טורקיה: "נשתף פעולה עם איראן ורוסיה לאחר יציאת ארה"ב מסוריה"

שר החוץ צ'בושולו אמר במהלך פסגה עם שרי בכירים בממשלת רוסיה כי "מטרתנו היא לנקות את סוריה כולה מארגוני טרור". שגריר רוסיה באו"ם: "הצעד האמריקני בכיוון הנכון"

שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו, התייחס היום (שבת) לנסיגת ארה"ב מסוריה: "טורקיה תשתף פעולה פעולה באופן הדוק עם רוסיה ואיראן בסוריה לאחר יציאת הכוחות האמריקניים". לדבריו, "מטרתנו היא לנקות את סוריה כולה מארגוני טרור". צ'בושולו אמר את הדברים במהלך פסגה בין שרי ההגנה של רוסיה וטורקיה במוסקבה. מוקדם יותר, אמר שגריר רוסיה לאו"ם, וסילי נבנזיה, כי "הודעת הנשיא טראמפ על הסגת הכוחות האמריקניים היא צעד בכיוון הנכון".

בתוך כך, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר בריאיון לטלוויזיה הסינית כי "הנוכחות הצבאית של ארה"ב במפרץ הפרסי אינה חוקית ומוסיפה למתח האזורי". כמו כן, זריף הכחיש דיווחים לפיהם איראן תיאלץ להיכנס לשיחות עם ארה"ב במהלך 2019: "לעולם לא ננהל מו"מ בעיתות משבר". לדבריו, "ארה"ב היא זו שנסוגה מעסקת הגרעין והיא זו שצריכה לשוב לשולחן המו"מ".

 
 
 
  חיילי צבא ארה"ב בסוריה
 

חיילי צבא ארה"ב בסוריה (רויטרס)

 

אתמול דווח ברשת ABC כי גורמים בארצות הברית טוענים, שלמרות ההבטחה של טראמפ להוציא את הכוחות מסוריה בטווח הזמן הקרוב, מסתמן כי המהלך ייארך חודשים רבים. זאת, בניגוד להערכות גורמים אחרים בארה"ב מיד לאחר ההכרזה, לפיהם המהלך יוכל לצאת לפועל במלואו בתוך כשלושה חודשים בלבד; גורם אחר טען שבתוך 30 יום יוכל אחרון החיילים לעזוב.

כזכור ביום רביעי שעבר הכריז טראמפ על הוצאת הכוחות בטענה שהלחימה בדאע"ש הסתיימה, מה שעורר מחלוקת קשה במערכת הפוליטית האמריקנית ודאגה רבה בישראל. לטענת הגורמים הבכירים, עדיין לא התקבלו ההחלטות הקונקרטיות הנוגעות לתכנית המדוייקת להוצאת כ-2,000 החיילים האמריקנים המוצבים בסוריה.

שר ההגנה המתפטר, ג'יימס מאטיס, אמנם חתם על פקודה להכנת תכנית נסיגה, אולם לטענת הגורמים, אין כרגע לוח זמנים למהלך. שלשום ביצע טראמפ ביקור פתע בבסיס הכוחות האמריקניים בעיראק והתייחס לנסיגה הצפויה מסוריה. "זה יהיה מהלך מסודר ושיטתי", אמר אז הנשיא.

טראמפ מבקר חיילים בעיראק
 

טראמפ מבקר חיילים בעיראק (רויטרס)

 

טראמפ הוסיף גם כי אין בכוונתו להשיב את החיילים מעיראק באותו האופן, ואמר כי "ארצות הברית תוכל להשתמש בעיראק כבסיס אם תרצה לעשות משהו בסוריה". בעיראק ביקרו את האמירה של טראמפ, וגורמים בממשל העיראקי אמרו בימים האחרונים כי הם דורשים כי ארה"ב תבצע מהלך דומה גם במדינתם לאחר תבוסת דאע"ש. "השהיה האמריקנית במדינה היא התנשאות", אמרו אנשי ממשל בעיראק, "זוהי הפרת ריבונות".  

במהלך הביקור בעיראק התייחס טראמפ גם לדאגה בישראל מהנסיגה הצפויה בסוריה. "שוחחתי עם נתניהו על כך. אנחנו נותנים לישראל 4.5 מיליארד דולר בשנה, הם עושים עבודה טובה בלהגן על עצמם, ישראל תסתדר, תמיד נעמוד לצד ישראל", אמר. "הרבה אנשים יגיעו למסקנה דומה לשלי", ציין. "הגיע הזמן שנתחיל להשתמש בראש שלנו. לא נהיה השוטר של העולם".