סקוטי ווילבקין במשחק נגד ברצלונה במסגרת היורוליג, getty images

לפני שיהיה מאוחר מדי: מכבי ת"א רוצה לסגור סיבוב רע בטעם טוב

החלומות על ההצלבה מתרחקים וכדי לנסות להחיות אותם, הצהובים ינסו למנוע ממילאנו שלשות קלות, לנצל את הרכות שלה בצבע לנקודות – ולקוות שווילבקין יתעורר • כדור מהצד

מכבי תל אביב תארח הערב (חמישי) בהיכל מנורה מבטחים את ארמאני מילאנו, ותנסה לסגור סיבוב ראשון רע בטעם טוב. כדי לעשות זאת, היא תצטרך לעבור משוכה לא קלה בכלל, אם כי אפשרית. מאז הגעת המאמן יואניס ספורפולוס, אין ספק שחל שיפור ביכולת הצהובים. הריבאונד השתפר פלאים, וכך גם ההגנה. עם זאת, גם מאמן טוב לא יכול להצליח כשכוכב הקבוצה, שעליו נבנתה ההתקפה באופן כמעט בלעדי – פשוט לא פוגע כמצופה ממנו.

סקוטי ווילבקין הגיע בקיץ על תקן הכוכב הגדול, ולמרות שלא הגיע עם עבר מרשים ביורוליג, היכולת האישית המדהימה שהפגין ביורוקאפ שבסופו של דבר הובילה את קבוצתו לזכייה מפתיעה, גרמה למנהלי מכבי ת"א לחשוב שהוא יכול להצטיין גם ביורוליג. אם בתחילת השנה היו כמה נסיבות מקלות עבורו, כמו הפציעה של פארגו שגורמת לו לשחק במקום שאינו טבעי בשבילו והמאמן השנוי במחלוקת, נדמה שגם האמריקני מבין שהתירוצים מתחילים להיגמר. האיש על הקווים הוחלף, קנדריק ריי מתחיל לקבל קרדיט ולנפק קבלות, וכעת מה שנותר לקהל הצהוב הוא לחכות למשיח, שממאן להגיע.

 
 
 
מייקל רול במשחק נגד ברצלונה במסגרת היורוליג
 

מייקל רול במשחק נגד ברצלונה במסגרת היורוליג (getty images )

 

הגארד האמריקני, שבשנה שעברה קלע בממוצע 43% מעבר לקשת, עבר את רף ה-40% בשני משחקים בלבד השנה – במחזור הראשון והשלישי. למעשה, אם מורידים את צמד ההתמודדויות הללו, ווילבקין קלע לאורך העונה 23 פעמים מתוך 82 ניסיונות – 28% בלבד. כן, האיש שאמור להיות הקלע המצטיין, משליך בלטות ללא הכרה וקולע באחוזים חלשים משמעותית ביחס כמעט לכל החברים שלו. ואם ליכולת משלוש ניתן לנסות למצוא תירוצים, איך אפשר להסביר את הצניחה באחוזים מהעונשין, כאשר מטווח זה השחקן קולע ב-64% - כמעט 20% פחות מבשנה שעברה והנתון החלש בקריירה באופן בולט למדי.

למרות זאת, ווילבקין ממשיך לקבל אשראי ללא תחתית ואישור לזרוק כמה שהוא רוצה, מסיבה פשוטה למדי – גם ספרופולוס מבין שכדי לנצח קבוצות חזקות ביורוליג הוא פשוט חייב את הכוכב שלו בכושר טוב. הדרך היחידה לעשות זאת, היא להחזיר לו את הביטחון ולהבהיר לו שלמרות הכול – הוא השחקן המרכזי בקבוצה. הקרדיט הגדול הזה הוא מתכון לאסון. ווילבקין כבר חירב לא מעט משחקים השנה, ביניהם זכור במיוחד ההפסד לבאסוקניה לפני שבועיים. אולם, נראה שבכל מקרה בלעדיו למכבי אין סיכוי להגיע להצלבה, ככה שייתכן שההימור הזה הוא המוצא היחיד עבור המאמן היווני.

לצערו של ווילבקין, המשחקים הקרובים הם לא האידיאליים עבורו לתקן את הרושם שיצר. הערב כאמור, מכבי תפגוש את מילאנו – קבוצה עם סגל חזק למדי, שכולל את מייק ג'יימס, אחד השחקנים הטובים באירופה וסגן מלך הסלים במפעל, שקולע כמעט 20 נקודות לערב ולא יורד הרבה מהפרקט. נוסף על כך, הוא ניחן ביכולת מסירה משובחת, וכאשר גם החברים שלו קולעים טוב, מדובר בקבוצה ששווה אפילו פיינל פור.

 דיאנדרה קיין נגד ברצלונה במסגרת היורוליג
 

דיאנדרה קיין נגד ברצלונה במסגרת היורוליג (getty images )

 

מלבד ג'יימס, מילאנו יכולה להיות מעודדת מחזרתו החלקה של נמניה נדוביץ' מהפציעה. הסרבי קולע 13 נקודות במשחק, באחוזים גבוהים כל הטווחים. הוא בדיוק מסוג השחקנים שאסור להשאיר פנויים מעבר לקשת - ומאמן הצהובים יצטרך להבהיר זאת לחניכיו, שכבר כשלו בעבר בכיסוי ראוי של צלפים, למשל ג'ייסי קארול. נוסף אליו, האוהדים המקומיים יפגשו גם בקרטיס ג'רלס, אקס הפועל ירושלים, הנמצא בכושר חלש למדי, אך אחד שיודע איך לגרום ללא מעט נזקים בהיכל.

גם שחקני הפנים של הקבוצה האיטלקית מסוכנים מאוד. ארטורס גודאיטיס אומנם עולה מהספסל, אך הוא הסנטר המרכזי של מילאנו ועם 13 נקודות באחוזים מעולים ו-7.5 כדורים חוזרים למשחק, הוא אחד השחקנים היעילים במפעל כולו, עם 20.8 נקודות מדד. גם הפורוורדים הפותחים עלולים לעשות בעיות להגנת מכבי. ולדימיר מיקוב מסוכן מכל טווח וקולע למעלה מ-14 נק', וג'ף ברוקס אומנם לא מצטיין בקליעה, אך הוא כוח משמעותי בצבע. יחדיו, הם מרכיבים את אחת מקבוצות ההתקפה הטובות באירופה.

עם זאת, ספרופולוס וחניכיו יוכלו לנצל את התקופה הנוראית של האיטלקים, שעד השבוע שעבר רשמו רצף של חמישה הפסדים שדרדר אותם אל מחוץ לשמונה הראשונות, ולנסות להפתיע. כדי לעשות זאת, הם יצטרכו לנצל את הרכות היחסית בצבע ולחדור לסל, וכאמור, לא לאפשר זריקות קלות מעבר לקשת מול קבוצה שמרבה להשתמש בכלי הזה כדי לנסות להרוג משחקים.