43 חודשי מאסר לישראלי שחצה לסוריה במצנח - והצטרף לדאע"ש

בית המשפט המחוזי גזר את העונש על נידאל סלאח, בן 26 מג'לג'וליה, שהורשע בעבירות חמורות של חברות בארגון טרור, מסירת ידיעה לאויב ועבירות נוספות. "הביע חרטה"

בית המשפט המחוזי גזר היום (חמישי) עונש של 43 חודשי מאסר בפועל על נידאל סלאח, בן 26 מג'לג'וליה, שחצה את הגבול לסוריה באמצעות מצנח רחיפה והצטרף לארגון דאע"ש. סלאח הורשע בעבירות של מגע עם סוכן חוץ, יציאה שלא כדין, חברות בארגון טרור, מסירת ידיעה לאויב ועבירות נוספות.

הסדר הטיעון נחתם במסגרת הליך גישור, כאשר השיקולים ביסוד ההסדר, לצד הודאת סלאח, לקיחת האחריות והבעת החרטה על מעשיו, נגעו לנסיבות החריגות במקרה זה בו הנאשם נפל קורבן בעצמו לאכזריותו של ארגון דאע"ש, כאשר נשבה במשך תקופה ארוכה מצטברת של כשנה, במהלכה אף נחקר בעינויים. 

 
 
דאע"ש
 

"מסר מידע שונה אודות ישראל" (רויטרס)

 


לפי כתב האישום שהוגש נגדו בחודש יולי האחרון, במהלך החודשים יולי עד אוקטובר בשנת 2015, על רקע הזדהות אידיאולוגית-דתית שפיתחו עם ארגון הטרור דאע"ש, קשרו סלאח ומכריו, תושבי ג'לג'וליה, קשר לצאת מישראל לסוריה על מנת לחבור לכוחות דאע"ש ולהשתתף בלחימתם אל מול המשטר הסורי.

במסגרת התוכנית שרקמו, הוחלט כי בעוד האחרים יטוסו מישראל לטורקיה וממנה יחצו את הגבול לסוריה, סלאח וחברו, חוסאם חגלה, יחצו את הגבול לסוריה ישירות מישראל באמצעות מצנחי רחיפה. לצורך זה רכשו השניים רחפנים, למדו על הפעלתם בצפייה בסרטוני הדרכה והתאמנו בשימוש בהם בשטחים פתוחים סמוך לג'לג'וליה.


בשלב מסוים, הודיעו האחרים כי אין באפשרותם להמשיך לקחת חלק בתוכנית מסיבות שונות. לאחר שבחנו סלאח וחגלה באמצעות מפות את שטח ישראל הסמוך לגבול עם סוריה, הגיעו השניים ביום 17.10.15 עם רחפניהם אל נקודת יציאה שבחרו ברמת הגולן והחלו לנסות להמריא לכיוון סוריה. עקב תקלה טכנית ברחפן של חגלה, ניסיונותיו להמריא לא צלחו ולכן החליטו השניים לחזור לבתיהם בג'לג'וליה. ביום 24.10.15, בשעות הצהריים, נסע סלאח שוב לנקודת היציאה, ממנה המריא לכיוון סוריה. בעודו באוויר הצליח סלאח  להימנע מפגיעת ירי שבוצע לעברו מהצד הסורי, ואז נחת בשטח סוריה בהצלחה, לצורך ולקראת חבירתו לכוחות דאע"ש.

 דאע"ש
 

דגל של הארגון מעל אחד הבתים בסוריה (רויטרס)

 


בפתח תקופת שהייתו בסוריה סלאח נעצר ונלקח בשבי, נכלא ונחקר בברוטליות, לרבות באיומים, אלימות ועינויים, על ידי גורמי דאע"ש שונים, להם מסר בכפייה מידע שונה אודות ישראל, וכן ניסה להימלט מגורמי דאע"ש בדרכים שונות אך נתפס. סלאח מסר לחוקריו כי הגיע לסוריה על מנת לחבור לכוחותיהם, ולבסוף הצליח לזכות באמונם של גורמי דאע"ש ושוחרר מהשבי.


לאחר ששוחרר הצטרף ונרשם סלאח באופן רשמי לדאע"ש. כחבר בארגון, סלאח  צפה בסרטונים מטעם דאע"ש, לרבות אודות הכנת מטעני חבלה; יצר קשר עם גורמים שונים בישראל וביקש מהם להצטרף לדאע"ש ולחימתם לבקשת גורמי דאע"ש; היה חמוש וביצע תרגולים ומטווחים מאולתרים בכלי נשק שונים; הצטלם כאשר הוא חמוש בכלי נשק אלה ושלח את התצלומים לבני משפחה וחברים בישראל; סייע לאנשי דאע"ש בתרגום תכנים אקראיים שונים מעברית לערבית, ועוד.

בסופו של דבר, לאחר קרב בו לחם לצד דאע"ש נגד הממסד הסורי, נפל סלאח בשבי כוחות המשטר הסורי ולאחר תקופה מסוימת הצליח להימלט ממנו. לאחר שנמלט בסוף חודש מאי 2018, עבר סלאח באמצעות מבריח מסוריה לטורקיה. בתאריך 21.6.18 טס לישראל, מלווה בבני משפחתו ועורך דינו, ונעצר עם נחיתתם בנמל התעופה בן גוריון.

בבקשת המעצר בקיץ האחרון מסר עו"ד רועי רייס מפרקליטות מחוז מרכז: "לאור חומרת, טיב ואופי מעשיו, אשר בבסיסם הזדהות עם ארגון טרור הידוע באלימותו ואכזריותו יוצאות הדופן, קיים יסוד סביר לחשש שיסכן את בטחון הציבור".