בליכוד תוקפים את בנט ושקד: "עלול להביא לעליית ממשלת שמאל"

ח"כ שולי מועלם הודיעה כי תצטרף אל "הימין החדש": "הגיע הזמן להרחיב את הבית" • סמוטריץ' לחדשות עשר: "מופתע מהמהלך" • השרה רגב: "עשו סיבוב על הציונות הדתית"

המערכת הפוליטית סוערת הערב (שבת) לאחר ההודעה של שר החינוך, נפתלי בנט, ושרת המשפטים, איילת שקד, על פרישה ממפלגת הבית היהודי והקמת מפלגה חדשה – "הימין החדש".

מהליכוד נמסר בתגובה למהלך: "יש מי שלא למד את הלקח של בחירות 92’ כשהימין ריסק את עצמו לרסיסי מפלגות ובכך הביא לעליית ממשלת שמאל ולאסון אוסלו. הדרך היחידה להבטיח את שלטון הימין היא להצביע רק לליכוד בראשות נתניהו".

 
 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), אמר לחדשות עשר לאחר ההחלטה: "אני מופתע. אבל בסוף היה מדובר במהלך שהוא כנראה היה בלתי נמנע. בנט ושקד מלכתחילה לא באו לפוליטיקה כדי להיות מנהיגי הציונות הדתית. הם דיברו לאורך כל הדרך על הרצון שלהם לפרוץ, להיות על כיסא ראש הממשלה".

עוד אמר סמוטריץ': "זה לגיטימי, אך אסור שזה יבוא על חשבון קיומה של מפלגה ציונית מובהקת שמחוייבת גם לערכים וגם לציבור הציוני דתית. אנחנו נתכנס ונאחד את הכוחות בתוך הציונות הדתית, ונעמיד מפלגה חדשה שתתמודד, תגיע להישג טוב ותמשיך להציג בממשלות הבאות את הציבור של הציונות הדתית".

ח"כ שולי מועלם רפאלי, שפורשת עם השניים מהבית היהודי ומצטרפת למפלגת 'הימין החדש', אמרה: "מצטרפת הערב לנפתלי בנט ואיילת שקד בהקמת מפלגת ימין חדשה שתשלב חילונים ודתיים. הגיע הזמן להרחיב את הבית. בחמש השנים האחרונות הבית היהודי והציונות הדתית שותפים להנהגת המדינה בכל תחום. עם הימין החדש ישראל תחזור לנצח".

עוד אמרה: "זו תהיה המפלגה שתפעל לחיזוק ההתיישבות, זהותה היהודית של מדינת ישראל ותתן את המענה הנכון לצרכיה החברתיים של החברה הישראלית".

שרת התרבות והספורט, מירי רגב (הליכוד): "בשנים האחרונות בנט ושקד ירו בתוך הנגמ"ש ועכשיו הם הפקירו את הבית ועשו סיבוב על הציונות הדתית. אני קוראת לאנשי הציונות הדתית: בואו למפלגת הימין האמיתית. הצביעו רק למפלגת הליכוד האמיתית והגדולה שבה יש מקום לדתיים וחילוניים, מזרח ומערב, פריפרייה מרכז ויהודה ושומרון. היזהרו מחיקויים".

ח"כ דוד ביטן (הליכוד), תקף את בנט על ההחלטה: "לאחר שנואש מלחתור תחת ממשלת הימין מתוך הממשלה החליט בנט שנוח לו יותר לתקוף את נתניהו והליכוד בתחפושת חדשה. הגיע הזמן שמישהו יסביר לו שלקחת קרדיט מזויף על הישגים בטחוניים של ראש הממשלה וממשלת הליכוד זו לא מנהיגות. ליכוד חזק ורק ליכוד חזק יבטיח שמירה על האינטרסים הלאומיים שלנו".

 בנט ושקד מכריזים על הקמת מפלגה חדשה

בנט ושקד מכריזים על הקמת מפלגה חדשה (חדשות עשר )

 

ניר אורבך, מנכ"ל מפלגת הבית היהודי, מסר לאחר ההצהרה המשותפת: "מפלגת הבית היהודי מודה לנפתלי בנט ואיילת שקד על חמש שנים של עשייה גדולה למען עם ישראל. אנו מאמינים שעוד נכונו להם גדולות ונצורות בהובלת מחנה הימין. מפלגת הבית היהודי תיערך כבר בימים הקרובים להמשך דרכה כשברור לכל שתעמיד רשימה איכותית של אנשי ציבור ראויים ומוכשרים שימשיכו לפעול למען עם ישראל בכנסת ה-21".

עוד מסר מנכ"ל הבית היהודי: "בהתאם לחוקת המפלגה, מונתה ועדה שמורכבת מיו"ר נשיאות המפלגה, יו"ר ועדת הבחירות, יו"ר הועדה המוניציפלית וחברת בית הדין של התנועה ושתנוהל על ידי כמנכ"ל המפלגה וכיו"ר המזכירות. הוועדה תתכנס כבר מחר, תבחן את האפשרויות העומדות בפני המפלגה ותביא אותם להכרעת המרכז".

