנדטים, כלומר לא עוברת את אחוז החסימה. בסקר הקודם קיבלה הבית היהודי תשעה מנדטים. יהדות התורה וכולנו שומרות על כוחן עם שבעה ושישה מנדטים בהתאמה. ישראל ביתנו, מרצ ו"גשר" של אורלי לוי אבוקסיס יורדות כל אחת במנדט ומקבלות חמישה. ש"ס שומרת על כוחה ומקבלת חמישה מנדטים גם היא.

 חברי הכנסת של הבית היהודי בפגישה עם הרב דרוקמן
 

פרישת בנט ושקד טרפה את הקלפים. חברי הכנסת של הבית היהודי בפגישה עם הרב דרוקמן (חדשות עשר )

 

אמש, כזכור, שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד כינסו מסיבת עיתונאים בבית סוקולוב שבתל אביב שבה הודיעו על פרישה ממפלגת הבית היהודי והקמת מפלגה חדשה בשם "הימין החדש", חצי דתית חצי חילונית, שבמסגרתה השניים ישתפו פעולה בהנהגה משותפת.

אחד השמות שחוזרים לשיח הפוליטי הוא ינון מגל, שזכה להצעה מצד שקד ובנט להצטרף למפלגתם החדשה. כזכור, מגל נבחר כחלק ממפלגת הבית היהודי לכנסת ה-20, אך התפטר במהלך הכהונה עקב טענות כלפיו בחשד להטרדות מיניות ולמעשים מגונים.