מסמוטריץ' לנתניהו: המפץ של בנט ושקד בחמש דמויות • פרשנות

שני הפורשים מהבית היהודי ניצבים בפני מספר שאלות: כיצד לתקן את משבר אלי אוחנה, האם לתקוף את בני גנץ ולפנות לקולות המרכז וכיצד ישפרו את סיכוייהם לרשת את נתניהו?

נפתלי בנט ואיילת שקד, שהודיעו אמש (שבת) על פרישה ממפלגת הבית היהודי והקמת מפלגת "הימין החדש", ניצבים בפני מספר דילמות ואתגרים, שילוו אותם לאורך מערכת הבחירות.

האחראי העיקרי לפרישת בנט ושקד הוא הרב חיים דרוקמן. "זקן רבני הציונות הדתית" גרם לשקד ולבנט מיאוס עמוק מהפוליטיקה המגזרית. הוא אמנם נערץ על כל עסקני המגזר, אבל לאחרונה החל לתת הוראות לבנט ולקבל אותן מנתניהו, ע"ע תקרית מאיר בן שבת. הוא אמנם נתן לשניים את ברכת הדרך למהלך, אך למעשה המניה שלו בו גדולה בהרבה. 

 
 
בחירות 2019: האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי |

שאלת אלי אוחנה - האם בנט ושקד יצליחו הפעם בגיוון הרשימה שלהם ומתן ייצוג לא מעליב למזרחים, חילונים ונשים. ב-2015 אוחנה היה הנשק שובר השוויון שלהם מול הליכוד, ומרכז המפלגה הכשיל אותם. עכשיו לא נותרו תירוצים. 

האיום העיקרי מימין הוא בצלאל סמוטריץ' - אחת הדמויות הכריזמטיות שהיו באיחוד הלאומי מאז ימי חנן פורת. הקדנציה שלו כח"כ הייתה מוצלחת מאוד - גם בזכות העבודה בכנסת וגם בזכות סיוע נדיב מהאופוזיציה שהפכה אותו לסמל הממשלה הימנית. סביר להניח שבנט ושקד לא רצו לרוץ עם סמוטריץ' כמספר 3, ובעיקר רצו להשתחרר מהתדמית הרדיקלית שלו.

הלוגו של מפלגת "הימין החדש"
 
 

שאלה נוספת - בני גנץ. האם לתקוף אותו או את נתניהו? הסכנה הגדולה מבחינת שקד ובנט היא קרב ראש בראש נתניהו-גנץ, והצטמקותם לכדי מפלגה לא מעניינת. הדילמה היא אם ללטוש עיניים למצביעי גנץ כדי להגדיל את הגוש, או לכוון אל מצביעי ליכוד ולהגדיל את כוחם בתוך הגוש. 

   ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט
 

ימשיכו לתקוף את ראש הממשלה? • נתניהו ובנט ( רויטרס)

 

וכמובן - נתניהו. מי שפיטר את שניהם מלשכתו ומאז נלחם בהם בחיבוקים ובמקלות. האם שוב ישתה מהם קולות בסיטונאות? האם הם ימשיכו לספר כמה הוא ראש ממשלה טוב כפי שעשו כל הקדנציה? ובעיקר, איך הם מתחברים לליכוד כדי לרשת אותו ביום שאחרי, שזו הרי מטרת העל של כל פוליטיקאי בימין.