יעלון, גנץ, לבני , רויטרס

לבני פועלת על מנת להשתלב בגוף פוליטי מאוחד עם גנץ ויעלון

יו"ר האופוזיציה מנסה לצרף את התנועה למיזוג בין צמד הרמטכ"לים בדימוס. בשלב זה, הזיהוי של לבני עם השמאל המדיני מרתיע את השניים שמעוניינים להביא קולות מהימין

בחירות 2019: יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, מעוניינת להיות חלק מהמיזם הפוליטי המתרקם בין בני גנץ ומשה (בוגי) יעלון, עליו דווח מוקדם יותר השבוע בחדשות עשר.

צירוף לבני, שמעוניינת להיות חלק מגוש גדול, נשקל, אולם יעלון וגנץ מסתייגים מחבירה למחנה הציוני ואפילו ביחס ללבני עצמה והתנועה קיים חשש אצל השניים. בשלב זה, הזיהוי של לבני עם השמאל המדיני מרתיע את גנץ ויעלון, שבראש מעייניהם עומדת המטרה להביא קולות מהימין הרך וכך אולי להצליח לשנות את פני המפה הפוליטית ביום הבחירות.

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

המצב הזה דומה למערכת היחסים של השניים עם רמטכ"ל לשעבר נוסף, אהוד ברק, שגם מפני חיזוריו מביעים גנץ ויעלון, כרגע, הסתייגות. הם כאמור ממקדים בשלב הזה את המאמץ באלקטורט הימני.

כאמור, בימים האחרונים דווח על התקרבות ביחסים בין גנץ עם עמיתו הרמטכ"ל לשעבר ושר הביטחון יעלון. בשלב זה ניתן לומר כי בין השניים כבר קיימות ראשיתן של הבנות על שיתוף פעולה פוליטי, למרות שבשלב הראשון השניים יודיעו בנפרד על הקמת מפלגות שונות.

 בני גנץ
 

בני גנץ (חדשות עשר )

 

מצטרף למערכת הפוליטית: בני גנץ הקים מפלגה - "חוסן לישראל"
 

הרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, רשם היום (חמישי) את מפלגתו החדשה - "חוסן לישראל". זאת, לאחר חודשים רבים שבהם לא חשף את צעדיו במערכת הפוליטית. 

מטרתה המרכזית של מפלגת "חוסן לישראל", כפי שעולה מהבקשה שהוגשה לרשם המפלגות, היא "המשך ביסוס וחיזוק מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית לאור החזון הציוני, כפי שהוא בא לידי ביטוי במגילת העצמאות, תוך קביעת ושינוי סדר העדיפויות הלאומי בנושאים הבאים: חינוך, פיתוח תשתיות לאומיות, חקלאות, חוק, משפט וביטחון פנים, מדיניות רווחה, שלום וביטחון".

על פי התקנון, יו"ר המפלגה יכהן למשך קדנציה של ארבע שנים – פרט ליו"ר המפלגה הראשון (גנץ) שיכהן במשך חמש שנים. לאחר מכן, יבחר ראש מפלגה על ידי האסיפה הכללית, ויוכל לכהן במשך שלוש קדנציות רצופות, או שמונה שנים – המאוחר מבין השניים.

 

שלשום פורסם סקר חדשות עשר, אשר משתתפיו נשאלו לאיזו מפלגה היו מצביעים במידה והבחירות היו נערכות היום. מהתוצאות עולה כי מפלגת הליכוד שומרת על כוחה מבחירות 2015 עם 30 מנדטים, כש"יש עתיד" מאחוריה עם מחצית ממניין המנדטים. בסקרים עלה, כי אם גנץ יחליט להתמודד, מפלגתו תשיג 15 מנדטים, כשהליכוד תקבל 27 מנדטים. גם כניסתו של גנץ למפלגת יש עתיד בראשות יאיר לפיד, תניב רק 26 מנדטים, ולא תקח את ההובלה של הליכוד, שישמור על כוחו עם 27 מנדטים. 

מהסקר, העוסק רק במפלגות המתמודדות כעת, עולה כי מפלגת הליכוד תקבל 30 מנדטים, בדיוק כמו בסקר האחרון שנערך בחודש שעבר. יש עתיד היא המפלגה השנייה בגדולה עם 15 מנדטים (לעומת 19 בסקר האחרון), הרשימה המשותפת חוותה אף היא ירידה, אך רק של שני מנדטים, ועומדת על 12 - נתון דומה למחנה הציוני, ששומר על כוחו. מפלגת הבית היהודי שומרת אף היא על כוחה עם עשרה מנדטים.