נשיא ברזיל הנבחר לנתניהו: העברת השגרירות לי-ם - עניין של זמן

פקיד ישראלי בכיר אמר כי ז'איר בולסונארו הדגיש בפני רה"מ כי הוא מעוניין להעביר את השגרירות הברזילאית לבירה, וכי יש עליו לחצים מצד מדינות ערב להימנע מכך

נשיא ברזיל הנבחר, ז'איר בולסונארו, אמר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפגישתם אתמול (שישי) כי הוא אינו נסוג מהבטחתו במהלך מסע הבחירות להעביר את השגרירות הברזילאית מתל אביב לירושלים.

פקיד ישראלי בכיר אמר כי בולסונארו הדגיש בפני נתניהו כי השאלה אינה האם שגרירות ברזיל תעבור לירושלים אלא מתי וביקש זמן להכשרת הקרקע למהלך מבחינה פוליטית ובין-לאומית. בולסונארו אמר לנתניהו במהלך פגישתם כי יש עליו לחצים מצד מדינות ערב לא להעביר את השגרירות וכי קיים חשש שהייצוא של ברזיל למדינות ערב שנאמד במיליארדים ייפגע.

עוד אמר בולסונארו לנתניהו כי גורמי הביטחון בברזיל הזהירו אותו כי העברת השגרירות עלולה להביא לפיגועי טרור של ארגונים איסלאמיים נגד מטרות ברזילאיות. הפקיד הבכיר אמר כי נתניהו הראה לבולסונארו נתונים לפיהם מאז שארה"ב וגוואטמלה העבירו את השגרירויות שלהן לירושלים לא היתה עליה בפיגועי הטרור נגדן מצד דאע"ש או ארגונים אחרים.

 נתניהו נפגש עם בולסונארו
 

נתניהו נפגש עם בולסונרו (לע"מ )

 

הנשיא הנבחר בולסונארו הפתיע אתמול את ראש הממשלה נתניהו ורעייתו, והגיע לאירוע עם הקהילה היהודית בבית הכנסת בריו דה-ז׳נרו.

באירוע הפומבי אמר נתניהו כשבולסונארו לצידו: "במעמד זה, של הביקור הראשון של ראש ממשלה של ישראל בברזיל, אני מתכבד לומר לכם שנארח בקרוב מאוד את נשיא ברזיל, ידיד ישראל, ז'אייר בולסונארו, בירושלים. זהו מעמד מרגש כי מדובר באמת במעמד היסטורי. אמרתי לנשיא בולסונארו שזה בלתי נתפס שהיינו צריכים לחכות למעלה מ-70 שנה כדי שראש ממשלה בישראל יבקר בברזיל".

כאמור, אתמול נחת נתניהו בריו דה ז'ניירו והחל ביקור בן חמישה ימים במדינה, ששיאו יגיע בטקס ההשבעה של בולסונרו ובפגישה עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו. 

אדוארדו בולסונרו, בנו של נשיא ברזיל, הגיע אתמול לקבל את פני נתניהו ואמר "זהו ביקור היסטורי". בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר כי נתניהו התלבט אם לצאת לברזיל בתקופת הקמפיין לבחירות 2019. לדבריו, נתניהו נתן הנחיות לביצוע בשטח בהכנת התשתיות לבחירות בתקופת היעדרותו. "אין לנתניהו בעיה של חלוקת קשב והוא יוכל להתעדכן גם במהלך הביקור בברזיל", אמר הבכיר בלשכת ראש הממשלה.

אמש נפגש נתניהו נפגש עם בולסונרו במתחם הצבאי פורט קופקבנה שבריו דה-ז'ניירו. תחילה נועדו השניים בארבע עיניים, ולאחר מכן התקיימה פגישה מורחבת בהשתתפות שרי החוץ, ההגנה והאוצר של ברזיל וכן חבר הקונגרס, בנו של נשיא ברזיל, אדוארדו בולסונרו. רה"מ נתניהו הזמין את הנשיא בולסונרו לביקור בישראל. בפגישה סוכם על הידוק שיתופי הפעולה בתחומי הכלכלה, ביטחון ניהול מערכות מים, חקלאות, טכנולוגיה ובתחומים נוספים. 
 
במהלך ההצהרות המשותפות בתום הפגישה אמר נתניהו: "זהו ביקור היסטורי, פעם ראשונה שראש ממשלה בישראל מבקר בברזיל. אנחנו כורתים כאן ברית גדולה עם מעצמת ענק של קרוב לרבע מיליארד בני אדם, שפותחת דף חדש איתנו, עם שיתוף פעולה שיעזור לאזרחים של שתי המדינות בתעסוקה, בכלכלה, בטכנולוגיה, בביטחון ולמעמדה הבינלאומי של ישראל. אני חושב שזה ביטוי נוסף לכך שישראל היא כוח עולמי עולה".

ביום חמישי נחשף בחדשות עשר כי יאיר, בנו של ראש הממשלה, הצטרף למסע. דובר משפחת נתניהו מסר כי הבן ישלם את עלויות הטיסה והמלון מכיסו. בהמשך, נמסר מממשפחת נתניהו: "כל הוצאות הטיסה והאירוח של בניו של רה"מ כאשר הם מצטרפים לטיסות במטוס ראש הממשלה משולמות מכיסה הפרטי של משפ' נתניהו. כך היה תמיד וכך יהיה גם בנסיעה המתוכננת של יאיר לברזיל".