ענת קם: "עיתון 'הארץ' זרק אותי לכלבים. הקריירה שלי תקועה"

בריאיון לחדשות עשר בירכה העיתונאית על החלטת ביהמ"ש להכיר בזכותה לדרוש פיצויים מהעיתון, וזאת בשל הפרת החובה שלו כלפיה. "לא מסירה אחריות, אך צריך שניים לטנגו הזה"

ענת קם, שבית המשפט קבע אתמול (חמישי) כי היא זכאית לפיצויים במסגרת התביעה שלה נגד עיתון "הארץ", סיפרה אתמול בריאיון ל"אורלי וגיא" על המאבק שהיא מנהלת נגד מי שלדבריה הפר את חובת הזהירות שלו כלפיה.

"יש כאן שתי אמירות עקרוניות בעצם, אמירה עקרונית אחת והיא שחשאיות מקורות היא נשמת אפה של העיתונות החופשית", אמרה קם. "ההחלטה העקרונית המשמעותית השנייה, זה ההכרה בעוול שנעשה לי על ידי עיתון 'הארץ'. אני לקחתי אחריות על המעשים הפליליים שלי, אני מעולם לא התכחשתי אליהם אבל האופן שבו 'הארץ' פשוט זרקו אותי לכלבים הוא משהו שאני מודה לבית המשפט שהכיר בו", הוסיפה.

קם מתארת את הנזקים המקצועיים שהיא חווה מאז התפוצצות הפרשה: "הקריירה שלי עדיין תקועה. אני לא מסירה מעליי אחריות לחלק שלי בו, אבל היה צריך שניים לטנגו הזה. אם לא הפרשה הזאת, אני הייתי היום במקום מקצועי אחר לגמרי". עוד הוסיפה: "כלי תקשורת לא רצו להעסיק אותי בגלל הדבר הזה. כשאנשים 'מגגלים' את השם שלי, בוודאי באנגלית, זה הדבר הראשון, העשירי, והמאה ולמעשה, היחיד שהם רואים. זה הדבר שאתה הכי רוצה לעשות לפרנסתך כקריירה, כבחירה מקצועית. אף אחד לא רוצה לאפשר לך לעשות אותו".

 ענת קם
 

ענת קם (Getty Images )

 

מוקדם יותר אתמול, קבע בית המשפט המחוזי בתל אביב שעל עיתון "הארץ" לפצות את קם בסכום של 75 אלף שקלים, עבור הוצאות משפט ושכר טרחת עורכי דין. עוד נקבע, כי בהמשך ייקבע גובה הפיצוי שקם תקבל, וזאת בגין הפרת האחריות הנזיקית והחוזית של העיתון כלפיה.

קם הגישה תביעה בסך 2.6 מיליון שקלים נגד "הארץ", העיתונאי אורי בלאו, העורך הראשי עמוס שוקן ובכיר נוסף במערכת החדשות, וזאת כפיצוי על נזקים שנגרמו לה לטענתה לאחר שנחשפה כמקור עיתונאי.

כזכור, לפני עשר שנים העבירה קם לכתב "הארץ" אורי בלאו מסמכים מסווגים שאספה מלשכת פיקוד מרכז, במהלך שירותה כעוזרת ראש הלשכה. בהסתמך על המידע, פרסם בלאו פרסם חלק מהמסמכים בחמש כתבות, מה שהגביר את הסיכוי לאיתורה, ובכך לטענתה מעל בחובתו העיתונאית להגן עליה כמקור חסוי. בלאו מסר לידי חוקרי השב"כ חלק מהמסמכים שקם העבירה לו, מה שלטענתה הקל על איתורה.

במהלך חקירתה הודתה קם במיוחס לה, הורשעה במסגרת הסדר טיעון בעבירות של ריגול חמור ונגזרו עליה 4.5 שנות מאסר בפועל ו-18 חודשי מאסר על תנאי. בעקבות ערעור שהגישה, קיצר בית המשפט העליון את מאסרה בשנה, לאחר שקיבל חלק מטענותיה.