"כמו כן, יוקם צוות מיוחד שיאיץ את המו"מ עם חברינו מהאיחוד הלאומי על מנת להגיע להסכמות בהקדם האפשרי מיד לאחר בחירת יושבי הראש בשתי המפלגות", סיכם אורבך. "בני ובנות הציונות הדתית, מחויבים לשמירה ולביסוס הבית הפוליטי ומתכוונים, אם ירצה השם, לאפשר לכל מי שמרגיש חלק מהמהלך הגדול שלנו בכל תחומי החיים במדינה, לבוא ולהצטרף למסע הזה".

ממפלגת יש עתיד נמסר: "בזמן שהגוש של נתניהו מתפצל נוצרת פה הזדמנות היסטורית להחליף את השלטון. כפי שהראו הסקרים בשבוע האחרון, יש עתיד היא האלטרנטיבה היחידה להחלפת שלטון נתניהו. אם כל מי שבאמת מעוניין להחליף את השלטון יתייצב מאחורי יאיר לפיד ויש עתיד, אפשר לנצח בבחירות ולשנות את הכיוון אליו הולכת המדינה.

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, מסר: "לי דווקא אכפת איך מתחלקים המנדטים של נתניהו, מפני שעכשיו ברור שאפשר לנצח את נתניהו".

שר המדע, אופיר אקוניס (הליכוד), אמר: "מצער שהשרים בנט ושקד עשו צעד פוליטי, ילדותי ומסוכן שעלול לפצל את המחנה הלאומי. הודעתם הפזיזה מעידה שיש כאלה שלא למדו כלום מפיצול הימין בבחירות 1992 והביאו לעליית השמאל. רק הצבעה לליכוד תבטיח הקמת ממשלת ימין אמיתית גם בכנסת ה-21".

 חברת הכנסת שולי מועלם-רפאלי
 

מצטרפת לבנט ושקד. חברת הכנסת שולי מועלם-רפאלי (חדשות עשר )

 

‪שר התיירות, יריב לוין (הליכוד), תקף גם הוא את ההחלטה: ״בנט ושקד במהלך אופרטוניסטי וחתרני מפצלים קולות ופוגעים בימין. ההתקפה הפרועה שלהם על ראש הממשלה היא ההיפך מהאינטרס של הימין ויכולה לשרת רק את השמאל. רק מפלגת ימין אחת חזקה ויציבה- הליכוד בהנהגת נתניהו, תבטיח את שלטון הימין".

כאמור, בנט ושקד כינסו מסיבת עיתונאים בבית סוקולוב שבתל אביב בה הודיעו על פרישה ממפלגת הבית היהודי והקמת מפלגה חדשה בשם "הימין החדש", חצי דתית חצי חילונית, שבמסגרתה השניים ישתפו פעולה בהנהגה משותפת.

"ראש הממשלה נתניהו הבין שהציונות הדתית, המופלאה, יושבת בכיס שלו", תקף בנט את ראש הממשלה. "שכמה שהוא יתעמר בציונות הדתית – תמיד תמיד הם ילכו איתו. רק לפני כמה שבועות הסביר ראש הממשלה בנאום מיוחד לאומה – שאנחנו במצב חירום לאומי. תקופה שתדרוש הקרבה וקורבנות ושאסור ללכת לבחירות בתקובה הקרובה. הוא שלח את ראש המלל אל רבנים, שליחים שהפיצו את בשורת הסכנה הנוראית שעומדת על מדינת ישראל. והציבור הדתי נעמד דום".

"לאור זאת אכן נאלצנו להתקפל ולהישאר בממשלה בניגוד למה שאנחנו מאמינים. ארבע שבועות לאחר מכן, כאשר החליט ראש הממשלה שהבחירות עכשיו כדאיות לו, הוא שכח את כל נאום דם היזע והדמעות ואמר 'יאללה הולכים לבחירות'. אין חירום אין קורבנות, אין כלום. חברים, איבדנו לצערנו את היכולת להשפיע השפעה מהותית. כך היה וכך רק יגבר".

שקד אמרה כי בכוונתם ליצור מפלגה שתייג שותפות דתית-חילונית: "ניסינו ככל יכולתינו ליצור שותפות אמיתית בין חילונים לדתיים אך לצערנו זה לא צלח. לכן היום אנחנו מקימים מפלגת ימין חדשה של חילוניים ודתיים ביחד. מפלגה שבה לראשונה בתולדות המדינה יהיו חברים לראשונה דתיים וחילוניים. כזאת שמייצרת שותפות אמת בהנהגה משותפת  של יו"רים משותפים של בנט ושלי".