"בניגוד להערכות - נסיגת ארה"ב מסוריה יכולה לקחת חודשים"

לאחר הכרזת טראמפ על הוצאת הכוחות האמריקניים מסוריה העריכו בארה"ב כי ניתן יהיה להשלים את המהלך בתוך כ-90 יום, אולם גורמים בארה"ב טוענים כי לוח הזמנים כלל לא ברור

הנסיגה האמריקנית מסוריה: גורמים בארצות הברית טוענים, כי למרות ההבטחה של טראמפ להוציא את הכוחות מסוריה בטווח הזמן הקרוב, מסתמן כי המהלך ייארך חודשים רבים, כך על פי דיווח הבוקר (שישי) ברשת ABC. זאת, בניגוד להערכות גורמים אחרים בארה"ב מיד לאחר ההכרזה, לפיהם המהלך יוכל לצאת לפועל במלואו בתוך כשלושה חודשים בלבד; גורם אחר טען שבתוך 30 יום יוכל אחרון החיילים לעזוב.

כזכור ביום רביעי שעבר הכריז טראמפ על הוצאת הכוחות בטענה שהלחימה בדאע"ש הסתיימה, מה שעורר מחלוקת קשה במערכת הפוליטית האמריקנית ודאגה רבה בישראל. לטענת הגורמים הבכירים, עדיין לא התקבלו ההחלטות הקונקרטיות הנוגעות לתכנית המדוייקת להוצאת כ-2,000 החיילים האמריקנים המוצבים בסוריה.

 
 
 
טראמפ מבקר חיילים בעיראק
 

"מהלך עצמתי ושיטתי". טראמפ עם חיילים בעיראק, השבוע ( רויטרס)

 

שר ההגנה המתפטר ג'יימס מאטיס אמנם חתם על פקודה להכנת תכנית נסיגה, אולם לטענת הגורמים, אין כרגע לוח זמנים למהלך. שלשום ביצע טראמפ ביקור פתע בבסיס הכוחות האמריקניים בעיראק והתייחס לנסיגה הצפויה מסוריה. "זה יהיה מהלך מסודר ושיטתי", אמר אז הנשיא.

טראמפ הוסיף גם כי אין בכוונתו להשיב את החיילים מעיראק באותו האופן, ואמר כי "ארצות הברית תוכל להשתמש בעיראק כבסיס אם תרצה לעשות משהו בסוריה". בעיראק ביקרו את האמירה של טראמפ, וגורמים בממשל העיראקי אמרו בימים האחרונים כי הם דורשים כי ארה"ב תבצע מהלך דומה גם במדינתם לאחר תבוסת דאע"ש. "השהיה האמריקנית במדינה היא התנשאות", אמרו אנשי ממשל בעיראק, "זוהי הפרת ריבונות".  

במהלך הביקור בעיראק התייחס טראמפ גם לדאגה בישראל מהנסיגה הצפויה בסוריה. "שוחחתי עם נתניהו על כך. אנחנו נותנים לישראל 4.5 מיליארד דולר בשנה, הם עושים עבודה טובה בלהגן על עצמם, ישראל תסתדר, תמיד נעמוד לצד ישראל", אמר. "הרבה אנשים יגיעו למסקנה דומה לשלי", ציין. "הגיע הזמן שנתחיל להשתמש בראש שלנו. לא נהיה השוטר של העולם".