בנט ושקד תקפו את נתניהו - מחשש ש"ישתה" להם קולות • פרשנות

פורשי הבית היהודי שהקימו את מפלגת "הימין החדש", ניסו לבדל עצמם מרה"מ מצד אחד, ולהתנתק מהאגף הניצי-דתי במפלגה מצד שני, כדי לפנות לקהל רחב יותר

שר החינוך, נפתלי בנט, ושרת המשפטים, איילת שקד, הודיעו אמש (שבת) כי יפרשו מהבית היהודי ויקימו מפלגה חדשה, "הימין החדש", בהנהגה משותפת. השניים הלמו בראש הממשלה בנימין נתניהו כדי להבדיל את עצמם ממנו כדי שלא "ישתה" את קולותיהם כפי שעשה בבחירות הקודמות. מנגד, הם מבדלים עצמם מהאגף הניצי-דתי, כדי לפנות לקהל רחב יותר.

ייתכן שהמהלך מגיע לאחר ששקד, מי שעומדת בראש מערכת המשפט, יודעת משהו לגבי גורלו המשפטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו. אין זה סוד שבנט ושקד מעוניינים לרשת את נתניהו ולכבוש את ראשות הממשלה. בעבר הם תכננו לעבור לליכוד לשם כך, והמהלך הנוכחי הוא למעשה "חצי דרך" אל הליכוד. יכול להיות שהם יודעים שהתסבוכת המשפטית של ראש הממשלה תחריף, ומנצלים זאת.

 
בחירות 2019: האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי |
 

כאמור, בנט ושקד כינסו מסיבת עיתונאים בבית סוקולוב שבתל אביב שבה הודיעו על פרישה ממפלגת הבית היהודי והקמת מפלגה חדשה בשם "הימין החדש", חצי דתית חצי חילונית, שבמסגרתה השניים ישתפו פעולה בהנהגה משותפת.

"ראש הממשלה נתניהו הבין שהציונות הדתית, המופלאה, יושבת בכיס שלו", תקף בנט את ראש הממשלה. "שכמה שהוא יתעמר בציונות הדתית – תמיד תמיד הם ילכו איתו. רק לפני כמה שבועות הסביר ראש הממשלה בנאום מיוחד לאומה – שאנחנו במצב חירום לאומי. תקופה שתדרוש הקרבה וקורבנות ושאסור ללכת לבחירות בתקובה הקרובה. הוא שלח את ראש המלל אל רבנים, שליחים שהפיצו את בשורת הסכנה הנוראית שעומדת על מדינת ישראל. והציבור הדתי נעמד דום".

"לאור זאת אכן נאלצנו להתקפל ולהישאר בממשלה בניגוד למה שאנחנו מאמינים. ארבעה שבועות לאחר מכן, כאשר החליט ראש הממשלה שהבחירות עכשיו כדאיות לו, הוא שכח את כל נאום דם היזע והדמעות ואמר 'יאללה הולכים לבחירות'. אין חירום אין קורבנות, אין כלום. חברים, איבדנו לצערנו את היכולת להשפיע השפעה מהותית. כך היה וכך רק יגבר".

 בנט ושקד מכריזים על הקמת מפלגה חדשה

בנט ושקד מכריזים על הקמת מפלגה חדשה (חדשות עשר )

 

שקד אמרה כי בכוונתם ליצור מפלגה שתייצג שותפות דתית-חילונית: "ניסינו ככל יכולתינו ליצור שותפות אמיתית בין חילונים לדתיים אך לצערנו זה לא צלח. לכן היום אנחנו מקימים מפלגת ימין חדשה של חילוניים ודתיים ביחד. מפלגה שבה לראשונה בתולדות המדינה יהיו חברים לראשונה דתיים וחילוניים. כזאת שמייצרת שותפות אמת בהנהגה משותפת  של יו"רים משותפים של בנט ושלי".

מהליכוד נמסר בתגובה למהלך: "יש מי שלא למד את הלקח של בחירות 92’ כשהימין ריסק את עצמו לרסיסי מפלגות ובכך הביא לעליית ממשלת שמאל ולאסון אוסלו. הדרך היחידה להבטיח את שלטון הימין היא להצביע רק לליכוד בראשות נתניהו".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), אמר לחדשות עשר לאחר ההחלטה: "אני מופתע. אבל בסוף היה מדובר במהלך שהוא כנראה היה בלתי נמנע. בנט ושקד מלכתחילה לא באו לפוליטיקה כדי להיות מנהיגי הציונות הדתית. הם דיברו לאורך כל הדרך על הרצון שלהם לפרוץ, להיות על כיסא ראש הממשלה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ', הבית היהודי
 

הופתע מהמהלך. ח"כ בצלאל סמוטריץ', הבית היהודי (חדשות עשר)

 


עוד אמר סמוטריץ': "זה לגיטימי, אך אסור שזה יבוא על חשבון קיומה של מפלגה ציונית מובהקת שמחוייבת גם לערכים וגם לציבור הציוני דתית. אנחנו נתכנס ונאחד את הכוחות בתוך הציונות הדתית, ונעמיד מפלגה חדשה שתתמודד, תגיע להישג טוב ותמשיך להציג בממשלות הבאות את הציבור של הציונות הדתית".

ח"כ שולי מועלם רפאלי, שפורשת עם השניים מהבית היהודי ומצטרפת למפלגת 'הימין החדש', אמרה: "מצטרפת הערב לנפתלי בנט ואיילת שקד בהקמת מפלגת ימין חדשה שתשלב חילונים ודתיים. הגיע הזמן להרחיב את הבית. בחמש השנים האחרונות הבית היהודי והציונות הדתית שותפים להנהגת המדינה בכל תחום. עם הימין החדש ישראל תחזור לנצח".

עוד אמרה: "זו תהיה המפלגה שתפעל לחיזוק ההתיישבות, זהותה היהודית של מדינת ישראל ותתן את המענה הנכון לצרכיה החברתיים של החברה הישראלית".