הכוחות הסוריים מניפים את דגל סוריה במנבג', חדשות עשר

עוד ניצחון לצבא אסד: דגל סוריה הונף במעוז הכורדים

הצבא הסורי נענה לבקשה החריגה מצד המיליציות הכורדיות, והשתלט על העיר מנבג' שבצפון מזרח המדינה. הרקע: החשש של הכורדים מפני מבצע צבאי טורקי נרחב באזור

הלחימה בסוריה: כוחות צבא אסד הודיעו הבוקר (שישי) כי נכנסו לעיר מנבג' בצפון מזרח סוריה בסמוך לגבול עם טורקיה, זאת לבקשת המיליציות הכורדיות. מוקדם יותר הודיעו הכורדים בצעד חריג, כי הם מאפשרים לצבא הסורי להיכנס לאזור על מנת ליטול את השליטה ולהגן מפני פלישה טורקית.

מדובר בצעד חריג, שכן המורדים הכורדים נחשבים ליריביהם של הצבא הסורי. הרקע לבקשה הוא כוונת טורקיה לצאת למבצע צבאי מזרחית לנהר פרת, על מנת להשתלט על האזור ולהביס את הכוחות המיליציה הכורדית שנחשבים "ארגוני טרור" בטורקיה.

 
 
 

מדובר בניצחון חשוב לצבא הסורי, שכן מנג'ב היא יעד אסטרטגי חשוב, ואחד המעוזים האחרונים שטרם נכבשו מחדש. על פי הודעת צבא אסד, הכוחות סיימו את ההשתלטות והניפו את דגל הרפובליקה על המבנים במקום. בקרמלין הרוסי בירכו על כיבוש השטחים בידי הצבא הסורי, ואילו נשיא טורקיה ארדואן אמר: "לטורקיה לא יישאר מה לעשות כשהמיליציות הכורדיות יעזבו את האזור" 

  חיילי צבא ארה"ב בסוריה
 

חיילי צבא ארה"ב בסוריה ( רויטרס)

 

כיבוש מנג'ב מתרחש כשברקע הכוונה האמריקנית, בעלת הברית המרכזית של הכוחות הכורדיים, לסגרת מהאזורים שבשליטה, לרבות מחוז מנבג', שם היה אחד ממוקדי הפעילות המרכזית של צבא ארה"ב. הצעד כזכור עורר ביקורת רבה בקרב בכירים כורדים, כמו גם בישראל, ורבים טענו כי מדובר ב"בגידה של ארה"ב בבעלת בריתה המרכזית". 

מוקדם יותר היום פורסם ברשת ABC, כי  גורמים בארצות הברית טוענים שלמרות ההבטחה של טראמפ להוציא את הכוחות מסוריה בטווח הזמן הקרוב, מסתמן כי המהלך ייארך חודשים רבים. זאת, בניגוד להערכות גורמים אחרים בארה"ב מיד לאחר ההכרזה, לפיהם המהלך יוכל לצאת לפועל במלואו בתוך כשלושה חודשים בלבד; גורם אחר טען שבתוך 30 יום יוכל אחרון החיילים לעזוב.