בנט ושקד מכריזים על הקמת מפלגה חדשה, חדשות עשר

בנט ושקד: מקימים את מפלגת "הימין החדש" - בהנהגה משותפת

שר החינוך ושרת המשפטים הכריזו על פרישה מהבית היהודי והקמת מפלגה דתית-חילונית חדשה. על נתניהו: "הבין שהציונות הדתית יושבת בכיס שלו; איבדנו את היכולת להשפיע"

שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד כינסו הערב (שבת) מסיבת עיתונאים בבית סוקולוב שבתל אביב בה הודיעו על פרישה ממפלגת הבית היהודי והקמת מפלגה חדשה בשם "הימין החדש", חצי דתית חצי חילונית, שבמסגרתה השניים ישתפו פעולה בהנהגה משותפת.

יו"ר סיעת הבית היהודי, שולי מועלם, כבר הודיעה שתפרוש גם היא ותצטרף אליהם. הצטרפותה של מועלם תסייע לבנט לקבל חלק מכספי מימון המפלגה, מאחר ושלושתם מהווים יותר משליש מחברי הבית היהודי.

בשעה שלפני מסיבת העיתונאים, טלפנה איילת שקד לפעילים מרכזיים בבית היהודי ופוקדי שטח גדולים, והפצירה בהם לעזוב את הבית היהודי ולחבור למפלגת ״הימין החדש״.

"בשנת 2012 הגענו לבית היהודי, חילוני ודתי, עם מסר קצת נאיבי וחסר סיכוי: שותפות אמיתי בין דתיים לחילונים", אמרה שקד. "כשנשאלתי האם הרגשתי לא נוח כחילונית במפלגה דתית, עניתי שתמיד הרגשתי בבית. אני חשה אהבה עצומה לציבור הזה, וקיבלתי ממנו אהבה כפליים. הבית היהודי הפך להיות כוח משמעותי בשש השנים האלו – לא מפלגה שלא סופרים אותה כמו בהתנתקות, אלא מפלגה קטנה במספר אך גדולה בהשפעה".

 

לאחר מכן, אמר בנט: "אכן הבית היהודי הפך להיות כוח משפיע מאוד במדינת ישראל. אבל בשנה האחרונה וביתר שאת בחודשים האחרונים, העידן הזה של ההשפעה הגדולה שלנו, תם ללא שוב".

"ראש הממשלה נתניהו הבין שהציונות הדתית, המופלאה, יושבת בכיס שלו", תקף בנט את ראש הממשלה. "שכמה שהוא יתעמר בציונות הדתית – תמיד תמיד הם ילכו איתו. רק לפני כמה שבועות הסביר ראש הממשלה בנאום מיוחד לאומה – שאנחנו במצב חירום לאומי. תקופה שתדרוש הקרבה וקורבנות ושאסור ללכת לבחירות בתקובה הקרובה. הוא שלח את ראש המלל אל רבנים, שליחים שהפיצו את בשורת הסכנה הנוראית שעומדת על מדינת ישראל. והציבור הדתי נעמד דום".

"לאור זאת אכן נאלצנו להתקפל ולהישאר בממשלה בניגוד למה שאנחנו מאמינים. ארבע שבועות לאחר מכן, כאשר החליט ראש הממשלה שהבחירות עכשיו כדאיות לו, הוא שכח את כל נאום דם היזע והדמעות ואמר 'יאללה הולכים לבחירות'. אין חירום אין קורבנות, אין כלום. חברים, איבדנו לצערנו את היכולת להשפיע השפעה מהותית. כך היה וכך רק יגבר".

 חברת הכנסת שולי מועלם-רפאלי
 

תצטרף לבנט ושקד. חברת הכנסת שולי מועלם-רפאלי (חדשות עשר )

 

"כך היה בבנייה הבלתי חוקית הערבית בחאן אל-אחמר, שברור שבג"ץ כבר פסק שצריך לפנותו כמה פעמים", הסביר בנט. "ראש הממשלה ביטל את ההריסה ההכרחית של אותה בנייה פראית. אנחנו החלטנו נגד ההחלטה, עברו שבועות וכלום לא קרה וההחלטה עברה".

"כך גם היה בהחלטה של ראש הממשלה להיכנע של אותה דרישה של חמאס ולהעביר להם 15 מיליון דולר, חודש אחרי ש-530 רקטות נורו על תושבי ישראל. וכל זה על מנת שחמאס יועיל בטובו להפסיק לירות עלינו", המשיך. "וכך גם יהיה בבחירות הבאות ביתר שאת. הנסיבות הנדירות, החד פעמיות של 2013 ו-2015 כבר לא יחזרו. הגענו להשפעה של שיא ומאז כוחנו לייצג את הימין האמיתי- דעך".

שקד אמרה כי בכוונתם ליצור מפלגה שתייצג שותפות דתית-חילונית: "ניסינו ככל יכולתינו ליצור שותפות אמיתית בין חילונים לדתיים אך לצערנו זה לא צלח. לכן היום אנחנו מקימים מפלגת ימין חדשה של חילוניים ודתיים ביחד. מפלגה שבה לראשונה בתולדות המדינה יהיו חברים לראשונה דתיים וחילוניים. כזאת שמייצרת שותפות אמת בהנהגה משותפת  של יו"רים משותפים של בנט ושלי".

 שר החינוך נפתלי בנט במטה המרכזי
 

שר החינוך נפתלי בנט (חדשות עשר )

 

לבסוף הודיע בנט מה יהיה שמה של המפלגה: "אל מול האופורטוניזם האישי שהוביל את הליכוד לגרש אלפי משפחות יהודיות מביתם מגוש קטיף, ולמסור באותה איוולת את אדמתם למחבלים, הייתה עומדת מפלגה אמיתי לא רק של חילוניים ולא רק של דתיים – אלא של כל עם ישראל. המפלגה החדשה שלנו תיקרא 'הימין החדש', מפלגת ימין אמיתי של דתיים וחילוניים".

מוקדם יותר היום, אמר באירוע שבת תרבות יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי: "אני הולך להיות ראש הממשלה הבא - אנשים רוצים שינוי ואני מייצג אותו". גבאי אמר את הדברים באירוע שבתרבות בחיפה, והוסיף "עדיף לי להוריש לילדיי מדינה טובה מאשר להוריש להם דירה".

 
בחירות 2019: האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי |

במהלך מסיבת העיתונאים התפרץ מספר פעמים לדבריהם הפעיל גונן בן יצחק, שמפגין לעתים קרובות נגד נתניהו, ואף נעצר לאחרונה. "נתתם לו להיות מושחת, אתם נתתם לו להמשיך לעשות את הדברים האלה", אמר בן יצחק.