40 שנה ל"טוליק" - שיר הילדים שהפך להספד לחלל שנפל בלבנון

כשאושיק לוי ביצע לראשונה את השיר, הוא לא הכיר את הסיפור מאחורי הילד השותק בחולות. "כשעברנו לרמת השרון ראיתי את אושיק וחשבתי - מעניין אם הוא יודע על מי הוא שר"

40 שנה עברו מאז עלה אושיק לוי על במת פסטיבל שירי הילדים, וביצע את "טוליק" – שיר על אהבת ילדות תמימה. את השיר כתבה רמה סמסנוב על תובל גבירצמן, הבן של חברתה. לימים גדל גבירצמן והתגייס לצה"ל במהלך מלחמת לבנון הראשונה, שם שובץ בחיל השריון. בשנת 1982, בעת פעילות מבצעית בשדה התעופה בביירות, נהרג מפגיעה ישירה של פגז.

"רמה הייתה ידידת משפחה, והיא ראתה אותו יום אחד על חוף הים", סיפרה אורית ברום, אחותו של גבירצמן. "הוא היה מקסים, שובה לב ועם עיניים מדהימות. זה כנראה נתן לה את ההשראה לכתוב את השיר. כשעברנו לרמת השרון הייתי הולכת עם הילדים שלי לבריכה וראיתי שם את אושיק. אמרתי, מעניין אם הוא יודע על מי הוא שר".

 תובל (טוליק) גבירצמן
 

תובל (טוליק) גבירצמן (חדשות עשר )

 

"כל השנים לא ידעתי, הסיפור היחיד שידעתי היה מרמה סמסנוב. באנו אליה הביתה והיא שלפה את הטקסט ונפתלי (אלטר) הלחין את זה. השמענו לה את זה וזהו". סיפר לוי על היכרותו עם השיר שהפך לימים לנכס צאן ברזל ישראלי. "באיזו שבת אורית דפקה לי בדלת. היא הגיעה עם הספר עליו, ואתה קורא את מעלליו של הבחור – וזה פשוט מדהים".